Udostępnij
Skomentuj

Pistolet do mas natryskowych - jaki wybrać? Jaki najlepszy?

Pistolet do mas natryskowych pod względem budowy i zasady działania bardzo przypomina pistolet do malowania natryskowego. Zasadnicza różnica – zmieniona konstrukcja dyszy i najczęściej większa moc – wynika z innej specyfiki materiału malarskiego. Masy natryskowe są dość gęste i lepkie, dlatego standardowa dysza i mała sprężarka lub elektryczna pompka bezpowietrzna nie dadzą sobie z nimi rady.

Czy można użyć pistoletu malarskiego?

Na początek warto rozwiać pewne wątpliwości: jeśli pistolet opisany jako malarski może być używany z gęstymi farbami strukturalnymi, np. z efektem raufazy albo baranka, to w zdecydowanej większości nie będzie też miał problemu z nałożeniem masy natryskowej. Jeśli jednak mowa o słabym pistolecie, do którego można wlać tylko czystą farbę akrylową i to jeszcze rozcieńczoną, to w tym przypadku nie ma nawet co podejmować się ryzykownej próby natryskiwania masy, bo to nie ma szans powodzenia.

Jak działa elektryczny pistolet do mas natryskowych?

Zdecydowana większość elektrycznych pistoletów do mas natryskowych wymaga połączenia z dość mocną sprężarką. Powoduje ona wytworzenie dużego ciśnienia, które porusza tłoczkiem wypychającym farbę na zewnątrz dyszy przez specyficznie rozłożone otwory. Modele z turbinami, które nie wymagają podłączania do dużych kompresorów, są słabsze i zwykle nie radzą sobie z najgęstszymi masami, aczkolwiek jest to uzależnione od konstrukcji konkretnego modelu.

Jaka firma sprawdzi się najlepiej?

Zwykłe pistolety do malowania natryskowego znajdują się w ofertach również tańszych producentów. Nakładanie masy w ten sam sposób wymaga już jednak solidniejszego sprzętu, dlatego w rankingach popularności zwykle znajdują się pistolety do mas natryskowych Wagner, Wenko, Bosch, Ryobi, Dedra i innych producentów z tej półki.

W tym przypadku większość użytkowników nie powinna w ogóle zwracać uwagi na marki ekonomiczne – wytrzymałość i funkcjonalność najtańszych pistoletów są po prostu niewielkie i żeby uzyskać oczekiwany efekt, trzeba jednak sięgnąć do portfela nieco głębiej.

Pistolet do mas natryskowych: jaki najlepszy?

Nie wszystkie parametry opisujące pistolet są łatwe do zinterpretowania. Ciśnienie robocze wszystkich będzie zbliżone, moc różna, ale na oba te parametry trzeba by było patrzeć przez pryzmat właściwości fizycznych, głównie lepkości i gęstości, konkretnych mas. Są jednak inne czynniki, które warto uwzględnić w poszukiwaniach najlepszego pistoletu do mas natryskowych.

  • Wymienne dysze o różnej specyfice. Dostępność części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych to podstawa. Jeśli do konkretnego modelu nie można bez problemu dokupić dysz, to w ogóle można sobie darować zakup tego pistoletu. Rzadziej wymienia się zbiorniki, ale mogąc wybrać taki pistolet, do którego w razie potrzeby uda się go znaleźć, to warto podjąć taką decyzję.
  • Ergonomiczna konstrukcja. Pistoletem natryskowym pracuje się często parę godzin, więc szukanie oszczędności na wygodzie używania narzędzia jest nierozsądne. Wygodny uchwyt i dobre wyważenie całej konstrukcji są niezbędne, aby prace wykonywać szybko i bez niepotrzebnej fatygi.
  • Pojemność zbiornika. Pistolet do mas natryskowych z jednej strony powinien być mały, żeby praca była w miarę łatwa, ale z drugiej, zaleca się, by całą ścianę wykończyć jednym zbiornikiem. Trzeba zatem szukać tu kompromisu między wygodą a przydatnością techniczną, a to już kwestia wymagająca zupełnie indywidualnej oceny.
  • Gwarancja. Gwarancja najczęściej chroni urządzenie przez dwa lata. Warto jednak upewnić się, czy obejmuje wszystkie elementy łącznie z dyszą. Nie jest to wcale takie oczywiste, a jeśli do wyboru jest kilka narzędzi o podobnej specyfice technicznej, to takie cechy nabierają jeszcze większego znaczenia.

Ile trzeba zapłacić za pistolet do mas?

Duże, profesjonalne pistolety mogą kosztować dwa tysiące złotych i więcej, natomiast tańsze, sprawdzające się dobrze przy wykonywaniu domowych prac remontowych, można kupić za około 500 złotych. Co czas jakiś na rynku pojawiają się także tańsze modele cieszące się świetną opinią, ale przed ich zakupem warto dwa razy sprawdzić ograniczenia techniczne, ponieważ obniża ceny zawsze musi wynikać ze zmiany cech użytkowych. 

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)