Udostępnij
Skomentuj

Oświetlenie szynowe – jak wybrać? jakie najlepsze?

Czasy, kiedy wnętrza oświetlaliśmy wyłącznie jednym centralnie ulokowanym żyrandole, na szczęście minęły. Obecnie do wyboru mamy wiele różnych rodzajów oświetlenia. W nowoczesnych wnętrzach szczególnie dobrze sprawdzi się oświetlenie szynowe. Jak je wybrać?

Szynowy system oświetlenia – co to jest i jakie ma zalety?

Oświetlenie szynowe z powodzeniem może zastąpić tradycyjne żyrandole i lampy wiszące. Sprawdza się w różnych bowiem w różnych pomieszczeniach, równomiernie oświetlając przestrzeń. Może pełnić zarówno rolę oświetlanie ogólnego, jak i dodatkowego.

Oświetlenie szynowe najczęściej występuje pod postacią ruchomych reflektorków, które mocuje się, jak sama nazwa wskazuje, na aluminiowych szynach. Te zaś zwykle mają formę aluminiowych profili, które instaluje się na suficie. Jeżeli zależy nam na ukryciu przewodów i innych elementów technicznych, zdecydować możemy się na szyny wpuszczane w sufit.

Podstawowym atutem oświetlenia szynowego jest wszechstronność zastosowania. W tym przypadku nie chodzi jedynie o to, że sprawdza się ono w różnych pomieszczeniach i odmiennych stylach aranżacyjnych, ale także o to, że możemy je zamontować nie tylko na suficie, ale również na ścianach. Wówczas może podświetlać wybrane elementy wyposażenia wnętrza, takie jak obrazy, rodzinne fotografie czy też dekoracyjne figurki.

Szynowe systemy oświetleniowe mają również kilka innych zalet:

 1. Po pierwsze, zapewniają możliwość regulacji punktów świetlnych. Dzięki temu z łatwością możemy dopasować lokalizację reflektorów oraz kierunek i kąt padania światła do naszych potrzeb i upodobań.
 2. Po drugie, pozwalają zastosować jedno źródło zasilania do kilku źródeł światła (reflektorków bądź lamp). Jeżeli dopiero planujemy budowę domu nie ma to aż tak dużego znaczenia, gdyż wówczas w jednym pomieszczeniu możemy zaprojektować wiele źródeł zasilania, które będą odpowiadały naszym przyszłym i teraźniejszym potrzebom. Jeżeli zaś remontujemy wnętrze i do dyspozycji mamy wyłącznie jedno źródło prądu ulokowane w centralnej części sufitu, czyli w miejscu, gdzie dotychczas znajdował się żyrandol, cecha ta może okazać się zbawienna. Aby doświetlić wnętrze, nie musimy bowiem kuć ścian, by zyskać więcej źródeł prądu. Wystarczy zamontować szynę, podłączyć ją do sieci, a reflektorki bądź lampy przesunąć wedle własnego uznania, odpowiednio oświetlając całą przestrzeń. Bez bałaganu i czasochłonnych przeróbek!
 3. Po trzecie, są łatwe w montażu. Szyny wystarczy przymocować do sufitu, na przykład za pomocą wkrętów. Na rynku dostępne są również oprawy szynowe wpuszczane, które wkłada się w specjalnie przygotowane otwory w suficie i odpowiednio zabezpiecza.
 4. Po czwarte, równomiernie oświetlają przestrzeń. Chociaż mogłoby się wydawać, że skierowane punktowo światła, nie powinny pełnić roli oświetlenia ogólnego, równomiernie oświetlą całe pomieszczenie, zwłaszcza jeżeli reflektorków będzie sporo i zostaną one zamontowane w różnych kierunkach.
 5. Po piąte, atrakcyjnie wyglądają. Szynowe systemy oświetlenia odznaczają się prostym designem, który szczególnie dobrze prezentuje się w przypadku wnętrz urządzonych w stylu industrialnym, skandynawskim i nowoczesnym. Wysoka estetyka wykonania sprawia, że oświetlenie to może stać się prawdziwą ozdobą pomieszczenia.

Zalety te sprawiają, że reflektory sufitowe na szynie cieszą się dużą popularnością. Stosuje się je przede wszystkim w domach i mieszkaniach. Za ich pomocą możemy bowiem z łatwością wydzielić strefy, zwłaszcza jeśli kilka pomieszczeń w naszym domu, na przykład salon, kuchnia, jadalnia, ma charakter otwarty.

Oświetlenie szynowe w salonie z powodzeniem może pełnić funkcję oświetlenia ogólnego, zwłaszcza jeżeli pomieszczenie wyróżnia się sporym metrażem. Wówczas bowiem równomiernie oświetli wnętrze. Identyczną funkcję może pełnić oświetlenie szynowe w kuchni. Co więcej, z powodzeniem możemy skierować reflektory na blat, doświetlając w ten sposób przestrzeń roboczą, co ułatwi przygotowywanie posiłków.

