Udostępnij
Skomentuj

Otwieracz do nakrętek – jak wybrać? Czy warto?

Odkręcanie butelek i słoików czasami bywa bardzo trudne.

Zamiast podważać nakrętki i ryzykować ich uszkodzenie, wystarczy skorzystać z otwieracza do nakrętek. Jak wybrać otwieracz do nakrętek i czy warto?

Otwieracz do nakrętek – czy faktycznie się przydaje?

Wiele nakrętek do słoików lub butelek jest dokręconych tak mocno, że później trudno sobie z nimi poradzić. Siłowanie się z zakręconymi słoikami to duże wyzwanie dla osób o słabszej sile mięśni, dla dzieci, a także dla osób starszych – wówczas otwieracz zdecydowanie ułatwia życie.

Otwieracz do słoików i butelek nie zajmuje wiele miejsca, a jego zakup może się opłacać, gdy bardzo często zdarza nam się mieć trudności z otworzeniem przetworów. Zamiast tracić czas na próby ich otworzenia, będzie można wówczas sięgnąć po otwieracz i z łatwością odkręcić każdy słoik.

Otwieracz do nakrętek a sposoby domowe

Otwieracze do nakrętek to stosunkowo nowy wynalazek, dlatego też wiele osób nie widzi sensu w jego kupowaniu, skoro istnieje wiele innych sposobów na pokonanie opornej nakrętki. Jakie to techniki? Każda z nich niesie za sobą lekkie ryzyko uszkodzenia nakrętki lub słoika, a także ryzyko nabrudzenia w kuchni, ale i tak warto je znać:

  • Uderzenie krawędzią nakrętki o deskę lub blat kuchenny – nie chodzi o to, by zrobić dziurę w blacie, dlatego należy zrobić to delikatnie (wystarczy lekkie stuknięcie), które spowoduje, że wklęsła nakrętka lekko puści i stanie się wypukła, a to ułatwi jej odkręcenie. Ta technika niesie za sobą ryzyko uszkodzenia słoika – jeśli uderzymy zbyt mocno i pod niewłaściwym kątem, możemy nawet rozbić słoik.
  • Podważenie nakrętki nożem – technika praktykowana nagminnie, ale często związana z mechanicznym uszkodzeniem nakrętki, która może utracić swą szczelność. Podważając krawędź nakrętki, wyginamy ją i dlatego później może się ona gorzej trzymać gwintu oraz przeciekać.

Domowe sposoby odkręcania nakrętek, które trzymają się zbyt mocno, bywają skuteczne, ale czasami nie przynoszą rezultatów lub prowadzą do uszkodzenia słoików oraz nakrętek. Korzystanie z otwieracza wydaje się więc o wiele lepszym rozwiązaniem.

Jakie są rodzaje otwieraczy do słoików?

Asortyment otwieraczy do słoików jest szerszy niż mogłoby się wydawać. To rozwiązania różnego typu, a do najpopularniejszych należą:

  • Otwieracze do słoików ręczne – najprostszy i najtańszy wariant. Otwieracz tego typu obejmuje cały obwód nakrętki, jest wyposażony w uchwyt, który wystarczy przekręcić, by nakrętka się odkręciła. Wbrew pozorom, otwieranie słoików przy pomocy ręcznego otwieracza jest łatwiejsze niż ich odkręcanie bezpośrednie, ponieważ zyskujemy lepszy, wygodniejszy chwyt.
  • Otwieracze do słoików automatyczne – czyli otwieracze do słoików elektryczne. Nakłada się je na nakrętkę, przyciska przycisk i nakrętka jest odkręcona. To najwygodniejsze z dostępnych rozwiązań, ale też najdroższe.
  • Otwieracze do słoików wecka – gdy mowa o otwieraczach do słoików chodzi na ogół o otwieracze do nakrętek, a przecież słoiki typu wecka też wymagają siły przy otwieraniu i także mogą sprawiać trudności. Na szczęście bez problemu znajdziemy otwieracze do słoików tego typu.
  • Otwieracze do nakrętek butelek – niektóre otwieracze do słoików mają tak szeroki zakres regulacji, że pasują również do nakrętek na butelki, ale w razie potrzeby, możemy również kupić otwieracz do nakrętek butelkowych o mniejszej średnicy.

Jak wybrać otwieracz do nakrętek?

Oferta otwieraczy do słoików jest tak zróżnicowana, że trudno zdecydować się na konkretny egzemplarz. By być zadowolonym z zakupionego przedmiotu, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii:

  • Rodzaj otwieracza – w zależności od tego, z jakich słoików najczęściej korzystamy i jak często je otwieramy, możemy sięgnąć po otwieracz do nakrętek ręczny lub automatyczny albo po otwieracz do słoików z gumką.
  • Zakres regulacji – im szerszy, tym lepiej, bo bez problemu odkręcimy każdy rodzaj słoika.
  • Cena – otwieracze do butelek nie kosztują wiele, o ile nie sięgamy po modele automatyczne.
  • Marka – warto wybierać rozwiązania renomowanych producentów, którzy cieszą się zaufaniem wśród nabywców.

Otwieracze do słoików i butelek to przydatne narzędzia kuchenne, które zdecydowanie ułatwiają otwieranie przetworów, soków, dżemów i wielu innych produktów, które przechowuje się lub kupuje w słoikach. Warto sięgnąć po ten drobny gadżet, by nie męczyć się i nie siłować z mocno dokręconymi wieczkami.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)