Udostępnij
Skomentuj

Pilarka tarczowa stołowa – jak wybrać? Jaka najlepsza?

Pilarka stołowa to sprzęt chętnie wykorzystywany zarówno przez domowych majsterkowiczów, jak i profesjonalistów. Nie dziwi zatem jego szeroka dostępność i bogate zróżnicowanie modeli. Jaka pilarka stołowa okaże się zatem odpowiednim wyborem?

Ukośnica czy pilarka stołowa? Na co się zdecydować?

Pilarka stołowa to urządzenie uniwersalne, którego nie może zabraknąć w żadnym warsztacie majsterkowicza, niezależnie od tego, czy obrabia on drewno amatorsko czy też profesjonalnie. To właśnie bowiem obróbka drewna jest podstawowym … do której wykorzystuje się pilarkę stołową. Rzadziej służy ona również do cięcia aluminium, płyt ceramicznych oraz betonu.

Chociaż pilarka stołowa jest urządzeniem uniwersalnym, ma jedno podstawowe ograniczenie – za jej pomocą możemy ciąć drewno (lub inne materiały) jedynie prostopadle do podłoża (stołu). W zdecydowanej większości przypadków jest to wystarczające. Jeżeli jednak potrzebujemy sprzętu, który umożliwi nam także cięcie kątowe, wówczas lepszym wyborem będzie ukośnica.

Jaka piła stołowa będzie odpowiednia?

Jak zostało wspomniane, na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych modeli pilarek stołowych. Wybór właściwej opcji może okazać się nie lada wyzwaniem. Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim przeznaczenie sprzętu. Jeżeli szukamy odpowiedzi na pytanie:

image
  • Jaka piła stołowa do domu sprawdzi się najlepiej? Wówczas warto przyjrzeć się ofercie pilarek uniwersalnych. Zwykle są to niezbyt duże urządzenia, które mają przeciętną moc, jednak występują w atrakcyjnych cenach. Są doskonałe, jeśli nasze oczekiwania wobec sprzętu nie są zbyt sprecyzowane. Po doborze odpowiedniego ostrza pozwalają na obróbkę większości materiałów. Jeżeli więc zastanawiamy się, jaka piła stołowa dla majsterkowicza będzie odpowiednim wyborem, już znamy odpowiedź. Uniwersalny sprzęt pozwoli na cięcie wielu tworzyw. Co więcej, niewielkie rozmiary sprzętu sprawiają, że z łatwością zmieścimy go nawet w ciasnym garażu czy warsztacie. Dzięki temu jest on również w miarę mobilny. Nie powinniśmy mieć dużo trudności z jego przesunięciem w inne miejsce. Pamiętajmy, że parametry techniczne tych urządzeń nie są wyśrubowane, toteż wystarczają one jedynie do zastosowań domowych. Zbyt duże obciążenia i długotrwała praca może doprowadzić do ich zniszczenia,
  • Jaka pilarka stołowa dla profesjonalisty okaże się dobrym wyborem? W tym przypadku warto zwrócić szczególną uwagę na tak zwane pilarki precyzyjne. To w zasadzie wysokiej jakości urządzenia uniwersalne, które można stosować do obróbki zróżnicowanych materiałów i które odznaczają się bardzo dobrymi parametrami technicznymi. Wysoka prędkość obrotowa, nawet do 5000 obrotów na minutę, pozwala na cięcie nawet twardego drewna. Uzupełnieniem sprzętu są wysokiej klasy ostrza, które mają niewielkie i liczne zęby, co gwarantuje optymalne działanie. To, na jaki sprzęt ostatecznie się zdecydujemy, zależy również od rodzaju prac wykonywanych przez użytkownika. Na rynku istnieje kilka różnych modeli profesjonalnych pilarek stołowych, na które zawodowcy powinni zwrócić uwagę. Należy do nich między innymi:
  1. pilarka stołowa z heblarką – to profesjonalna pilarka stołowa do drewna, która umożliwia obróbkę tego materiału na wielu płaszczyznach. Możemy nie tylko ciąć drewno, ale również je heblować. Takie rozwiązanie to przede wszystkim oszczędność miejsca w garażu. Zajmuje bowiem mniej przestrzeni niż dwa odrębne urządzenia,
  2. pilarka stołowa na siłę – to sprzęt, który jest zasilany prądem trójfazowym (400V). Takie rozwiązanie sprawia, że jest to urządzenie o podwyższonej mocy. Nie straszne mu zatem obróbka twardego drewna oraz długotrwała praca. Wszystko za sprawą wysokiej prędkości obrotowej, jaką jest w stanie osiągnąć sprzęt. Niestety wiąże się z tym jedna wada – wyższe koszty eksploatacyjne. Z tego względu urządzenie to lepiej nadaje się do profesjonalnego warsztatu meblarskiego niż do cięcia drewna na opał,
  3. pilarka stołowa formatowa – dzięki specjalnym prowadnicom pozwala użytkownikowi precyzyjnie ustawić nawet bardzo duże elementy. Taka konstrukcja sprawia, że cięcia są pewniejsze i szybsze. Wadą tego rozwiązania są przede wszystkim duże rozmiary. Na szczęście producenci tego typu urządzeń umożliwiają szybki montaż i demontaż dodatkowego osprzętu, dzięki czemu podczas standardowej obróbki materiałów, pilarka formatowa zajmuje mało miejsca.

Jaką pilarkę stołową kupić?

