Udostępnij
Skomentuj

Pilarka ukośnica do drewna - jak wybrać? Jaka najlepsza?

Precyzja cięcia to najważniejsza cecha pilarki ukośnicy. Mimo, że jest to narzędzie dość proste w obsłudze i łatwe w działaniu, to może dochodzić do dość wysokich kwot, gdyż jego jakość musi być perfekcyjna. Co, obok precyzji, powinna mieć pilarka i na jakie aspekty należy zwracać uwagę podczas jej zakupu? Oto prosty poradnik jak wybrać specjalistyczną i dobrą pilarkę ukośnicę do drewna.

Do czego służą pilarki?

Pilarki ukośnice służą przede wszystkim do cięcia długich elementów, których miejsce przecięcia można wybrać z doskonałym dopasowaniem. Ogólnie pilarki są narzędziami uniwersalnymi, a wszystko zależy od ostrza, w jakie są wyposażone. Jest możliwe zatem mieć jeden sprzęt i różne oprzyrządowanie, by korzystać z niego i do aluminium, i do metalu, i do drewna. Ukośnice mogą konkurować z tradycyjnymi pilarkami stołowymi, jednak ich różnica polega właśnie na ukośnym i dużo bardziej precyzyjnym cięciu. Jeśli jednak nie potrzebujesz narzędzia do cięcia ukośnego, to spokojnie możesz zdecydować się na tradycyjną pilarkę. Ukośnica jest bowiem narzędziem bardziej profesjonalnym i specjalistycznym.

6 aspektów dobrej pilarki

Decydując się na pilarkę ukośnicę musimy pamiętać o precyzji. Aby ją osiągnąć, musimy zwrócić uwagę na 5 kwestii:

1. Ostrze

Zawsze wybieraj ostrza specjalistyczne i unikaj uniwersalnych. Nie nadają się one pilarek ukośnic do drewna z górnym posuwem czy do metalu, gdyż nie mają wystarczająco precyzyjnie zestrojonych zębów. Warto przy okazji pamiętać, że pilarka musi mieć tarczę doskonale dopasowaną. Im większe i częściej występujące zęby na tarczy, tym szybsze, ale i mniej precyzyjne cięcie.

2. Kąty

Ukośnica tnie pod kątem i na nie także należy uważać. Piła pilarka ukośnica do drewna 2 w 1 może dysponować jednostronnym działaniem lub dwustronnym. Większość pilarek umożliwia cięcie w zakresie 45o – 90o. Jednak, jeśli mamy zamiar ciąć duże przedmioty z różnych stron to warto zastanowić się nad maszyną dwustronną.

3. Posuw i odchylenie

Wszystko zależy od materiału, jaki stosujesz. Do dużych kawałków posuw jest doskonałym wyborem, do małych już niekoniecznie. Z kolei odchylenie mają tylko najdroższe modele, gdyż umożliwia to cięcie dwóch kątów jednocześnie. Jest to dość przydatna funkcja, jednak nie zawsze warta swojej ceny.

4. Prędkość

Piła ukośnica do drewna z górnym posuwem czy bez może mieć różnego rodzaju napędy oraz prędkość. Nie zawsze jednak najszybciej znaczy najlepiej, dlatego najlepiej wybierać takie modele, które dają nam jak najwięcej możliwości.

5. Dodatki

Czy ukośnicą do drewna można ciąć metal? Oczywiście, jak już wspomnieliśmy wszystko zależy od specjalnych ostrzy. Oczywiście, są modele przystosowane tylko i wyłącznie do cięcia drewna, jednak ten funkcjonalizm jest dość wygodny i warto byłoby go wykorzystać. Co jeszcze może posiadać pilarka ukośnica do drewna firmy dewalt lub innej sprawdzonej marki? Przede wszystkim może być to oświetlenie, by precyzyjnie pokazywać, gdzie powinniśmy ciąć. Jest to także wygodne, by nie zasłaniać sobie źródła światła. Ważne są także dodatkowe uchwyty i zaciski, aby precyzyjniej (sic!) zamontować większe elementy. Ciekawym dodatkiem jest laser, który, a jakże, precyzyjnie wskazuje linię cięcia.

Pilarka ukośnica do drewna to bardzo przydatne narzędzie w niejednym warsztacie. Warto jednak mieć w pamięci to do czego dokładnie służy oraz to, jak się nią posługiwać. Należy także zwrócić uwagę na precyzję działania, co powinno być cechą szczególną tego rodzaju oprzyrządowania. Wybierając ukośnicę, niezależnie jakiej firmy, musimy mieć pewność, że jest to produkt całkowicie skuteczny, dobrze działający, który w lepszy sposób wspomoże naszą codzienność w pracach z drewnem i nie tylko.

Podobne artykuły
 
Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)