Udostępnij
Skomentuj

Panele ścienne 3D gipsowe - jakie wybrać? Które będą najlepsze?

Panele gipsowe to nietuzinkowe rozwiązanie, odpowiednie tak do przestrzeni prywatnej, jak i komercyjnej.

Efekt, jaki wywołują, daje wrażenie głębi, które potęguje użycie odpowiednich kolorów. Czy panele gipsowe to dobre, trwałe rozwiązanie? Jak wybrać najlepsze i jak je zamontować? Opowiadamy.

Panele ścienne dekoracyjne z gipsu – co to jest

Gips to najpopularniejszy materiał jeśli chodzi o panele 3D. Stworzone są z mieszanki minerałów i gipsu, która dodatkowo jest utwardzana i wzmacniana. Montować je można, używając kleju gipsowego lub montażowego. Przed malowaniem surowe panele wymagają tylko ugruntowania – tak, jak zwykła ściana. Odpowiednie będą do wszelkiego typu pomieszczeń, o ile nie będą miały bezpośredniego stylu z wodą – przy wilgotności powyżej 80% gips traci swoje właściwości i może się zniekształcać. Z gipsu tworzyć można zróżnicowane wzory – faliste struktury, motywy geometryczne czy konkretne elementy dekoracyjne. Gipsowe panele mogą być także stylizowane na płyty betonowe z lekkim jedynie efektem 3D, jaki dadzą przerwy między płytami. Panele zwykle są utrzymane w stonowanych odcieniach szarości, beżów i bieli, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby je pomalować lub zamówić pomalowane. Nadadzą się do tego farby winylowe, akrylowe bądź lateksowe. Część producentów oferuje też lakierowanie lub malowanie z dodatkowym połyskiem, na przykład perłowym czy nadającym wrażenie struktury metalicznej.

Warto wiedzieć

Panele ścienne gipsowe 3d do łazienki? To możliwe. Choć ściany gipsowe nie są odporne na wilgoć, niektórzy producenci oferują możliwość odpowiedniego zabezpieczenia paneli tak, aby nadawały się do wilgotnych pomieszczeń.

Gipsowe panele ścienne 3d – wady i zalety

Gipsowe panele ścienne 3D niegdyś były uważane za alternatywę dla tych ceglanych czy cementowych, gips jest bowiem tańszym materiałem, jednak dziś stanowią autonomiczną, osobną gamę wyboru. Niemniej, jak wszystkie rozwiązania, panele gipsowe mają zarówno swoje wady, jak i zalety. Jakie?

Zalety i wady gipsowych paneli ściennych 3D

ZALETY

 • Możliwość otrzymania różnych wzorów
 • Stosunkowo niska cena
 • Gips nie hamuje przepływu pary wodnej przez ściany
 • Chronią przez rozprzestrzenianiem się ognia
 • Naturalne, ekologiczne rozwiązanie
 • Można je malować
 • Łatwość montażu

WADY

 • Ciężkość
 • Po latach materiał może się kruszyć
 • Nie są tak odporne na uszkodzenia mechaniczne jak beton
 • Nie nadają się do przestrzeni mocno wilgotnych
 • Wymagają przyklejania do równej powierzchni

Panele ścienne gipsowe 3d do kuchni

Panele gipsowe nie są rozwiązaniem dedykowanym dla żadnej konkretnej przestrzeni, jednak – poza użyciem komercyjnym – bardzo często pojawiają się w aranżacjach kuchni, salonów czy korytarzy. Jak dopasować gipsowe panele 3D do kuchni? To zależy od stylu całego pomieszczenia. Panele 3D lepiej sprawdzą się jako element dekoracyjny – na przykład jedna wyróżniona ściana – niż całość kuchni. Do kuchni najczęściej wybierane są panele o prostych wzorach, te bardziej dekoracyjne przeznaczając na przestrzenie salonowe bądź korytarze. Mogą to być na przykład prostokątne panele imitujące betonowe płyty w architektonicznym stylu brutalizmu lub jasne, pasujące do przestrzeni klasycznych czy skandynawskich.

Warto wiedzieć

Warto pamiętać, by nie umieszczać takiej ściany czy dekoracyjnego jej elementu bezpośrednio przy przestrzeni gotowania – wilgotność powietrza wywołana parowaniem potraw może wpłynąć na trwałość paneli.

Panele ścienne gipsowe 3d do salonu

Zróżnicowanie paneli ogranicza właściwie tylko wyobraźnia projektantów – gips jest bardzo wdzięcznym materiałem do obróbki, stąd łatwo osiągnąć wiele ciekawych wzorów. Te najbardziej dekoracyjne najczęściej montowane są właśnie w salonie. Panele mogą być aranżowane jako jeden osobny pas lub cała ściana czy jej część. Do wyboru mamy struktury od miękkich linii, geometrycznych, powtarzalnych kształtów po motywy roślinne czy zwierzęce. Same panele zwykle mają biały kolor, ale możemy je pomalować – ciekawy efekt w salonie może dać użycie farb metalizowanych, strukturalnych czy brokatowych.

Warto wiedzieć

Wielu producentów oferuje możliwość indywidualnego dobrania wzorów na panele gipsowe. Jeśli marzy nam się ściana na przykład w małe słoniki, na pewno znajdziemy producenta, który nam taką wykona.

Panele ścienne dekoracyjne – jakie jeszcze można wybrać?

Panele ścienne 3D nie muszą być oczywiście cienkimi płytkami gipsowymi, choć to rozwiązanie jest bardzo popularne – głównie ze względy na niską cenę, łatwość montażu i bardzo szeroka gamę dostępnych wzorów. Właściwości tego materiału pozwalają imitować wszystkie inne, z których mogłyby być wykonane panele, a które są nieco – lub znacznie – droższe od gipsu. Panele 3D mogą być zatem wykonane także z drewna, betonu, płyty MFD czy wiórowej albo silikonu. Coraz większą popularność zyskują ponadto panele szklane – te wybierane są zwykle do obszernych pomieszczeń. Podobnie jak gipsowe, panele 3D szklane mogą przyjmować wiele różnorodnych kształtów, są też odporne na wilgoć znacznie bardziej niż opisywane rozwiązanie.

 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)