Udostępnij
Skomentuj
https://www.budujesz.pl/wiadomosc/opaska-odblaskowa-jak-wybrac-jaka-najlepsza/11923/ 2018-10-26 13:56:59.000000

Opaska odblaskowa – jak wybrać? Jaka najlepsza?

Poruszanie się po zmroku może być niebezpieczne zwłaszcza w terenie niezabudowanym, ale i nie tylko. Warto zatem zadbać o swoją dobrą widoczność u innych uczestników ruchu drogowego, ubierając opaskę odblaskową. Pozwoli to znacząco zmniejszyć ryzyko wypadku. Jak wybrać odblask, aby zapewnić sobie lepszą ochronę?

Dlaczego warto nosić opaskę odblaskową?

Większa świadomość użytkowników dróg, a także szereg kampanii edukacyjnych to jedne z głównych czynników, które wpłynęły na wzrost popularności noszenia opasek odblaskowych. Niezwykle ważną rolę odegrały w tym przypadku także zmiany legislacyjne, które od 31 sierpnia 2014 roku nakładają obowiązek używania elementów odblaskowych przez wszystkich pieszych, którzy poruszają się po drodze po  zmierzchu poza obszarem zabudowanym, a nie jedynie na dzieci i młodzież do 15 roku życia, jak to było dotychczas.

Zgodnie ze zmianami przepisów Prawa o ruchu drogowym pieszy zobowiązany jest do noszenia elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po chodniku lub drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych. Niemniej, i w takich warunkach warto nosić opaskę odblaskową. Pozwala ona bowiem zwiększyć dystans, z którego widoczna jest osoba do nawet 150-200 metrów przy dobrych warunkach pogodowych.

Osobę poruszającą się po zmroku bez opaski odblaskowej kierowca jest w stanie zauważyć z odległości zaledwie 20-40 metrów – w zależności od warunków panujących na drodze. Może to być niewystarczający dystans, aby był on w stanie wykonać jakikolwiek manewr pozwalający uniknąć wypadku. Jeżeli zatem zależy nam na zwiększeniu swojego bezpieczeństwa na drodze, koniecznie zainwestujmy w odblaski.

Pamiętajmy również o tym, że osoba, która porusza się po zmroku poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, może zostać ukarana przez Policję mandatem. Jego wysokość może sięgać nawet 500 złotych.

Opaskę odblaskową powinny nosić nie tylko piesi, ale również:

 • biegacze,
 • rowerzyści lub osoby prowadzące rower,
 • osoby prowadzące wózek dziecięcy lub podręczny,
 • osoby poruszające się na rolkach, wrotkach, hulajnodze i deskorolce,
 • osoby poruszające się na wózku inwalidzkim,
 • dzieci do lat 10, które kierują rowerem pod opieką osoby dorosłej.

Klasyfikacja akcesoriów odblaskowych

Oferta rynkowa elementów odblaskowych jest bogata i zróżnicowana. Ich podstawowa klasyfikacja, utworzona w oparciu o materiał, z jakiego zostały wykonane, uwzględnia dwa podstawowe rodzaje akcesoriów odblaskowych:

opaska
 • akcesoria elastyczne – to wszelkie produkty, które można owinąć wokół bolca o średnicy 25 mm, pozostające bez widocznej deformacji niezależnie od pozycji,
 • akcesoria sztywne – to produkty, których owinięcie wokół bolca o średnicy 25 mm nie jest możliwe bez wyraźnej deformacji.

W obrębie każdej z tych dwóch kategorii, biorąc pod uwagę sposób mocowania, możemy wyróżnić trzy odrębne typy odblasków:

 • akcesoria swobodnie wiszące,
 • akcesoria przytwierdzone na stałe,
 • akcesoria do zdejmowania.

Opaski odblaskowe można zatem zaliczyć zarówno do akcesoriów elastycznych, jak i sztywnych – w zależności od tego, z jakiego materiału zostały wykonane. Mogą to być elementy swobodnie wiszące, jeśli na przykład przytwierdzimy je do plecaka lub torebki za pomocą sznureczka.

