Udostępnij
Skomentuj

Półokrągła sofa – jak wybrać najlepszą? Na co zwracać uwagę?

Sofa zwykle jest centralnym punktem salonu, stąd tak istotny jest wybór odpowiedniego modelu.

To, jakie wybierzemy kształt i obicie, ma wpływ nie tylko na efekt wizualny, ale także na funkcjonalność i wygodę. Na co zwracać uwagę, aby dopasować te parametry do naszych potrzeb jeśli chodzi o kanapę półokrągłą? W jakich salonach i w aranżacjach sprawdzi się to rozwiązanie?

Półokrągła sofa do salonu – na co zwracać uwagę przy wyborze?

Tak jak w przypadku wszystkich sof, także dla tej półokrągłej ważne są kluczowe elementy: obicie, mechanizm i forma. Czym powinny charakteryzować się te elementy?

  • Obicie – od odpowiedniego obicia głównie zależy tak trwałość, jak i wygląd sofy czy kanapy. Najważniejsze, aby obicie było dość grube – inaczej szybko się przetrze, co znacznie obniży estetykę kanapy, a z czasem może są po prostu zniszczyć. Często stosowanym pomysłem, szczególnie dla kanap rozkładanych, są też zdejmowane pokrowce – wybierajmy takie, jakie można wyprać w pralce. Jeśli po kilku latach pokrowiec zmatowieje bądź poniszczy się, bez znacznych kosztów możemy wymienić go, odświeżając tym samym cały salon. W ostatnich czasach popularne są też odporne na zniszczenia, zaplamienia i wilgoć obicia teflonowe.
  • Forma – sofa półokrągła może mieć formę jedynie lekko zaokrągloną, przypominającą tradycyjną kanapę, bądź półksiężyca czy ćwierci okręgu. Zależy to przede wszystkim od dostępnego miejsca oraz naszych potrzeb.
  • Mechanizm – ten parament liczy się najbardziej, jeśli interesuje nas sofa półokrągła rozkładana, z funkcją spania. Zwróćmy uwagę, czy mechanizm wysuwania jest prosty i czy sofa po rozłożeniu nie będzie zbyt cienka, aby wygodnie na niej spać. Jeśli pod sofą nie ma miejsca na schowanie pościeli, zastanówmy się, czy będziemy mieli ją gdzie włożyć, kiedy sofa będzie w trybie dziennym.
  • Dodatkowe funkcje – warto zwrócić uwagę, czy wybrany przez nas model posiada jakieś dodatkowe funkcje – na przykład szerokie podłokietniki czy oparcia na głowę albo pufa wysuwana lub wbudowana w bok sofy półka. Zastanówmy się, jakich funkcji potrzebujemy – im ich więcej, tym droższy jest model.
  • Głębokość siedziska – dla tych, dla których najważniejszy jest relaks, dobre będą głębokości liczące około 100 cm. Dla prostego siedzenia możemy wybrać modele mniej głębokie, liczące 90 cm.
  • Cena – cena sof półokrągłych jest oczywiście zależna od wielu czynników – przede wszystkim od wielkości i rodzaju obicia. Zwykle sofy półokrągłe są droższe niż tradycyjne, narożnikowe lub proste modele. Dlaczego? Ich wykonanie oraz obicie jest trudniejsze, są też często bardziej obszerne. Ceny modli w kształcie półksiężyca wahają się do 2 do nawet 10 tysięcy złotych.

Warto wiedzieć

Zwierzak w domu? Wybierzmy sofę z obiciem antarowym, do którego nie przylega sierść. Jest też znacznie bardziej odporne na zarysowania i zniszczenia.

Sofa półokrągła rozkładana

Coraz mniejsze mieszkania sprawiają, że kupujący coraz częściej decydują się na rozwiązania łączone – sofę, która w dzień służy jako rodzinna kanapa, a nocą jako posłanie. Kanapy półokrągłe zwykle nie są rozkładane, jednak kupujący chętni na takie rozwiązanie mogą zdecydować się na kanapy narożnikowe z zaokrąglanymi krawędziami, które w środku mają tradycyjną formę. Wadą tego rozwiązanie jest fakt, że kanapy rozkładane są zwykle droższe niż te nierozkładane.

Warto wiedzieć

W mniejszych salonach zamiast jednej wielkiej kanapy warto kupić dwie mniejsze i ustawić je naprzeciwko. Pozwoli to zaoszczędzić przestrzeń przy zachowaniu sporego miejsca do wypoczywania.

Sofa półokrągła do salonu – jak stworzyć przytulną przestrzeń?

Aranżacja klimatycznego wnętrza salonu to trudne zadanie. Warto powstrzymać się od kupowania na szybko najbardziej aktualnych trendów, bo może się okazać, że za kilka lat nie będą tak dobrze wyglądać. Wszystko oczywiście zależy od gustu kupującego, można jednak wskazać kilka lat, jak stworzyć klasyczny i uniwersalny salon z sofą półokrągłą w roli głównej. Jakie cechy się sprawdzą? Minimalizm i prostota, właściwe dla stylów klasycznego, industrialnego czy skandynawskiego, sprawdzą się zawsze. Jeśli będziemy chcieli odświeżyć salon, zawsze można zrobić to poprzez kolorowe dodatki, a salon modny będzie przez lata. Ciekawa, półokrągła forma już sama w sobie oddaje trochę ekstrawagancji, nie trzeba zatem przesadzać z kolorami. Jakie zatem wybrać odcienie? Popularne są zawsze kolory ziemi, pastelowe oraz szarości. Coraz częściej spotykane są też biel czy odcienie brązów, a także chyba najbardziej popularne beże.

A może półokrągła sofa modułowa?

Sofa modułowa to ciekawe rozwiązanie dla tych, którzy nie chcą jasno decydować o charakterze kanapy i własnych potrzebach. Na czym to polega? Poszczególne części sofy zestawiamy według własnego uznania i łączymy na specjalne rzepy. W ten sposób możemy mieć sofę czy kanapę i łóżko w jednym meblu, bez uszczerbku na przestrzeni. Jeśli wybierzemy rozbudowany model, może zastąpić nam wszystkie siedziska w salonie. Wybór rozwiązań jest bardzo szeroki – możemy wybrać tak tapicerkę ze skóry czy ekoskóry, jak i z innych materiałów.

 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)