Coraz częściej oświetlenie na szynach wybierane jest także w przypadku obiektów użyteczności publicznej. Doskonale sprawdza się w różnego rodzaju restauracjach, salach konferencyjnych, salonach fryzjerskich i kosmetycznych, muzeach czy też galeriach obrazów. Z powodzeniem można je wykorzystać także do oświetlenia gablot sklepowych i witryn.

Jak działa oświetlenie szynowe?

Sposób działania oświetlenia szynowego nie jest skomplikowany. To układ oświetleniowy pozwalający na zasilanie kilku reflektorów (lamp) przy pomocy jednej linii, bez względu na wielkość czy też kształt oświetlanej przestrzeni. W zależności od wybranego rodzaju mogą one działać na napięciu 230 V lub 12 V, dzięki czemu z łatwością dostosujemy do posiadanej w domu, mieszkaniu czy sklepie instalacji elektrycznej.

Większość dostępnych na rynku szyn oświetleniowych to produkty zestandaryzowane. Co to w praktyce oznacza? Otóż tyle, że możemy do nich dopasować każdą lampę. Wystarczy, że kupimy odpowiedni adapter elektryczny, za pomocą którego podłączymy źródło światła do szyny. Na rynku dostępne są również oświetlenie szynowe wyposażone w ściemniacze. Za ich pomocą możemy kontrolować natężenie światła, dostosowując je do aktualnych potrzeb.

Oświetlenie szynowe – jak wybrać?

Oferta rynkowa oświetlenia szynowego jest bardzo zróżnicowana. Dzięki temu z pewnością znajdziemy rozwiązania, które sprostają naszym oczekiwaniom. Szeroki asortyment sprawia jednak, że wybór właściwego rozwiązania może okazać się nie lada wyzwaniem. Na co zatem warto zwrócić uwagę, kupują oświetlenie sufitowe na szynach? Oto najważniejsze aspekty:

 • rodzaj systemu – to podstawowa kwestia, na jaką należy zwrócić uwagę, wybierając oświetlenie szynowe. Co do zasady, na rynku dostępne są dwa rodzaje systemów – jedno-  i trójfazowe. Na który warto się zdecydować? Tańszym rozwiązaniem jest wariant jednofazowy. Pozwala on jednak jedynie na włączanie i wyłączanie wszystkich reflektorów jednocześnie. Z kolei system trójfazowy, dzięki trzem osobnym obwodom, umożliwia włączanie i wyłączanie reflektorów grupowo, niekoniecznie jednak wszystkich naraz. Pozwala to tworzyć różne konfiguracje świetlne, dostosowane do naszych aktualnych potrzeb i preferencji. Jeśli będziemy potrzebować równomiernego oświetlenia wnętrza, wówczas włączymy wszystkie reflektorki. Gdy zaś zależeć nam będzie na stworzeniu kameralnego nastroju, uruchomimy jedynie wybrane,
 • rodzaj źródeł światła – bez wątpienia najpopularniejsze są obecnie systemy szynowe LED. Na rynku wciąż jednak można spotkać warianty halogenowe. Dają one przyjemne dla oka światło, zbliżone barwą do światła dziennego, dzięki czemu dobrze oświetlają przestrzeń. Ich główną zaletą jest niska cena. W porównaniu zaś z klasycznymi żarówkami wolframowymi odznaczają się większą wydajnością świecenia, mniejszą awaryjnością i dłuższą żywotnością.  Pomimo powyższych zalet halogenowe reflektory na szynie są stopniowo wypierane z rynku przez systemy świetlne wykorzystujące diody LED. Halogeny mają bowiem dwie podstawowe wady. Po pierwsze, nagrzewają się do wysokich temperatur. Po drugie, zużywają dużo energii, przez co nie sprzyjają domowemu budżetowi. Z tych względów coraz więcej osób decyduje się na lampy szynowe LED. Ich podstawową zaletą jest to, że zużywają nieduże ilości energii elektrycznej, oferując przy tym satysfakcjonującą jakość świecenia i nie nagrzewając się. Ponadto podczas produkcji diod nie używa się szkodliwych dla środowiska związków. System szynowy LED to zatem idealny wybór dla każdego miłośnika ekologii. Nie bez znaczenia jest także długa żywotność ledowego oświetlenia. Przewyższa ona znacząco nie tylko żarówki wolframowe, ale także i halogeny. Jeżeli zatem nie przepadamy za częstą wymianą przepalonych żarówek w oświetleniu, lampa szynowa LED okaże się strzałem w dziesiątkę. Nie oznacza to jednak, że modele ledowe są całkowicie pozbawione wad. Za dobrej jakości reflektor szynowy LED trzeba bowiem sporo zapłacić. W przeciwnym razie otrzymamy produkt oferujący ograniczoną intensywność świecenia i szybko tracący swoją żywotność. Zrodzi to konieczność częstej wymiany diod, a tego na pewno chcemy uniknąć. Wysoka cena diod LED stanowi zatem podstawowy czynniki zniechęcający do zakupu tego typu oświetlenia,
 • temperatura barwowa – pomimo stosunkowo wysokiej ceny oświetlenie szynowe LED jest chętnie wybieranym rozwiązaniem, a to za sprawą znacząco zmniejszonego zużycia energii, jakie oferuje. Jeżeli zdecydowaliśmy się na tę opcję musimy, określić odpowiadającą nam temperaturę barwową zastosowanych w oświetleniu diod. Ledowe lampy na szynach mogą dawać światło bardzo ciepłe (poniżej 2900 k), ciepłe (3000-3900 K), neutralne (4000-4500), chłodne (4600-5500 K) oraz bardzo zimne (powyżej 5500 K). Na jaką warto się zdecydować? W tym przypadku wiele zależy od tego, jaką rolę ma spełniać światło. Jeżeli szyny oświetleniowe i reflektory sufitowe mają pełnić funkcję oświetlenia ogólnego, wówczas powinny mieć barwę ciepłą. Gdy zaś mają budować przytulny nastrój, możemy zdecydować się na światło bardzo ciepłe. Z kolei jeśli naszym celem jest punktowe podkreślenie wybranych elementów wyposażenia wnętrza, wówczas dobrym wyborem będzie światło neutralne,
 • współczynnik oddawania barw (CRI) – to kolejny parametr opisujący oświetlenie LED. Im jest on wyższy, tym diody lepiej odwzorowują barwy otoczenia. Najwyższą wartość – 100 – osiąga światło dzienne. Wybierając oświetlenie szynowe sufitowe typu LED, upewnijmy się, że współczynnik oddawania barw wynosi powyżej 80. Świadczy to bowiem o tym, że lampy bardzo dobrze oddają naturalną kolorystykę przedmiotów,
 • sposób montażu – niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na halogeny czy też LEDy, biorąc pod uwagę sposób montażu, oświetlenie szynowe możemy podzielić na natynkowe lub podtynkowe. Zaletą pierwszego rozwiązania jest możliwość swobodnego formowania kształtu instalacji, a to za sprawą otrzymywanych w zestawie akcesoriów i łączników. Dzięki nim tworzyć możemy na suficie różne linie oświetlenia, niekoniecznie proste. Zaletą drugiego natomiast jest to, że można go ukryć w suficie, przez co całość prezentuje się niezwykle elegancko. To, na jaką opcję się zdecydujemy, zależy od naszych preferencji i tego, jaki efekt wizualny chcemy uzyskać,
 • kolorystyka poszczególnych elementów – aby uzyskać spójną aranżację, warto zadbać o to, aby wszystkie elementy oświetlenia szynowego były w identycznym kolorze. Jeżeli decydujemy się na oświetlenie szynowe czarne, ciemną kolorystykę powinny mieć nie tylko szyny, ale również i reflektory oraz inne elementy konstrukcyjne. Pamiętajmy, że całość powinna komponować się z aranżacją wnętrza. Modele czarne szczególnie dobrze sprawdzają się w pomieszczeniach urządzonych nowocześnie.