W większości przypadków jednak są to elementy przeznaczone do zdejmowania, dzięki czemu są niezwykle praktyczne. Przykładem takiego produktu jest elastyczna opaska na rzep, którą możemy w każdej chwili ściągnąć lub założyć. Jej zaletą jest również możliwość regulacji rozmiaru. Na rynku dostępne są również odblaski na stałe przytwierdzane do odzieży metodą naszywania lub zgrzewania. Tworzą one oddzielną kategorię produktów.

Opaska odblaskowa – jak wybrać?

Zanim przejdziemy do wskazania konkretnych produktów dostępnych na rynku, warto poznać czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze opaski odblaskowej. Po pierwsze, ze względu na to, że zalicza się ją do środków ochrony indywidualnej, musi ona spełniać wszelkie wymagania, zarówno techniczne, jak i prawne zawarte w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 21 grudnia 2005 r. w sprawie zasadniczych wymagań dla środków ochrony indywidualnej. Co to w praktyce oznacza?

 

opaska

Otóż tyle, że producent opaski odblaskowej musi przeprowadzić procedurę oceny zgodności. Tylko wówczas będzie on w stanie nanieść na swój produkt znak CE, który potwierdza, że element ten został wyprodukowany zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi. Wybierając opaskę odblaskową, należy zatem zwrócić uwagę, czy widnieje na niej znak CE. Jeśli tak, możemy przypuszczać, że kupujemy produkt, który przyczyni się do poprawy naszej widoczności na drodze.

Po drugie, wybierając opaskę odblaskową, musimy zwrócić uwagę także na jej parametry, które bezpośrednio wpływają na bezpieczeństwo użytkownika. Zalicza się do nich:

 • współczynnik odblasku – to parametr, który określa zdolność powierzchni odblaskowej wyrobu do współdrożnego odbijania światła. Powinien on być  zgodny z normą zharmonizowaną PN-EN 13356,
 • wielkość powierzchni – zgodnie ze wspomnianą już normą PN-EN 13356, powierzchnia opaski odblaskowej powinna być na tyle duża, by odbijała ona światło reflektorów samochody. Przepisy nie precyzują jednak, z jakiej odległości element odblaskowy powinien być widoczny dla kierowcy. W przypadku:
 1. opasek swobodnie wiszących – całkowita powierzchnia odblaskowa powinna sięgać od 15 cm2 do 50 cm2,
 2. opasek do zdejmowania (lub przytwierdzonych na stałe) – w tym przypadku powierzchnia odblaskowa powinna przekraczać 15 cm2.

Długość gadżetu nie została sprecyzowana. Dlatego dobrym wyborem będzie zarówno opaska odblaskowa 30 cm x 3 cm, jak i opaska odblaskowa 34 cm x 3,5 cm.

Co więcej, opaska odblaskowa powinna zachować swoje parametry ochronne przez cały okres użytkowania. Musi zatem być odporna na:

 • ścieranie,
 • pranie i czyszczenie chemiczne,
 • wysoką i niską temperaturę,
 • zginanie i uszkodzenia mechaniczne powstające podczas swobodnego spadku,
 • działanie wody,
 • wpływ deszczu.

Tylko po spełnieniu powyższych wymogów zyskamy wyrób, który gwarantować nam będzie odpowiedni stopień widoczności, zmniejszając w ten sposób ryzyko wypadku na drodze. Pamiętajmy zatem, że nie wszystkie odblaski dostępne na rynku zapewniają prawidłową ochronę. Wystrzegać powinniśmy się zwłaszcza gadżetów promocyjnych. Chociaż wyglądają one jak pełnoprawne odblaski, nie zawsze spełniają wymagania normy PN-EN 13356. Dlatego zanim je założymy, upewnijmy się, że mają certyfikat CE.

Wybierając opaskę odblaskową, zwróćmy uwagę także na rodzaj materiału, jaki znajduje się od spodniej strony gadżetu. To on ma bowiem decydujący wpływ na komfortu użytkowania elementu. Szczególnie dobrze sprawdza się welur lub zamsz. Są to bowiem tkaniny miękkie w dotyku.

