Udostępnij
Skomentuj

Oprawa meblowa – jak wybrać? Jaka najlepsza?

Meble znajdują się praktycznie w każdym pomieszczeniu. Aby podkreślić ich dekoracyjny charakter, warto je odpowiednio oświetlić. Na jaką oprawę meblową powinniśmy się zdecydować, jeśli chcemy, by umeblowanie pięknie się prezentowało?

Czy warto stosować oprawy meblowe?

Chociaż wydawać by się mogło, że oprawy meblowe pełnią jedynie rolę dekoracyjną, stanowią niezwykle praktyczny dodatek, zwłaszcza w kuchni, gdzie stosuje się je do podświetlenia blatu roboczego, co ułatwia przygotowywanie posiłków. Oprawy meblowe ułatwiają korzystanie z szafek i półek. Oświetlają bowiem przestrzeń wokół nich. Łatwiej nam zatem znaleźć przedmiot, którego szukamy,  i to bez konieczności zapalania światła głównego.

Co więcej, oprawy meblowe nadają wnętrzu przytulny charakter. Za ich pomocą możemy również korygować niedoskonałości pomieszczenia. Pięknie zdobią nie tylko same meble, ale i całe wnętrze. Warto zatem zastanowić się nad ich kupnem.

W przypadku opraw meblowych istnieje konieczność nawiercenia otworów montażowych w szafkach. Pozwala to na ukrycie części oświetlenia – widoczny pozostaje jedynie niewielki, estetycznie wyglądający klosz. Ta ingerencja w konstrukcję mebli zniechęca niektórych do zastosowania opraw meblowych. Obecnie jednak wiele firm produkujących umeblowanie projektuje je i wykonuje w taki sposób, by były dostosowane do montażu oświetlenia meblowego, dzięki czemu nie musimy samodzielnie wiercić otworów.

Co więcej, możemy również kupić meble już wyposażone w oświetlenie. Jest to niezwykle praktyczną opcją, która sprawdza się szczególnie w przypadku osób, które nie mają czasu na samodzielne wykonywanie przeróbek i montaż oświetlenia.

Oprawa meblowa – jak wybrać?

Szeroka oferta rynkowa opraw meblowych sprawia, że wybór właściwego rozwiązania może okazać się nie lada wyzwaniem. Podstawowym czynnikiem, jaki należy wziąć pod uwagę jest rodzaj źródeł światła. Oto dostępne możliwości:

oprawa meblowa halogenowa – jeszcze do niedawna było to najchętniej wybierane rozwiązanie. Małe gabaryty, wysoka sprawność (zwłaszcza w porównaniu z klasycznymi żarówkami wolframowymi), wysoka intensywność świecenia, możliwość stosowania z niskim (12 V) i sieciowym (230 V) napięciem oraz stosunkowo niski koszt zakupu to podstawowe atuty tej opcji. Ponadto dają przyjemną dla oka barwę, zbliżoną do światła dziennego. Nie oznacza to jednak, że halogeny meblowe są całkowicie pozbawione wad.

Podstawową niedogodnością z nimi związaną jest to, że szybko się nagrzewają, osiągając wysokie temperatury, przez co nie wszędzie mogą być stosowane, na przykład w pokoju dziecięcym. Nie powinno ich się także używać w układach ze ściemniaczami, gdyż skraca to żywotność halogenów. Co więcej, zużywają  one dużo energii elektrycznej. Z tych względów coraz częściej zastępuje się je ledowymi oprawami meblowymi.

Jak zostało wspomniane, żarówki halogenowe mogą być zasilane napięciem sieciowym 230 V, jak i obniżonym 12 V. Tabele przedstawiają zalety i wady obydwu rozwiązań.

halogenowa oprawa meblowa 12 V

ZALETY

  • bezpieczne napięcie
  • możliwość wykorzystania żarówek halogenowych z ograniczoną emisją ciepła
  • możliwość użycia żarówek halogenowych z regulowanymi reflektorkami, co pozwala na dostosowywanie kierunku i kąta padania światła do własnych potrzeb

WADY

  • konieczność stosowania transformatora
  • wymagane specjalne oprawy odprowadzające ciepło

halogenowa oprawa meblowa 230 V

ZALETY

  • brak konieczności stosowania transformatora
  • możliwość wykorzystania klasycznych żarówek wolframowych (o ile są one wyposażone w identyczny trzonek – obecnie jest to rzadko wykorzystywany atut)

WADY

  • mniejsza trwałość w porównaniu z oprawami 12V, jednak wciąż dwukrotnie większa w porównaniu z klasycznymi żarówkami wolframowymi

oprawa meblowa LED – cieszy się coraz większym uznaniem na rynku, stopniowo wypierając oprawy halogenowe meblowe. Podstawową przewagą diod LED nad halogenami jest to, że zużywają o wiele mniej energii, oferując przy tym satysfakcjonującą jakość świecenia.

