Udostępnij
Skomentuj

Pojemniki na śmieci - jak wybrać? Jak segregować odpady?

Dbanie o środowisko to temat nie tylko niezwykle pożyteczny ale także ostatnio bardzo modny. Filozofia “zero waste” staje się coraz popularniejsza, podobnie zresztą jak ruch przeciwny nadmiernemu wykorzystywaniu plastiku w życiu codziennym. Nie wiesz, czy poradzisz sobie z segregacją odpadów? Poniżej kilka praktycznych porad jaki pojemnik na śmieci do kuchni wybrać.

Coraz więcej osób decyduje się na segregację śmieci. Recycling pozwala na ponowne wykorzystanie materiałów, oszczędzając tym samym środowisko - przetwarzając plastik czy szkło łatwiej jest kontrolować zanieczyszczenie planety, co przekłada się na nasz osobisty komfort życia.

Co wrzucamy do pojemników na śmieci?

Odpowiedź jest prosta: wszystko! Od odpadów kuchennych (obierki, ręczniki papierowe), przez pozostałości higieniczne jak waciki kosmetyczne, papier toaletowy, po foliowe opakowania, pieluchy, zabawki… Coraz więcej osób decyduje się na zakup pojemników umożliwiających segregacje odpadów: czynność ta nie wymaga od nas wiele zachodu, a pozwala na ponowne wykorzystywanie tworzyw. Segregacja idealnie wpisuje się też w panujące obecnie ekologiczne trendy, warto więc zastanowić się przez chwilę co wrzucamy  do naszych koszy. Pomoże nam w tym także pojemnik na śmieci ekologiczny - podzielony na komory, specjalnie dostosowane do różnych rodzajów odpadów.

Kontenery remontowe to również odmiana pojemnika na śmieci. Pamiętajmy o tym podczas urządzania mieszkania: ułatwi to usuwanie gruzu i odpadów wielkogabarytowych.

Jaki pojemnik na śmieci wybrać?

Wybór odpowiedniego pojemnika na śmieci jest uzależniony od naszych aktualnych możliwości mieszkaniowych. Pojemniki na śmieci do domu zróżnicowane są pod względem wielkości oraz materiałów z jakich zostały wykonane.

Warto zakupić pojemnik na śmieci  do segregacji - poprzez codzienne czynności będziemy mogli zadbać o stan naszego środowiska, Jeśli mieszkamy w bloku bądź kamienicy możemy zdecydować się na kilkukomorowy kosz, który pomoże w codziennym segregowaniu odpadów. Komory są zwykle wyjmowane co ułatwia opróżnianie poszczególnych części naszego domowego śmietnika. Pojemniki na śmieci do kuchni są niezbędne w codziennym funkcjonowania. Możemy zdecydować się na zakup koszy wolnostojących, pojemników na śmieci do szafki, możemy też wybrać pojemnik na śmieci do zabudowy. Warto rozważyć zakup sortownika wysuwanego, który ułatwi codzienne czynności, jak choćby przygotowywanie posiłków - wygodniej jest kroić czy obierać mogąc skorzystać z wysuwanego pojemnika. Jeśli jesteśmy w trakcie urządzania kuchni możemy zdecydować się na zaprojektowanie pojemnika na śmieci do zabudowy.

Mamy także bogaty wybór jeśli chodzi o materiały z których wykonano kosze. Pojemniki na śmieci metalowe świetnie sprawdzą się w łazience czy w domowym biurze. W kuchni najlepiej sprawdzą się pojemniki wykonane z tworzyw sztucznych, podobnie zresztą będzie w przypadku kontenerów do domków jednorodzinnych.

Pojemniki na śmieci – wymiary

Wymiary pojemników na śmieci zależą przede wszystkim od naszej sytuacji. Jeśli jesteś singlem dobrze sprawdzą się małe kosze, które z łatwością zamontujemy na drzwiach szafki kuchennej. Gdy posiadamy rodzinę warto rozważyć zakup większego pojemnika do zabudowy, mniejsze kosze ustawiając np. w łazience czy pokojach dziecięcych. Rynek oferuje szerokie spectrum wielkości koszy – od małych, idealnych pod biurka, przez pojemne kosze do zabudowy, przez przydomowe kontenery.

Co oznaczają kolory pojemników na śmieci?

Kolory pojemników na śmieci są dla nas wskazówką ułatwiającą segregacje odpadów. Kolory pojemników są uniwersalne dla terenu całej Polski. Dzięki takiemu zróżnicowaniu łatwiej będzie nam zadbać o środowisko, ułatwi to też codzienne wyrzucanie odpadów. Rozróżnienie kolorów występuje nie tylko w przypadku pojemników zewnętrznych, na rynku dostępne są także pojemniki do kuchni z takimi samymi oznaczeniami. Obecnie spotykamy 4 kolory:

Do niebieskiego pojemnika możemy wrzucać:

 • papier,
 • gazety, czasopisma, magazyny,
 • książki, zeszyty,
 • opakowania tekturowe i papierowe,
 • kartony (w tym tekturę falistą),

Żółte pojemniki przeznaczone są na plastik i aluminium:

 • puste (i najlepiej zgniecione) butelki plastikowe,
 • puste opakowania po kosmetykach i artykułach chemicznych,
 • torebki foliowe, reklamówki i folie,
 • puste opakowania po mleku, sokach czy napojach,

Do zielonych i białych pojemników wrzucamy:

 

 • butelki i słoiki ze szkła barwionego i bezbarwnego,
 • szklane opakowania po kosmetykach,

Brązowe pojemniki przeznaczone są na odpady biodegradowalne, czyli:

 • Obierki i ogryzki warzyw, i owoców,
 • Skorupki jaj,
 • Resztki roślin, chwasty itp.
Czasami możemy spotkać także pojemniki w kolorze czarnym, które przeznaczone są na odpady mieszane.

Pojemniki na śmieci kolory ułatwią nam segregowanie odpadów. Wbrew pozorom jest to proces łatwy, który szybko wejdzie nam w nawyk.

Jak ukryć pojemniki na śmieci?

Pojemnik na śmieci to przedmiot, którego raczej nie chcemy pokazywać szerszej publiczności. Najczęściej więc decydujemy się na zakup koszy do zabudowy lub tych, które możemy z łatwością ukryć w szafce pod zlewem. Jeśli nie możemy ukryć pojemnika w zabudowie mebli kuchennych, możemy wybrać model do zawieszenia na drzwiach szafki. Jeśli mieszkamy w domu możemy rozważyć dobudowanie pergoli, dzięki której łatwiej będzie ukryć pojemniki (dodatkowo możemy także zasłonić je roślinami ogrodowymi).

Wybór odpowiedniego pojemnika na śmieci powinien być uwarunkowany naszą sytuacją rodzinną (a właściwie wielkością rodziny) oraz możliwościami mieszkaniowymi. Pozbywanie się odpadów i ich segregacja będzie inaczej wyglądać w mieszkaniu a inaczej w przypadku domów wolnostojących czy jednorodzinnych. Na szczęście w jednym i drugim przypadku mamy wiele możliwościami wyboru produktów.

 
Udostępnij
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)