Opaska odblaskowa – jaka najlepsza?

Bezapelacyjnie najbardziej popularnym gadżetem odblaskowym jest opaska odblaskowa samozaciskowa. Jak sama nazwa wskazuje, wykonana jest ona z blaszki samozaciskowej, która została zalaminowana odpowiednią folią o właściwościach odblaskowych. Klienci cenią ją przede wszystkim za wytrzymałość oraz łatwość wkładania i zdejmowania.

opaska

Co więcej, można ją nosić na różne sposoby – opaska odblaskowa na rękę z powodzeniem może być założona na nogę, co gwarantuje nawet większe bezpieczeństwo, gdyż światła mijania w samochodach są opuszczone stosunkowo nisko, a dodatkowo oświetlają drogę niesymetrycznie. Z tych względów należy zadbać o to, by opaska odblaskowa znajdowała się jak najniżej. W przypadku:

 • pieszego poruszającego się po poboczu – powinna to być prawa kostka,
 • rowerzysty poruszającego się po drodze – powinna to być lewa kostka.

Opaska odblaskowa na ramię może być dla kierowcy już mniej widoczna, wciąż jednak pozwala znacząco zwiększyć widoczność pieszego lub rowerzysty w porównaniu z całkowitym brakiem odblasku. Co więcej, w tym przypadku na drodze obowiązuje zasada: im więcej, tym lepiej. Dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy nosili kilka opasek jednocześnie umiejscowionych na różnych częściach naszego ciała i ubioru. Zwiększy to szansę na wczesne dostrzeżenie nas przez kierowcę.

Opaski odblaskowe mogą stać się również ciekawym urozmaiceniem ubioru. Jedyne, co musimy zrobić, to wybrać model, który trafia w nasz gust. Na rynku dostępnych jest wiele interesujących opcji, w tym:

 • opaska odblaskowa biała – dzięki jasnej barwie cieszy się dużą popularnością. Ładnie komponuje się z większością kolorów, dlatego pasować będzie do wielu ubrań,
 • opaska odblaskowa biało-czerwona – patriotyczna kolorystyka sprawia, że jest to model chętnie wybierany. Co więcej, takie zestawienie kolorów łatwo rzuca się w oczy, co zapewnia większy stopień bezpieczeństwa,
 • opaska odblaskowa błękitna – to kolejna popularna opcja, głównie z uwagi na swą stonowaną kolorystykę, dzięki czemu za dnia opaska dobrze komponuje się z ubraniami,
 • opaska odblaskowa niebieska – głęboki, niebieski kolor to podstawowy atut tego modelu. Nic więc dziwnego, że gadżet ten jest chętnie wybierany przez mężczyzn,
 • opaska odblaskowa z diodami LED – dzięki dodatkowemu oświetleniu w postaci diod LED zapewnia większą widoczność pieszego na drodze. Jest zatem niezwykle praktycznym rozwiązaniem, które przypadnie do gustu zwłaszcza dzieciom. Opaska odblaskowa LED zwykle pozwala na pracę w dwóch trybach: stałym lub migającym. Jest zasilana bateryjnie. Może być wyposażona w kilka diod,
 • opaska odblaskowa z logo – jak zostało wspomniane, opaskę odblaskową można wykorzystać również jako formę  promocji firmy. Wystarczy umieścić na niej logo naszego przedsiębiorstwa i dane kontaktowe. Prezentuje się to niezwykle ciekawie i zachęca do kontaktu z firmą lub skorzystania z jej usług. Na gadżecie można umieścić dowolny tekst lub grafikę. Nic więc dziwnego, że opaska odblaskowa z nadrukiem cieszy się tak dużą popularnością, zwłaszcza jako podarunek na różnego rodzaju targach pracy. Z tej formy promocji korzystają także szkoły, przedszkola oraz urzędy. Liczyć można na najwyższą jakość wydruku. Głównie z uwagi na zastosowanie nowoczesnych metod znakowania, takich jak tampondruk, sitodruk czy też znakowanie pełnokolorowe UV.

