Udostępnij
Skomentuj

Polerka oscylacyjna - jak wybrać? Jaka najlepsza?

Polerka mechaniczna to doskonały sposób na to, by stworzyć wyjątkową powierzchnię bez smug i zadrapań. Jest ona o wiele skuteczniejsza niż polerowanie ręczne i nadaje się do różnego rodzaju powierzchni. Jednak warto zastanowić się jaką polerkę wybrać, by nie zniszczyć lakieru i powierzchni. Tym bardziej jeśli nie jesteśmy doświadczeni w tego typu pracach z drewnem czy innym materiałem.

Czym jest polerka oscylacyjna?

Polerka oscylacyjna to narzędzie, które pozwala na skuteczniejsze polerowanie powierzchni lakierowanych poprzez specyficzny, orbitalny ruch. Końcówka polerki oscylacyjnej porusza się po elipsach, a więc jest łatwiejsza dla osób, które nie mają wprawy. Warto jednak zwrócić uwagę, że ruch silnika po tego typu torze nie pozwala na tak dokładne polerowanie.

polerka

Na co zwracać uwagę przy zakupie polerki oscylacyjnej?

Pierwszą kwestią jest przede wszystkim regulacja prędkości obrotów i siła obrotów sama w sobie. Warto zwrócić uwagę, by polerka miała regulację w zakresie 1100 rpm – 2000 rpm. Dzięki temu dostosujemy lepiej prędkość do oczekiwanych efektów końcowych. W tym wypadku wolniejsze obroty powinniśmy wybrać do wykańczania powierzchni, natomiast szybsze do korekcji lakieru w pierwszych fazach. Drugim aspektem, na jaki należy zwracać uwagę jest funkcja elektronicznej kontroli prędkości. Jest to gwarancja tego, że stała, nawet niska prędkość, wciąż będzie w trakcie działania polerki rotacyjnej, a do tego mamy również bezpieczeństwo tego, że praca pada pod polerką nie stanie pryz wolnych obrotach. Jest to szczególnie istotne w przypadku wykańczania polerowania lakieru. Trzecim, niezwykle ważnym elementem jest ergonomia. Wybierajmy tylko i wyłącznie takie polerki, które dobrze leżą w dłoni i układają nam się w nich. W przeciwnym wypadku nie będziemy mogli z niej dobrze korzystać, a jakość działań na powierzchniach będzie dużo gorsza.

Polerka rotacyjna a oscylacyjna

Polerka rotacyjna jest polecana przede wszystkim osobom z niejakim doświadczeniem w procesie polerowania powierzchni. Tymczasem dla początkujących poleca się polerkę oscylacyjną, inaczej zwaną polerką orbitalną. Jaka jest między nimi różnica? Wybierając polerkę rotacyjną decydujemy się na działanie pada w systemie stałej orbity w kształcie koła. Jest ona bardziej precyzyjna i trudniejsza do wyważenia. Nie jest tak łatwa w utrzymaniu trajektorii pracy jak polerka oscylacyjna. Ta z kolei porusza się po specjalnych elipsach orbitalnych, a więc jej ruch zmienia się raz za razem. Dzięki temu trudniej jest zniszczyć powłokę powierzchni lakieru i wyrządzić szkody polerowanemu przedmiotowi, ale trudniej uzyskać tak profesjonalny efekt, jak w przypadku polerki rotacyjnej.

Warto wybierać tylko i wyłącznie renomowane firmy i za każdym razem sprawdzać, czy polerka jest dobrze zbilansowana pod kątem stosunku jakości do ceny. Co ważne, musimy pamiętać, by wiedzieć do czego chcemy jej użyć, aby dobrze odróżnić polerkę oscylacyjną od rotacyjnej. Co ważne, należy także zwrócić uwagę na to jakie mamy doświadczenie w pracy nad polerowaniem i opieką nad lakierem, gdyż nie jest to tak łatwe, na jakie wygląda. Warto jednak próbować, gdyż daje wiele satysfakcji.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)