Przeznaczenie to jednak nie jedyny aspekt, jaki należy wziąć pod uwagę przy wyborze sprzętu. Oczywiście jest to kwestia zasadnicza, gdyż pozwala zawęzić poszukiwania, jednak nie do końca odpowiada na pytanie, jaka pilarka stołowa dla amatora, a jaka dla profesjonalisty będzie odpowiednim wyborem. W tym przypadku ważna jest bowiem także analiza parametrów technicznych sprzętu. Do najważniejszych zalicza się między innymi:

 

image
  • napięcie zasilania – do użytku domowego sprawdzi się pilarka zasilana prądem jednofazowym o napięciu 230V, albo akumulatorowa. Profesjonaliści powinni jednak zdecydować się na sprzęt zasilany prądem trójfazowym o napięciu 400 V,
  • moc – jeżeli chcemy, aby pilarka stołowa radziła sobie nawet z twardym i grubym drewnem, powinniśmy zadbać o wysoką moc. W przypadku urządzeń przeznaczonych do użytku domowego moc w granicach 1500-1800 W powinna być wystarczająca. Oczywiście sprzęt profesjonalny musi być mocniejszy,
  • prędkość obrotowa – to kolejny niezwykle ważny czynnik. Jeżeli zależy nam na wysokiej wydajności i skuteczności pilarki, musi ona osiągać około 5000 obrotów na minutę. Pozwala to na szybkie i precyzyjne cięcie,
  • waga  – jest istotna, jeżeli przewidujemy, że sprzęt będzie przesuwany. Wówczas starajmy się wybrać jak najlżejsze urządzenie. Niska waga może jednak oznaczać, iż pilarka pozbawiona została dodatkowych prowadnic, które ułatwiają obróbkę materiałów,
  • wyposażenie podstawowe i dodatkowe – im więcej osprzętu, tym bardziej uniwersalny sprzęt zyskujemy. Przy wyborze pilarki sprawdźmy przede wszystkim to, czy została wyposażona w mechanizmy zabezpieczające, takie jak wyłącznik awaryjny czy też klin rozdzielający.

Jaka pilarka stołowa do 1000?

Nie ma co ukrywać, iż cena to dla wielu osób jeden z głównych czynników, jakie biorą pod uwagę przy wyborze sprzętu. Jeżeli zastanawiamy się, jaka piła stołowa do 1000 złotych będzie dobrym wyborem, swoje poszukiwania będziemy musieli zawęzić do sprzętu przeznaczonego dla amatorów. W tej cenie  nie znajdziemy bowiem nic odpowiedniego dla profesjonalisty.

Również i pilarka stołowa amatorska do 1000 złotych nie będzie miała wysokich parametrów technicznych. Nada się przede wszystkim do sporadycznego użytku i cięcia niezbyt dużych kawałków drewna. Moc takiego sprzętu zwykle nie przekracza 1000 W, a prędkość obrotowa nie jest wyższa niż 3000 obrotów na minutę. Wśród zalet takiego sprzętu wymienia się przede wszystkim małe rozmiary i niedużą wagę, co determinuje większą mobilność pilarki.

Pilarka stołowa – jaka firma?

Wybierając pilarkę stołową, warto zwrócić uwagę także na producenta sprzętu. Zwykle bardzo dobra renoma marki idzie w parze z wysoką jakością urządzenia. Firmy produkujące sprzęt z najwyższej półki oferują również atrakcyjny okres gwarancyjny i dogodne warunki serwisowania sprzętu. Czasem warto zatem zapłacić nieco więcej za pilarkę stołową, otrzymując w zamian nie tylko bezawaryjne urządzenie, ale również atrakcyjne benefity.

 

image

Oto sprzęt, który cieszy się szczególnym uznaniem wśród klientów:

Szeroka oferta pilarek stołowych produkowanych przez powyższe marki sprawia, że każdy odnajdzie sprzęt dostosowany do swoich potrzeb, niezależnie od tego, czy szuka urządzeń do amatorskiego czy też profesjonalnego użytku. Aby dowiedzieć się więcej na temat poszczególnych pilarek, warto nie tylko przeanalizować ich specyfikację techniczną, ale również sprawdzić opinie innych użytkowników.

Pilarka stołowa – jak zrobić?

Chociaż pilarki stołowe nie mają wygórowanych cen, często wykonuje się je w domowych warunkach. Do takich eksperymentów zachęca przede wszystkim prosta konstrukcja sprzętu. Składa się ona z podstawy. Zwykle jest to metalowa kratownica lub żeliwny odlew, jednak w domowych warunkach wielu osobom w zupełności wystarcza drewniany stół o wzmocnionej konstrukcji.

W oryginalnym sprzęcie do podstawy mocuje się stalowy lub żeliwny blat, jednak w przypadku domowych budowli zazwyczaj spotyka się blat z drewna lub lignofolu. Konstrukcja nie może obyć się także bez wałka, do którego mocuje się tarczę zębatą. Całość napędzana jest przez pasek klinowy, który z kolei jest wprawiany w ruch przez silnik.

Niestety domowe konstrukcje zwykle nie są wyposażone w osłony ani inne zabezpieczenia, takie jak wyłącznik awaryjny oraz pasek klinowych. Z tego względu często są one przyczyną groźnych wypadków. Warto zatem zdecydować się na oryginalny sprzęt, nawet jeśli używamy pilarki stołowej jedynie sporadycznie. W ten sposób zadbamy o swoje bezpieczeństwo.

Podsumowując, oferta pilarek stołowych dostępnych na rynku jest niezwykle zróżnicowana. To, na jaką opcję się zdecydujemy, zależy przede wszystkim od jej przeznaczenia. Inny sprzęt wybierze bowiem amator, a inny profesjonalista. Liczy się również to, jak wysokim budżetem dysponujemy. Droższe urządzenia zwykle oferują większą moc i lepszą wydajność. Zapewniają również szereg udogodnień i dodatkowych funkcji.

Podobne artykuły
 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)