Opaska odblaskowa – przeznaczenie

Wybierając opaskę odblaskową, warto ją dostosować do warunków, w jakich najczęściej będzie wykorzystywana:

 • jaka opaska odblaskowa dla dzieci? W przypadku dzieci liczy się nie tylko wysoki stopień bezpieczeństwa, jaki oferować ma gadżet, ale również jego atrakcyjność wizualna. Warto zatem zdecydować się na kolorowe opaski odblaskowe, które będą chętnie zakładane przez najmłodszych. Na rynku dostępne są również opaski o niestandardowym kształcie, na przykład zakończone podobizną autka lub zwierzątka. Ten zabawny dodatek urozmaici element odblaskowy, a przy okazji będzie oddziaływać na wyobraźnię dziecka,
 • jaka opaska odblaskowa dla biegaczy? Dobrym rozwiązaniem będzie samozaciskowa opaska odblaskowa lub opaska odblaskowa na rzep. Elementy te mogą być noszone zarówno na ramieniu, jak i na nodze. Można je również łatwo wkładać i zdejmować. Co więcej, nie krępują ruchów i gwarantują komfort użytkowania, zwłaszcza jeśli od spodniej strony są pokryte zamszem lub welurem,
 • jaka opaska odblaskowa na rower? Dla rowerzysty doskonałym wyborem będzie opaska odblaskowa wyposażona w diody LED, jednak i klasyczny model sprawdzi się całkiem dobrze. Warto jednak zadbać o to, aby ta druga opcja była odpowiednio szeroka, co zapewni optymalny stopień ochrony. Zdecydować możemy się także na pas odblaskowy PCV,
 • jaka opaska odblaskowa dla myśliwych? W przypadku myśliwych dobrym rozwiązaniem będzie opaska odblaskowa wykonana z poliestru. Sprawdza się ona doskonale w warunkach terenowych i zapewnia maksymalny komfort użytkowania.

Opaska odblaskowa – jaki producent?

Wybierając opaskę odblaskową, warto zwrócić uwagę także na jej markę. Im większą renomą będzie się ona cieszyła, tym większą mamy pewność wyboru wytrzymałego i niezawodnego produktu. Wśród firm, które cieszą się dużym uznaniem na rynku gadżetów odblaskowych, wymienić można: EPM, Lahti Pro czy też Kamdo.

Opaska odblaskowa – cena

Najtańsze opaski odblaskowe to koszt kilku złotych. Nie zawsze jednak spełniają one normę PN-EN 13356 i mają certyfikat zgodności CE. Za takie produkty trzeba zapłacić więcej, wciąż jednak ich cena nie powinna przekroczyć 10 złotych. Nie jest to zatem wygórowana kwota, jaką należy uiścić za zwiększone bezpieczeństwo na drodze.

Podsumowując, oferta rynkowa opasek odblaskowych jest niezwykle zróżnicowana. Liczy się nie tylko ich atrakcyjny wygląd, ale przede wszystkim stopień ochrony, jaki gwarantują. Dlatego przed wyborem danego modelu sprawdźmy, czy ma on certyfikat zgodności CE. Tylko wówczas zyskamy stuprocentową pewność, że dane rozwiązanie przyczyni się do poprawy naszej widoczności na drodze.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Zwykły zakup
Od 39,99 zł do 100 zł
Kurier 24h
0 zł
od 19,99 zł
Kurier Poczta Polska 48h
0 zł
od 15,99 zł
Paczkomaty 24/7
0 zł
od 9,99 zł
Punkty Odbioru
0 zł
od 9,99 zł
od 100 zł
Kurier 24h
0 zł
od 19,99 zł
Kurier Poczta Polska 48h
0 zł
0 zł
Paczkomaty 24/7
0 zł
0 zł
Punkty Odbioru
0 zł
0 zł
CZAS NA ZWROT PRODUKTU*
Morele
30 dni
14 dni
Inni Sprzedawcy
14 dni
14 dni