Udostępnij
Skomentuj

Otwieracz do konserw – jaki wybrać? Który będzie najlepszy?

Niektóre konserwy i puszki posiadają wieczko ze specjalnym uchwytem, który umożliwia otworzenie puszki bez otwieracza do konserw, ale cała gama konserw jest pakowana tradycyjnie i wówczas konieczne jest posiadanie otwieracza. Jaki model wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Otwieracz do konserw – czy jeszcze się przydaje?

Choć coraz więcej produktów jest pakowanych w bardziej nowoczesny sposób i nie wymaga posiadania otwieracza, to wciąż pozostają klasyczne puszki i konserwy, które wymagają otwierania przy pomocy otwieracza. Powszechnie uważa się, że taki sposób pakowania jest pewniejszy, bezpieczniejszy i bardziej kompaktowy, dlatego puszki tego typu raczej nie znikną ze sklepów i spiżarni.

Otwieracz do konserw jest najlepszym narzędziem do otwierania żywności konserwowanej. To narzędzie, które można nabyć w wielu różnych wariantach, a każdy z nich ma swoje mocne strony.

Rodzaje otwieraczy do konserw

Oferta otwieraczy do konserw jest dość mocno zróżnicowana i to zarówno ze względu na to, że otwieracze mogą mieć bardzo różnorodny design, jak również dlatego, że to akcesoria, które są dostępne w różnych wariantach, różniących się od siebie samą konstrukcją. Do najpopularniejszych otwieraczy do konserw należą:

  • Otwieracz do konserw z pokrętłem – ten rodzaj otwieracza jest bardzo prosty w użyciu, po wbiciu ostrza lub ostrzy w wieko puszki, wystarczy kręcić dźwignią i przytrzymywać otwieracz, by w szybkim tempie uporać się z całym obwodem wieczka.
  • Otwieracz do konserw dźwigniowy – to najprostszy z wariantów otwieraczy. Przypomina dźwignię. Ostrze należy wbić w wieko i przesuwać wokół jego krawędzi.
  • Otwieracz do konserw elektryczny – to niezwykle prosty w obsłudze rodzaj otwieracza, który praktycznie działa niemal samodzielnie. Otwieracze elektryczne są dostępne w wersji kompaktowej, jak również można znaleźć otwieracz do konserw blatowy elektryczny.
  • Otwieracz do konserw turystyczny – otwieracz może być elementem scyzoryka lub wielofunkcyjnego noża. Taki egzemplarz doskonale sprawdza się w terenie.

Poza powyższymi, dość powszechnie spotykanymi, otwieraczami do konserw można znaleźć również rozwiązania bardziej zaawansowane, jak otwieracz do konserw gastronomiczny, który najczęściej jest modelem blatowym i doskonale sprawdza się przy otwieraniu wielu puszek każdego dnia.

Jak działa otwieracz do konserw?

Otwieracz do konserw działa w bardzo prosty sposób – jego ostrze przebija wieko puszki i przecina je wzdłuż całej krawędzi, by w końcu możliwe stało się otworzenie puszki i wydobycie jej zawartości.

Uwaga!

Zdecydowana większość otwieraczy, przecinając metal puszki, pozostawia po sobie dość ostre krawędzie, którymi można się skaleczyć. Gdy wieko puszki będzie już przecięte prawie do końca, warto odłożyć otwieracz, a wieko podważyć nożem i unieść do góry, uważając na palce.

Jaki otwieracz do konserw wybrać?

Oferta otwieraczy do konserw jest mocno zróżnicowana. To zarówno kompaktowe otwieracze dźwigniowe, jak również urządzenia dla gastronomii. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów:

  • Rodzaj otwieracza – to kwestia, od której warto zacząć selekcję dostępnych opcji. Jeśli szukamy otwieracza do sporadycznego użytku domowego, to nie warto przepłacać za gadżeciarskie otwieracze elektryczne lub za otwieracze blatowe. Doskonale sprawdzą się wówczas otwieracze dźwigniowe lub z pokrętłem. Gdy bardzo często otwieramy puszki, dobrym wyborem może okazać się otwieracz elektryczny lub blatowy, ale zamontowany gdzieś na stałe (na przykład w spiżarni, jeśli znajduje się tuż obok kuchni).
  • Cena – dobry, markowy i solidnie wykonany otwieracz nie może kosztować kilka złotych, ale też nie zawsze cena idzie w parze z jakością. Rozsądnym wyborem wydają się otwieracze za kilkadziesiąt złotych, które z pewnością posłużą nam przez lata.
  • Marka – otwieracz do puszek Tupperware lub otwieracz do puszek Kenwood z pewnością będzie lepszym wyborem niż produkt zupełnie nieznanej marki.
  • Design – jeśli lubimy modne gadżety kuchenne, możemy sięgnąć po otwieracz w zabawnym kształcie lub o wyrazistej kolorystyce. Możliwości jest wiele.

Otwieracz do konserw przyda się w każdej kuchni. Jeśli wybierzemy go starannie i w oparciu o przemyślane kryteria, posłuży nam przez długi czas.

 

Podobne artykuły
 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)