Oświetlenie szynowe – zestaw

Przy wyborze zestawu oświetleniowego musimy pamiętać, że w skład konstrukcji nie wchodzi jedynie szyna oświetleniowa i oprawy, ale także szereg innych elementów. Są to wszelkiego rodzaju uchwyty do mocowania, łączniki, akcesoria do zasilania, łączniki proste, łączniki trójdrożne, narożniki, czy też wkręty. Cały zestaw jest zatem dość pokaźny. Chociaż wydawać by się mogło, że skomplikuje to montaż oświetlenia, wcale tak nie jest.

Co ważne, na szynach zamontować możemy nie tylko reflektorki, ale również inne źródła światła, w tym wiszące lampy sufitowe szynowe. Pamiętajmy, że w tym przypadku wcale nie muszą to być produkty zaprojektowane z myślą o zestawie szynowym. Większość dostępnych na rynku opraw oświetleniowych można w ten sposób podłączyć do sufitu. Wystarczy użyć specjalnego adaptera. Wiszące lampy sufitowe na szynie sprawdzą się szczególnie dobrze.

Zestaw szynowy możemy skompletować samodzielnie lub zdecydować się na gotowe rozwiązanie od jednego producenta. Dużym zainteresowaniem wśród użytkowników cieszy się zwłaszcza oświetlenie szynowe Nowodvorski.

Jak zamontować oświetlenie szynowe?

Standardowo szyny montuje się bezpośrednio do sufitu (wariant natynkowy) lub wpuszcza się je w sufit (wariant podtynkowy). Istnieje jednak jeszcze jeden wariant montażu – ulokowanie szyn na specjalnych linkach, które są przywieszone do sufitu. Takie rozwiązanie prezentuje się niezwykle efektownie.

Podsumowując, lampy i reflektory sufitowe szynowe to rozwiązania coraz chętniej wybierane. Nic więc dziwnego, że ich oferta jest szeroka. Sprawdzają się one szczególnie dobrze w przypadku wnętrz urządzonych nowocześnie. Mogą pełnić rolę zarówno światła ogólnego, jak i dodatkowego. Wszystko zależy od naszych potrzeb i preferencji.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)