Udostępnij
Skomentuj

Pokrywki do garnków – jak wybrać najlepsze? Jak dopasować pokrywkę do garnka?

Jaką pokrywkę wybrać, żeby była poręczna i trwała? Czym się różnią pokrywki szklane od metalowych i dlaczego tylko te pierwsze mają na tafli dziurkę?

A może lepsza będzie pokrywka do garnka z kamionki? Jaki uchwyt do pokrywki wybrać? Czym różnią się oferty poszczególnych firm jeśli chodzi o pokrywki do garnków? Oto wszystko, co musisz wiedzieć, aby wybrać odpowiednie przykrycie dla garnka.

Jak dobrać pokrywkę do garnka? Na co zwracać uwagę?

Kupując garnek, często mniejszą wagę przykładamy na dołączonej do niego pokrywki. Warto jednak zastanowić się nad jej parametrami, bo źle dobrane mogą nam uprzykrzyć pracę. Zobaczmy, na co zwracać uwagę przy wyborze odpowiedniego rodzaju pokrywki

 • Materiał wykonania – najpopularniejsze są pokrywki szklane oraz metalowe (na przykład ze stali nierdzewnej) czy emaliowe, do wyboru jednak są także pokrywki silikonowe, z kamionki, a także pokrywka do garnka glinianego. Wady i zalety poszczególnych materiałów znajdują się niżej.
 • Uchwyt – uchwyt powinien być wykonany z materiału, który się nie nagrzewa. Uchwyt szklany czy metalowy może okazać się zupełnie nieprzydatny przy długim gotowaniu, kiedy pokrywka jest gorąca od pary – jego użycie może skończyć się poparzeniem dłoni.
 • Dziurka na odprowadzanie pary – opinie na temat jej konieczności są podzielone. Jeśli gotujemy w dużej ilości wody pod przykryciem bez dziurki, para nie będzie mała gdzie ulecieć i pokrywka może podskakiwać pod jej naporem, tworząc zabrudzenia i/lub hałas. Niektórzy jednak mimo to wolą, by duszone potrawy nie miały dostępu do powietrza. Wybór zależy zatem od preferencji.
 • Termometr – niektóre nowoczesne pokrywki mają wbudowany termometr, który informuje nas, jaka temperatura panuje w garnku. Może być to przydatne dla precyzyjnego gotowania, choć rozwiązanie ma swoje wady. Takich pokrywek nie można myć w zmywarce, chyba że termometr jest odczepiany. Po czasie może on jednak i tak się zamoczyć i zepsuć, trzeba być więc bardzo ostrożnym przy gotowaniu.

Szklane pokrywki do garnków – wady i zalety

Pokrywki szklane z uchwytami z tworzywa sztucznego to obok metalowych i emaliowych jeden z najbardziej popularnych rodzajów pokrywek. Czym się wyróżniają na tle modeli z innych materiałów?

ZALETY

 • Transparentność – nie trzeba podnosić pokrywki, żeby zobaczyć co jest w garnku
 • Łatwe w myciu
 • Większość modeli ma dziurkę do odprowadzania pary
 • Ich ciężar sprawia, że dobrze przylegają do garnka

WADY

 • Nie można ich stosować w piekarniku
 • Jeśli je upuścimy, potłuką się
 • Widać na nich zanieczyszczenia

Pokrywki do garnków metalowe – wady i zalety

Pokrywki metalowe to kolejne po szklanych popularne rozwiązanie. Czym się wyróżniają i kiedy mogą przypadać nam się bardziej niż te szklane? Oto wady i zalety metalowych pokrywek do garnków.

ZALETY

 • Trwały materiał, odporny na zbicia
 • Łatwe w czyszczeniu
 • Odpowiednie do stosowania w piekarniku
 • Lekkie
 • Niska cena

WADY

 • Nieprzezroczyste
 • Brak dziurki do oprowadzania pary

Uwaga!

Pamiętajmy, że metal metalowi nierówny – wybierajmy raczej modele ze stali nierdzewnej bądź aluminium. Te o niedokładnie sprecyzowanym kształcie mogą wyginać się i tracić kolor po czasie.

Pokrywka do garnka z kamionki, pokrywka do garnka glinianego i silikonowa

Materiał, z jakiego wykonane są pokrywki, nie ma wpływu na smak czy jakość potraw, jednak źle dobrany może sprawić, że gotowanie i czyszczenie będzie mniej wygodne. Pełni również funkcje estetyczne – zwykle najlepiej będzie prezentowała się pokrywka dopasowana materiałem do garnka. Jeśli chodzi o tę ostatnią funkcję, szczególne miejsce zajmują garnki z kamionki czy naturalnego szkliwa glinianego, których rustykalny wygląd jest ozdobą niejednej kuchni.

Znacznie bardziej praktyczną rolę pełnią natomiast pokrywki silikonowe. Zwykle nie są to tradycyjne pokrywki, a swoiste nakładki na garnki mające płaską formę. Mogą mieć dziurki na całej powierzchni lub niewielkie otwory wentylacyjne, które chronią zawartość garnka przed wykipieniem. Są niedrogie i łatwe w czyszczeniu, jednak po dłuższym czasie użytkowania mogą się zniekształcić, należy też bezwzględnie chronić je przed bezpośrednim kontaktem ze źródłem ciepła, na przykład rozgrzaną kuchenką. Do zalet dodać można fakt, że nie muszą być wymiarowe – można je położyć także na garnki o mniejszej średnicy niż średnica samej pokrywki.

Pokrywka do garnka Tefal, Berghoff czy Gerlach? Przegląd producentów

Producentów garnków i pokrywek do nich jest wiele, a opisanie każdego z nich to temat na osobny artykuł. Prześledźmy jednak oferty kilku najważniejszych i najbardziej popularnych.

 • pokrywka do garnka tefal – Tefal produkuje tak szklane, jak i metalowe pokrywki. Najtańsze metalowe modele można kupić od 15 złotych, jednak standardowo szklana pokrywka do garnka 28 cm będzie kosztowała od 50 złotych w górę.
 • pokrywka do garnka berghoff – pokrywki firmy Berghoff są nieznacznie droższe od tefalowych. Warto zwrócić uwagę, że mają w ofercie także pokrywki ceramiczne w różnych kształtach.
 • pokrywka do garnka gerlach – to najtańszy z opisywanych producentów. Tutaj szklana pokrywka do garnka 28 cm będzie kosztować od 30 złotych.
 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)