Udostępnij
Skomentuj

Okulary ochronne żółte - jak wybrać? Jakie najlepsze?

Okulary ochronne są niezbędnym elementem stroju roboczego i ochronnego w przypadku naprawdę wielu osób. Czasem może wydawać się, że ryzyko uszkodzenia oka jest niewielkie, ale w takich chwilach warto pamiętać, że codziennie kilkaset osób ulega urazom, które mogą nawet na zawsze pozbawić je wzroku. To wystarczający powód, aby zacząć właściwie dbać o swoje oczy. Jak jednak dobrać idealne okulary ochronne?

Soczewki ochronne

Tym, co powinno wzbudzać największe zainteresowanie, zawsze są soczewki. Od ich budowy zależą właściwości ochronne okularów. Tutaj wybór jest duży, ale można dość łatwo wybrać właściwą, pamiętając na początek o tym, że jedynie soczewki 1. klasy optycznej w ogóle warto brać pod uwagę.

Soczewki bezbarwne

Nie są barwione, więc chronią przede wszystkim przed urazami mechanicznymi (wykonane z poliwęglanu), ultrafioletem (poliwęglan) i czynnikami chemicznymi (szkło mineralne). Przepuszczają co najmniej 92% światła i stanowią podstawową ochronę przede wszystkim dla osób pracujących wewnątrz pomieszczeń.

Soczewki przeciwsłoneczne

W zależności od jasności i koloru mogą być wykorzystywane wewnątrz pomieszczeń i na zewnątrz. Zapewniają dobrą ochronę przed nadfioletem i zwiększają komfort widzenia poprzez redukcję ilości światła widzialnego docierającego do oczu. Wykonane nieco inną technologią mogą również zmniejszać ilość odbłysków. W zależności od funkcji soczewkom nadaje się kolor naturalny, brązowy (do pracy na zewnątrz), niebieski (w jasno oświetlonych pomieszczeniach), lustrzany srebrny, czerwony lub niebieski albo szary bez lustra do pracy i codziennej aktywności na powietrzu.

Soczewki kontrastujące – żółte i pomarańczowe

Soczewki o wysokim kontraście wspomagają widzenie w kiepskim świetle. Ich soczewki są pomarańczowe lub (częściej) żółte. Mogą być przydatne zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. Żółte przepuszczają więcej światła, pomarańczowe tylko około połowy, dlatego są stosowane trochę rzadziej (w lepszym oświetleniu nie trzeba aż tak bardzo podbijać kontrastów).

Soczewki spawalnicze i techniczne

Mogą mieć różne kolory, a ich dobór jest nieco bardziej skomplikowany. Nawet w przypadku soczewek o identycznym kolorze, do wyboru często jest kilka ich grubości lub stopni skuteczności ochrony i przy wyborze należy zwrócić uwagę na precyzyjne określenie zadań osoby, która będzie z takich okularów miała korzystać.

Bez względu na kolor – wspólne cechy dobrych okularów

Kolor soczewek i ich materiał mają olbrzymie znaczenie praktyczne, ale jest jeszcze kilka dodatkowych czynników, na które warto spojrzeć, podejmując decyzję o zakupie konkretnego modelu.

  • Komfort noszenia. Podstawowym powodem, dla którego wiele osób rezygnuje z noszenia okularów ochronnych, jest fakt, że nie są one wygodne. Twarde, mało elastyczne zauszniki i niewygodne noski mogą przeszkadzać, więc warto poświęcić im nieco więcej uwagi.
  • Wielkość szkieł. Nawet najlepiej dobrana, techniczna soczewka niczego nie da, jeśli powierzchnia ochrony będzie zbyt mała. Warto zwracać uwagę na to, jak duże są szkła w konkretnym modelu okularów, a tam, gdzie potrzebne jest 100% ochrony, lepiej zainwestować w gogle ochronne.
  • Jakość wykonania i atesty. Aby mieć pewność, że okulary spełnią swoje zadanie, trzeba wybrać te, które zostały przetestowane w wymagających warunkach. Okulary ochronne z atestem (normy oczywiście są różne dla każdego typu i koloru soczewek) dają gwarancję, że zmieniają coś więcej, niż tylko komfort widzenia – mają dawać realną ochronę, a nie tylko wrażenie bezpieczeństwa.
  • Solidność. Okulary ochronne będą miały ciężki los: odkładane, zakładane, czasem zapewne upadną lub zostaną uderzone na przykład opiłkami w czasie obróbki na maszynach. Muszą wytrzymać takie wypadki bez najmniejszego uszczerbku. Solidne oprawy i naprawdę dobre szkła są droższe, ale też starczają na dłużej.

Więcej pytań o okulary

  • Ile wydać na okulary? Wszystko tu zależy od standardów jakościowych i typu okularów. Dobre kosztują już kilkadziesiąt złotych, natomiast cena bardzo dobrych okularów ochronnych może wynieść kilkaset złotych (a w przypadku spawalniczych czy laserowych te też nie zamyka skali, a raczej ją otwiera). To, ile będzie warto wydać, zależy od planowanego sposobu i intensywności użytkowania.
  • Jakie okulary chemiczne, a jakie robocze? Okulary chemiczne przede wszystkim będą miały mineralne soczewki. Nie będą one reagowały z odczynnikami, nie będą też ulegały przebarwieniom. Co zaś tyczy się okularów roboczych, tu warto zainwestować w naprawdę dobre okulary z poliwęglanu – tym lepsze, im większe będzie ryzyko ich uszkodzenia.
  • Okulary ochronne do lasera – jakie? Wiele w tym przypadku będzie zależało od charakterystyki używanej wiązki. Mogą być czerwone, pomarańczowe, niebieskie, przezroczyste (wtedy to najczęściej gogle do laserów CO2 lub podczerwonych). Warto zapytać w sklepie albo zerknąć w instrukcję obsługi lasera, żeby nie popełnić błędu przy wyborze.
  • Okulary ochronne do ASG – czy to ma sens? Tak, jak najbardziej. Atestowane okulary będą odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne. Z tego też powodu najczęściej wybór padnie na modele z poliwęglanową soczewką. Warto rozważyć nawet zakup gogli, które trochę mniej pasują do stroju, ale zdecydowanie lepiej chronią oczy z każdej strony.
  • Jaką markę wybrać? Najpopularniejsze są okulary ochronne 3m. Ta marka naprawdę świetnie radzi sobie z trudnymi wyzwaniami, jednak w przypadku bardzo specyficznych okularów (na przykład wspomnianych już gogli do lasera), wybór pada na mniej znane, bardziej specjalistyczne marki. Tak naprawdę 3m wyznacza tu pewien standard i nie mając pojęcia o ocenie jakości okularów, można zdecydować się właśnie na 3m bez ryzyka, że kupi się bubel.
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)