Udostępnij
Skomentuj

Pojemnik na owoce – jaki jest najlepszy? Jak wybrać pojemnik na owoce i warzywa?

Prawidłowe przechowywanie owoców i warzyw pozwala nie tylko zmaksymalizować czas ich świeżości, ale też ich jakość.

Dobrze dobrany ułatwi nam korzystanie z własnych spożywczych zasobów, zachowanie czystości, a tym samym dbanie o własne zdrowie. Czy przy tych wszystkich cechach i wymogach pojemnik na owoce i/lub warzywa może być jeszcze estetyczny? Zobaczmy, jak dobrać odpowiedni model – tak do lodówki, jak i na blat.

Jak prawidłowo przechowywać owoce i warzywa?

To, jak układamy i trzymamy w domu poszczególne okazy, nie jest obojętne dla ich jakości. Zanim zabierzemy się za szukanie pojemników, warto przyswoić sobie kilka podstawowych zasad przechowywania warzyw oraz owoców:

 1. Warzywa i owoce w lodówce powinny być trzymane w specjalnie przeznaczonych do tego, zamykanych szufladach, a nie z innymi artykułami spożywczymi. Zwykle w wyznaczonych miejscach panuje większa wilgotność, co sprzyja takim produktom.
 2. Warzyw i owoców nigdy nie owijamy folią spożywczą – to sprawia, że psują się szybciej i mogą spleśnieć.
 3. Cytrusów nie zawija się w folię aluminiową.
 4. Ogórki, cukinie i pomidory w lodówce tracą smak i aromat – powinniśmy je trzymać w zewnętrznych miskach albo pojemnikach.
 5. Cebula, ziemianki i czosnek nie powinny być trzymane w lodówce.
 6. Wyżej wymienione warzywa nie mogą też leżeć obok siebie.
 7. Egzotyczne owoce, jak mango, awokado, banan czy ananas nie powinny leżeć w lodówce. Potrzebują dość ciepłych oraz suchych miejsc. Najlepiej żeby znajdowały się w osobnym półmisku czy koszyku.
 8. Szuflady lodówki najlepiej wykładać papierowymi ręcznikami, które wchłoną nadmiar wilgoci.
 9. Zielonych warzyw, takich jak sałata czy brokuł albo ogórki, nie trzyma się w tym samym pojemniku co owoców czy warzyw, które produkują etylen, bo popsują się z staną żółte – są to na przykład pomidory, jabłka, gruszki, papryka czy banany.
 10. Por, brukselka i kapusta lubią bardzo niskie temperatury.
 11. Cytryny powinny leżeć poza lodówką – będą dobre nawet do dwóch tygodni.
 12. Najlepiej dla czosnku jest, kiedy wisi, a nie leży w pojemniku.

Pojemnik na owoce do lodówki – jaki powinien być?

Najczęstszym wyborem, bo tanim, lekkim i łatwo dostępnym, są pojemniki plastikowe. Ich dodatkową zaletą jest fakt, że mogą być wielofunkcyjne – z powodzeniem mogą służyć jako pojemnik na owoce do szkoły dla dziecka, można w nich też przechowywać gotowe dania. Jakie są wady? W plastiku owoce i warzywa, szczególnie przechowywane długo, często tracą swój aromat lub – co grosze – zaczyna być w nich wyczuwalny posmak plastiku. Bardziej polecane jeśli chodzi o nasze zdrowie i walory smakowe są pojemniki na owoce i warzywa szklane. Ich wady to jednak niższa dostępność, możliwość stłuczenia się i ciężkość. Warzywa, które łatwo tracą aromat, można też trzymać w pojemniku próżniowym. Jaki powinien być każdy z tych modeli, niezależnie od wykonania? Standardem jest pojemnik na owoce zamykany – bez szczelnego zamknięcia ta forma traci sens.

Kosz na owoce wiklinowy albo trzypoziomowy

Owocom czy warzywom, jakich nie przechowujemy w lodówce, dedykowana jest znacznie większa ilość rozwiązań. Pojemniki mogą być tak funkcjonalne, jak estetycznie, trzeba jednak uważać, aby zbyt fantazyjna forma nie uszkodziła owoców. Miękkie pomidory na przykład wymagają raczej litego podłoża – cienkie paski metalu mogę uszkodzić ich delikatna skórkę.

 • Wiklinowy kosz na owoce – wiklina jest szczególnie często widziana w polskich kuchniach nie bez powodu. Dzięki nieregularnemu splotowi kosze zapewniają cyrkulację powietrza, dzięki czemu warzywa i owoce nie gniją tak szybko. Kosze, skrzynki czy pojemniki wiklinowe zwykle dostępne są w tradycyjnym, brązowym kolorze, często też barwione są na biało lub obłożone dekoracyjnie materiałem. Jeśli wybieramy tę ostatnią opcję, sprawdźmy, czy jest to oddychający materiał naturalny – inaczej wiklinowy koszt straci swoje największe atuty.
 • Kosz na owoce 3 poziomy – trzypoziomowe kosze to kolejna opcja pozwalająca optymalizować cyrkulację powietrza między przechowywanymi owocami. Nie zabierając zbyt wielkiej przestrzeni, możemy przechowywać różne rodzaje warzyw czy owoców odseparowane od siebie. Zwykle takie rozwiązania są wykonywane z bardziej stałych niż wiklina materiałów, jak na przykład szkło, stal i tworzywa sztuczne. Stanowią też ciekawy obiekt dekoracyjny.

Pojemnik na owoce z siatką – wady i zalety

Pojemniki na owoce mogą być otwarte, jak na przykład wyżej opisane kosze wiklinowe; zamknięte, jak modele do lodówki oraz przykryte siatką czy nawet z niej wykonane – to rozwiązanie pośrednie. Przykryte metalową siatką, zwykle w formie obciętej piłki, pojemniki mają kilka istotnych zalet, ale i też wad – nie nadają się do nich choćby wszystkie rodzaje warzyw czy owoców. Zobaczmy, jakie są ich słabe i mocne strony.

ZALETY

 • Ochrona przed muszkami i innymi latającymi insektami.
 • Zapewniona cyrkulacja powietrza.
 • Łatwość w użyciu.
 • Wielozadaniowość – siatką możemy przykryć także inne naczynia.

WADY

 • Metalowa siatka może być zbyt twarda dla niektórych warzyw.
 • Nie zawsze ochrona od światła i utrudniony dostęp powietrza jest dobry dla owoców, na przykład egzotycznych.
 • Dość ograniczony wybór jeśli chodzi o design.
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)