Co więcej, nie nagrzewają się, dlatego można je stosować praktycznie wszędzie. Ich cechą charakterystyczną jest także długa żywotność, która znacząco przewyższa nie tylko klasyczne żarówki wolframowe, ale i halogeny. Oświetlenie meblowe LED ma jeszcze jedną zaletę. Podczas produkcji diod nie używa się szkodliwych dla środowiska związków. Jest to zatem rozwiązanie ekologiczne. Nie bez znaczenia jest również wysoka wydajność oświetlenia LED.

Oczka meblowe LED występują w szerokiej gamie kolorystycznej, dzięki czemu barwę światła możemy dobrać zgodnie z naszymi indywidualnymi preferencjami. Daje to wręcz nieograniczone możliwości tworzenia ciekawych aranżacji świetlnych. Dzięki ledowej oprawie meblowej pomieszczenie zyska niepowtarzalny wygląd.

Meblowe oprawy oświetleniowe – jakie mamy możliwości?

Wybierając oprawę meblową, warto zwrócić uwagę na jej rodzaj, który determinuje między innymi sposób montażu oświetlenia. Wśród podstawowych wariantów dostępnych na rynku największym zainteresowaniem cieszy się:

1. Podszafkowa oprawa liniowa

Doskonała do oświetlenia kuchennego blatu i dekoracyjnego oświetlenia szklanych półek w szafkach. Zwykle gwarantuje możliwość ukierunkowania strumienia światła w górę lub w dół, dzięki czemu możemy uzyskać określony efekt wizualny. Podszafkowa oprawa liniowa ma najczęściej postać taśmy LED, którą można z łatwością przycinać, dostosowując w ten sposób do wielkości mebli.

Montaż podszafkowej oprawy meblowej wyposażonej w diody LED jest niezwykle prosty. Wystarczy przykleić taśmę LED za pomocą specjalnej taśmy samoprzylepnej. Taką oprawę możemy również zamontować, używając kleju montażowego lub wkrętów, co zapewni większą trwałość mocowania,

2. Oprawa punktowa

To często spotykane rozwiązanie, zwłaszcza w przypadku mebli kuchennych. Zwykle składa się z kilku diod, dających skupioną wiązkę światła i rozmieszczonych w równych odstępach od siebie. Ma głównie charakter dekoracyjny, a w kuchni służy przede wszystkim jako dodatkowe źródło światła. W innych pomieszczeniach sprawdzi się do punktowego oświetlenia zawartości szklanych półek. Wówczas prezentuje się niezwykle elegancko.

By zamontować oprawę punktową, potrzebujemy odpowiednich otworów montażowych w meblach. Ich wymiary należy dostosować do wymiarów oprawy, które zwykle są podane przez producenta oświetlenia w instrukcji obsługi. Po przygotowaniu otworu i wykonaniu połączenia elektrycznego należy włożyć oprawę oświetleniową, odginając uchwyty sprężynowe.

3. Oprawa meblowa wpuszczana

Montaż meblowej oprawy wpuszczanej przebiega w podobny sposób co w przypadku oprawy punktowej. Czym więc wyróżnia się oświetlenie meblowe wpuszczane na tle innych rozwiązań? Jego cechą charakterystyczną to, że jest ono montowane niemal na równi z powierzchnią mebli, dzięki czemu rozwiązanie to prezentuje się niezwykle estetycznie.

Oprawa meblowa – jaka najlepsza?

To, na jaką opcję się zdecydujemy, zależy przede wszystkim od naszych upodobań. Bez wątpienia najpraktyczniejszą opcją jest oprawa meblowa z diodami LED. Musimy jednak mieć na uwadze to, że jest ona droższa niż wariant halogenowy.

Ponadto aby spełniła swoje zadanie, diody LED muszą być bardzo dobrej jakości. W przeciwnym razie nie będę gwarantować odpowiedniej jasności i szybko się zużyją.

Oprawa meblowa – jaka firma?

Wybierając oprawę meblową, warto zwrócić uwagę także na renomę producenta oświetlenia. Im więcej zadowolonym opinii, tym bardziej możemy przypuszczać, że osprzęt danej marki charakteryzuje się wysoką jakością. Wśród źródeł światła, które cieszą się sporym zainteresowaniem użytkowników, znalazła się oprawa meblowa Kanlux.

Jak oświetlić meble? Inne rozwiązania

By oświetlić umeblowanie, wcale nie musimy decydować się na oprawę meblową. Na rynku dostępne są bowiem także inne rozwiązania. Jednym z nich są lampy meblowe LED na wysięgniku. Prezentują się one szczególnie atrakcyjnie w pomieszczeniach urządzonych w stylu industrialnym. Sprawdzą się także we wnętrzach, w których króluje minimalizm. Za ich pomocą doświetlimy górne części mebli, uzyskując atrakcyjną aranżację świetlną.

Podsumowując, oprawy meblowe pełnią nie tylko rolę dekoracyjną, ale i praktyczną. Dlatego jeżeli zamierzamy często je wykorzystywać, zdecydujmy się na energooszczędne modele z diodami LED. Pomimo tego, że są to droższe warianty, sprawdzają się we wszystkich pomieszczeniach. Jeżeli jednak mamy ograniczone możliwości finansowe, a nie chcemy rezygnować z opraw meblowych, zdecydujmy się halogeny z elementami odprowadzającymi nadmiar ciepła.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)