Udostępnij
Skomentuj

Pantograf - co to jest? Jaki wybrać?

Urządzasz garderobę i nie wiesz, w jaki sposób w pełni zagospodarować jej przestrzeń? Boisz się, że nie uda Ci się dosięgnąć do najwyższych partii szafy, że zdejmowanie wiszących wysoko płaszczy sprawi Ci problem? Zamontuj pantograf! Pantograf do szaf to niezwykle funkcjonale rozwiązanie, które ułatwi codziennie wykonywane zadania. Wszystkie ubrania znajdą się dosłownie w zasięgu Twojej ręki.

Co to jest pantograf w szafie?

Pantograf do szafy to taki element wyposażenia, o którym zapewne niewiele z nas kiedykolwiek słyszało. Pantografy, potocznie nazywane drążkami teleskopowymi, to wbrew pozorom jeden z najbardziej funkcjonalnych elementów w jaki możemy wyposażyć naszą szafę. To rodzaj mobilnego drążka do którego dołączony jest specjalny uchwyt pozwalający na opuszczenie wieszaków do dogodnej dla nas pozycji. Szczególnie dobrze sprawdzą w przypadku bardzo wysokich szaf czy garderoby – opuszczane drążki pozwolą nam maksymalnie wykorzystać przestrzeń naszego mebla. Pantografy sprawdzą się świetnie także w przypadku osób niepełnosprawnych lub osób niskiego wzrostu (drabinka nie będzie już potrzebna!)

Zwykle pantografy wykorzystywane są do wieszania ubrań sezonowych, jak kurtki, płaszcze czy swetry. Dlatego też większość drążków wyposażona jest w obciążenie nawet do 20 kg. Pantograf części to przede wszystkim podnośnik (olejowy, gazowy lub hydrauliczny) oraz drążek na wieszaki. Rodzaj podnośnika determinuje udźwig całej konstrukcjii – najbardziej wytrzymałe są podnośniki hydrauliczne.

Jaki pantograf do szafy wybrać?

Pantografy przeznaczone są zwykle do szaf zrobionych na wymiar lub mebli wnękowych. Na rynku dostępne są pantografy wykonane z różnych tworzyw. Do najpopularniejszych należą drążki wykonane z tworzyw sztucznych bądź metali. Pantograf aluminiowy będzie charakteryzował się większy udźwigiem niż ten wykonany z plastiku. Pantografy metalowe będą bardziej widoczne w przestrzeni ze względu na swój kolor. Jeśli będziemy chcieli ukryć ten element wyposażenia możemy zdecydować się na zakup pantografu białego, który świetnie wtopi się w przestrzeń szafy.

Większość dostępnych obecnie na rynku pantografów ma rozpiętość od 45 do maksymalnie 115 cm, bez problemu będziemy więc mogli skorzystać z takiego rozwiązania również w węższych szafach. Producenci zalecają także, by pantograf montować w szafach o minimalnej głębokości 60 cm. Gdy dysponujemy płytszym meblem możemy rozważyć montaż wieszaka poprzecznego.

Pamiętajmy, że pantografy do szafy to forma rozkładanego drążka. Musimy więc dysponować odpowiednią przestrzenią również przed samą szafą, która pozwoli nam na swobodne opuszczenie dodatku (zwykle jest to ok. 20-25 cm zapasu przed meblem).

Zalety i wady pantografu

ZALETY

  • ułatwia zdejmowanie ubrań zawieszonych wysoko,
  • pozwala na całkowite wykorzystanie przestrzeni naszej szafy,
  • jest prosty i wygodny w użytkowaniu,
  • będzie ułatwieniem dla niższych osób bądź osób niepełnosprawnych,

WADY

  • montaż być może wymagał pomocy fachowców,
  • może nie być odpowiedni do wszystkich rodzajów szaf,

Pantograf – montaż drążków teleskopowych

Skoro zdecydowaliśmy się na zakup rozkładanego drążka teleskopowego, warto odpowiedzieć sobie na pytanie – jak zamontować pantograf? Pantograf to proste urządzenie, każdy z nas powinien sobie bez trudu poradzić z jego montażem (jeśli jednak boimy się drobnych prac wykończeniowych w domu możemy poprosić o pomoc fachowca). Drążek teleskopowy możemy zamontować zarówno w szafach z drzwiami skrzydłowymi jak i w meblach z przesuwnym panelem. Zamontowanie drążków teleskopowych na wieszaki nie zajmie nam dużo czasu. Do montażu pantografu będziemy potrzebować: poziomicy i miarki, wkrętarki i wkrętów oraz oczywiście samego drążka teleskopowego. Pantograf meblowy montujemy na ścianach bocznych szafy, najlepiej także aby drążek oddalony był od sufitu szafy o ok. 5 cm. Pamiętamy, by przed montażem dokładnie zmierzyć i zaznaczyć odległości w jakich znajdą się mocujące drążek wkręty. Choć pozornie może wydawać się to trudne, pantograf montaż to prosta czynność, wymagająca jedynie precyzji. Jeśli dopiero planujemy zakup szafy możemy zdecydować się na model już wyposażony w pantograf. Zaoszczędzimy wówczas czas i energię, ciesząc się od razu pełnym spectrum możliwości naszej szafy.

O eleganckim wnętrzu świadczy nie tylko jego wygląd, ale także jak największa optymalizacja zamieszkiwanej przez nas przestrzenie Stosowanie nowoczesnych rozwiązań w naszym domu sprawi, że łatwiej będzie się nam cieszyć każdą spędzoną tam chwilą. Przemyślana aranżacja wnętrza ułatwi nam codzienne funkcjonowanie – dzięki montażowi pantografu nasza szafa zyska nowoczesny i niezwykle użyteczny charakter.

 
Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)