Udostępnij
Skomentuj

Okulary ochronne siatkowe - jak wybrać? Jakie najlepsze?

Okulary siatkowe to stosunkowo rzadko wykorzystywany wariant okularów ochronnych. Są jednak bardzo przydatne i w wielu sytuacjach poradzą sobie lepiej niż klasyczne szkła z poliwęglanu. Aby jednak spełniły swoje zadanie, trzeba dobrze zastanowić się nad wyborem konkretnego modelu.

Kiedy stosujemy okulary ochronne z siatki?

Okulary ochronne siatkowe stanowią znakomitą ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi gałki ocznej i powieki. Z oczywistych powodów nie mogą być stosowane jako okulary ochronne do lasera ani okulary chemiczne, w ASG teoretycznie mogłyby się sprawdzić, ale ponieważ są dość specyficzne, mało kto decyduje się na taki wybór. Są to za to świetne okulary ochronne do szlifowania, cięcia oraz do wszelkich prac ogrodowych.

Gogle ochronne czy okulary siatkowe?

Zarówno gogle, jak i okulary siatkowe, zapewniają lepszą ochronę niż standardowe okulary. Trzeba jednak pamiętać, że generalnie gogle w ogóle odcinają łatwą drogę dostania się drobin do oka, natomiast okulary siatkowe, mimo rozbudowanych często opraw, są skuteczne przede wszystkim w przypadku zagrożenia od przodu. Tam, gdzie istnieje spore ryzyko uszkodzenia oka przez na przykład opiłki z boku, lepiej sprawdzą się gogle niż okulary z siatką.

Jak wybrać okulary ochronne z siatki?

  • Cena. Choć nie jest najważniejszym kryterium, bardzo często właśnie od niej zaczyna się porównywanie modeli. To tym dziwniejsze, że za dość dobre okulary ochronne siatkowe Lahti trzeba zapłacić zaledwie kilkanaście do dwudziestu kilku złotych. To zdecydowanie nie są kwoty, które mogłyby uzasadniać wybór gorszego modelu. Oczywiście są i droższe okulary, jednak za te całkiem dobre, jak widać, nie trzeba zapłacić fortuny.
  • Wygoda. Okulary ochronne z siatki mają dość specyficzną konstrukcję – wyróżniają się na przykład dość grubą obudową. Są też stosunkowo ciężkie, dlatego muszą mieć dużą powierzchnię nosków i wygodne zauszniki, by ich noszenie nie wiązało się z ograniczeniem komfortu.
  • Rozbudowana ochrona. Tu warto zwrócić uwagę na dwa czynniki. Pierwszym jest specjalny „kołnierz”, który zwiększa ochronę oka od dołu i od góry. Nie w każdych okularach ma on tę samą grubość, co pozwala dobrać indywidualnie model, który będzie dobrze leżał i naprawdę chronił. Druga sprawa to rozbudowana osłona boczna. Ta jest obecna w większości modeli, są jednak od tej reguły wyjątki. Ramiona z przezroczystego tworzywa umieszczone na ramionach okularów nie mogą ograniczać widoczności, za to powinny dodatkowo chronić oczy.
  • Elastyczność siatki. Ten parametr dość trudno jest ocenić, jeśli nie ma się sporego doświadczenia. Można jednak sprawdzić, czy metalowa siatka ustępuje pod naciskiem palca. Nie powinna być całkowicie sztywna, ponieważ wtedy może ulec ukruszeniu przy niedużym nawet uderzeniu, natomiast zupełnie luźna zwykle świadczy o wadzie fabrycznej i też z całą pewnością nie zapewni właściwej ochrony.
  • Marka. Poza wspomnianą już marką Lahti jest jeszcze kilku producentów godnych uwagi. Żadna z tych marek jednak nie jest przesadnie dobrze znana – warto zakupy robić po prostu w sprawdzonym sklepie i nie bać się wydać kilku złotych więcej. Wtedy raczej uda się kupić okulary siatkowe naprawdę wysokiej klasy.

Kiedy trzeba zmienić okulary siatkowe?

W przypadku niektórych modeli producenci zalecają wymianę okularów po każdym uderzeniu większym przedmiotem. To jednak wybitnie nieprecyzyjne kryterium. Okulary użytkowane bardzo intensywnie zwykle wymienia się raz w roku, może trochę częściej. Te przeznaczone do użytku okazjonalnego używane są zwykle do chwili zauważenia na nich wyraźnych uszkodzeń w obrębie siatki. To dobre kryterium, ale warto też zwracać uwagę na stan nosków, zauszników, kołnierzy czy osłonek na ramionach. Okulary z siatki kosztują na tyle mało, że można je bez wielkiego problemu wymieniać z dużą częstotliwością. Osoby, które wykorzystują okulary codziennie w pracy, powinny przed rozpoczęciem szlifowania albo cięcia przejrzeć całą konstrukcję i w razie potrzeby od razu zmienić okulary na drugą, nieuszkodzoną parę.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)