Udostępnij
Skomentuj

Pokój dla nastolatka? Jakie młodzieżowe meble wybrać?

Jakie biurko wybrać do pokoju młodzieżowego? Jakie meble dobrać, aby urządzić funkcjonalną przestrzeń?

Pokój młodzieżowy – jak urządzić przestrzeń dla dorastającego człowieka? Nastolatkowie w okresie dorastania poszukują wzorców, zastanawiają się, kim chcą zostać, jakie studia wybrać.

Polecane łóżka z szufladami

Okres nastoletni to czas ważnych decyzji i wyzwań. Jednym z nich jest także organizowanie przestrzeni dla nie-dziecka i nie-dorosłego. Podpowiadamy, jak umeblować mały pokój młodzieżowy oraz jak urządzić wąski pokój młodzieżowy? Jakie meble młodzieżowe wybrać?

Co powinno znaleźć się w młodzieżowym pokoju?

Warto wiedzieć!

Pokój młodzieżowy warto podzielić na trzy części: relaksu, nauki oraz rozrywki. Dorastający młody człowiek powinien samodzielnie zdecydować o stylu i kolorystyce własnej nastoletniej przestrzeni. W swoim pokoju ma czuć się dobrze, spędzając czas na odpoczynku oraz nauce. 

W pokoju nastolatka powinno się znaleźć miejsce na:

 • strefa relaksu

W strefie relaksu nie może zabraknąć miejsca na wygodne łóżko. Jednym z pytań w tej kwestii jest to, czy wybrać łóżko pojedyncze, czy podwójne. Wybór ten jest kwestią indywidualną, jednak dorastającemu nastolatkowi w pełni wystarczy jednoosobowy model. Jeżeli zastanawiamy się, jak umeblować mały pokój młodzieżowy, ograniczone miejsce jest kolejnym argumentem za pojedynczym wariantem. W niewielkich pomieszczeniach możemy przekonać nastolatka, aby ten zdecydował się na łóżko z szufladami, które zapewni miejsce do przechowywania w pokoju.

 • strefa nauki

Jakie biurko wybrać oraz na jaki fotel do pokoju młodzieżowego się zdecydować? Oba te elementy stanowią podstawę aranżacji strefy do nauki w pokoju nastolatka. Jeżeli w pokoju jest odpowiednio dużo miejsca, można je zagospodarować np. regałem na książki.

 • strefa rozrywki

W niewielkich pokojach może brakować miejsca na wygospodarowanie strefy relaksu. Jeżeli jednak dysponujemy odpowiednią przestrzenią, warto zastanowić się nad zakupem sofy rozkładanej oraz małego, niskiego stoliku. Szafa z lustrem to także praktyczne rozwiązanie. Młody człowiek coraz bardziej przykładający wagę do swojego wyglądu, będzie mógł przed wyjściem się przejrzeć.

Jakie łóżko dla nastolatka wybrać?

Warto wiedzieć!

Twardość materaca określana jest symbolem od H1 do H5. Materac H1 przeznaczony jest dla osób o wadze do 50 kg, H2 – od 50 do 80 kg, H3 – od 80 do 100 kg, H4 – od 100 kg wzwyż. Symbol H5 jest spotykany bardzo rzadko.

Łóżko pojedyncze czy podwójne? Jak już zostało wspomniane, to zależy od wielkości pokoju i preferencji nastolatka. Niemniej jednak, w przypadku młodej dorastającej osoby wersja jednoosobowa jest najlepszym rozwiązaniem. Standardowe wymiary łóżka wynoszą 90-120 x 200 cm.

Jakie łóżko młodzieżowe wybrać:

 • z materacem – to modele, które składają się z materaca, ramy oraz stelaża; materac może być sprężynowy, piankowy lub lateksowy, powinien być dobrane do wagi i wzrostu nastolatka,
 • z półkami – półki zapewniają dodatkowe miejsce do przechowywania w pokoju, to praktyczna propozycja do mniejszych pokoi,
 • z szufladami – szuflady mogą być wykorzystywane do przechowywania pościeli, a także ubrań i innych przedmiotów,
 • rozkładane – w dzień może pełnić funkcję sofy, nocą zaś wygodnego łóżka, to sposób na to, jak urządzić wąski pokój młodzieżowy, zagospodarowując każdy centymetr dostępnej przestrzeni.

Miejsce do nauki w pokoju

Jakie biurko wybrać do pokoju młodzieżowego? Stół do nauki powinien zapewniać odpowiednią przestrzeń do odrabiania lekcji i wykonywania ewentualnych prac plastycznych. Z tego też względu blat biurka nie powinien być zbyt mały. Dodatkowym atutem są szuflady oraz szafki na przybory, zeszyty i podręczniki szkolne.

Biurko King Home Copmact

Miejsce do nauki w pokoju dopełnią także:

 • fotel do pokoju młodzieżowego – siedzisko powinno odpowiednio podpierać kręgosłup, jest to szczególnie istotne w przypadku młodych, nadal rosnących i rozwijających się osób,
 • lampka biurkowa – odpowiednio dobrane oświetlenie to podstawa każdego miejsca do nauki,
 • kosz na śmieci,
 • tablica korkowa – do przyczepienia ważnych informacji, planu lekcji, prac plastycznych, plakatów idoli.

Jaką szafę dla nastolatka kupić?

Miejsce do przechowywania w pokoju młodzieżowym może zapewnić:

 • szafa z lustrem – duża, pojemna, z podziałem na strefę wiszącą i półki, z pewnością pomieści wszystkie ubrania dorastającego nastolatka i nastolatki,
 • komoda – szuflady sprawdzą się do przechowywania bielizny, odzieży, kosmetyków oraz innych przedmiotów,
 • młodzieżowa meblościanka – to połączenie szafek na ubrania z otwartymi półkami, na których można wyeksponować książki, medale, puchary oraz zdjęcia.
Polecane artykuły
 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)