Udostępnij
Skomentuj

Poziomica elektroniczna do murowania - jak wybrać? Jaka najlepsza?

Poziomica jest przyrządem pomiarowym z wbudowanymi z jedną albo wieloma libellami rurkowymi (przyrząd optyczny, który umożliwia ustawianie płaszczyzn i prostych w kierunku pionowym lub poziomym), który wykorzystuje siłę grawitacji ziemskiej do wyznaczania poziomości płaszczyzn lub pionowości w budownictwie.

W celu użycia poziomicy należy ja przyłożyć, na przykład do ściany i ustawić ją w poziomie. Następnie na ścianie, w miejscach, gdzie kończy się poziomica zaznaczyć dwa punkty albo dwie kreski. Punkty te są względem siebie w płaszczyźnie poziomej, więc jeśli odwróci się poziomicę i przyłoży się do punktów, to wskaźnik powinien wskazywać poziom. W podobny sposób można zrobić to samo w pionie. Dopuszczalnym błędem pomiaru jest pomyłka mniejsza niż 1mm/1m.

Poziomice laserowe są najnowocześniejszym modelem przyrządów poziomujących, które pojawiły się dopiero co na rynku. Poziomica laserowa transmituje widzianą gołym okiem wiązkę laserową najczęściej w postaci dwóch linii w pionie i w poziomie, które scalają się pod kątem prostym. Linie takie należy ustawiać na dowolnej wysokości. Optymalny rezultat widoczności uzyskamy przy dystansie do 20 metrów. Bodźcami pogarszającymi widoczność poziomicy laserowej może być duża odległość, jak równocześnie mocne światło, które rozprasza wiązkę lasera. Poziomica laserowa poza wyznaczeniem równorzędnego poziomu, ma sposobność spełniać też wiele innych funkcji równy kąt za pomocą laserowych linii, które rzucane są na dany obszar.

Która poziomica jest najlepsza?

Wiele osób używa poziomice zwykłe, bo są do nich przyzwyczajeni. Jednakże lepsza jest poziomica laserowa, gdyż pracują one z większą dokładnością i mniejszym błędem. W porównaniu poziomica zwykła charakteryzuje się szybkim i prostym pomiarem, i co najważniejsze niską ceną. Z kolei poziomica laserowa dokładnym pomiarem i idealna do wnętrz.

Do wad poziomicy tradycyjnej należy stosunkowo nieprecyzyjny pomiar oraz brak pomiaru kąta. Natomiast wadami poziomicy laserowej jest trudne wyrównanie, wymagane baterie i wyższa cena.

Jaką poziomicę wybrać i kupić?

Poziomica laserowa samopoziomująca, laser krzyżowy, laser liniowy i laser płaszczyznowy to urządzenia wysokiej jakości, które pozwalają na bardzo precyzyjne wypełnienie pracy. Wspomniane rodzaje poziomic różnią się przede wszystkim przeznaczeniem, pomocniczymi funkcjami, a także ilością wyznaczanych linii czy zasięgiem. Potrafią emitować światło czerwone lub zielone. W sklepach wynajdziemy też poziomice laserowe w zestawach z innymi przydatnymi w trakcie budowy czy remontu akcesoriami.

Praca przy użytkowaniu tenże urządzeń jest szybka i postępuje zaradnie, jednakże tak jak z innymi przyrządami i urządzeniami liczy się jakość i wyróżniki. Tak przeto, ażeby poziomice laserowe pełniły swoją funkcję w sposób nie podlegający krytyce, powinna być zharmonizowana w sposób przemyślany.

Jaką firmę wybrać i ile kosztuje poziomica?

Wiele osób zastanawia się, jaką firmę wybrać i ile kosztuje poziomica? Do najbardziej znanych należą:

  • Pro Poziomnica – 36,00 zł
  • Słowik Łata – typu H  200 cm – 79,00 zł
  • Vorel Poziomnica aluminiowa 24,90 zł,
  • Stabila Poziomnica klasyczna typ 196-2/61 cm – 282,89 zł,
  • Sola SLN1 Łata – 159,00 zł
  • Poziomnica FatMax z elektronicznym odczytem  - 263,00 zł.
image

Do sufitów podwieszanych najlepiej zastosować poziomicę laserową, która ułatwi wyznaczanie poziomu sufitu. Do układania płytek można bez problemu zastosować obydwa rodzaje poziomic: analogowa lub tradycyjną. W zależności od tego, jak ma być dokładny poziom ułożonych płytek.

Poziomica cyfrowa jest narzędziem bardzo dokładnym, wszechstronnie stosowana do prac precyzyjnych i wykończeniowych.  Sprawdzi się ona tam, gdzie potrzeba naprawdę dużej precyzji i dokładności. Pozwala ona na uzyskanie czytelnej informacji dotyczącej kątów oraz stopnia nachylenia. Jak każde urządzenie poziomica cyfrowa posiada też wady, którymi są: długi czas pomiaru, wymagane baterie oraz wyższa cena od poziomicy tradycyjnej.

Długość poziomicy uzależniona jest od rodzaju wykonywanych prac. Krótsza poziomica będzie przylegać lepiej do ustawianej powierzchni, dłuższa będzie niwelować drobne niewspółmierności powierzchni. Dla murarzy i do fundamentalnych prac budowlanych optymalnym wyborem jest poziomica 120 cm o szerokiej podstawie. Do prac betoniarskich, poziomica o długości 180 cm, zapewni sporą precyzyjność ustawienia elementów zbrojeniowych i konstrukcyjnych. Do prac wykończeniowych starcza poziomica o długości 60 cm lub 90 cm. Poziomice o średniej długości od 80 do 120 cm są nade wszystko użyteczne w prawie każdym gospodarstwie domowym.

Profesjonalną poziomicę dla instalatorów do pomiaru poziomu i pionu, przydatną do prac ogólnobudowlanych oraz montażu urządzeń sanitarnych to Poziomnica aluminiowa dla instalatorów do nanoszenia wymiarów i spadków Stabila 80M Installation.

Poziomica z magnesem jest ułatwieniem dla wielu fachowców, ponieważ w niektórych przypadkach musi przytrzymać się powierzchni. W tym przypadku są to powierzchnie metalowe.

W fundamentalnym zakresie poziomicy laserowej używa się do prac na powierzchniach poziomych i pionowych. Jest to urządzenie, które pomoże, kiedy konieczne jest zrównoważenie - rzutowanie linii na płaszczyznę. Poziomica laserowa przyda się, kiedy będziemy preferowali równo powiesić szafkę czy obraz na ścianie.

Jest jednocześnie wysoce przydatna przy malowaniu ścian i sufitów. Poziomica laserowa samopoziomująca ze statywem przyda się z zapewnieniami przy układaniu glazury, jeśli precyzyjność pomiarów jest zasadniczo wskazana, a dosłownie nieodzowna.

Reasumując

Poziomica laserowa i inne tego modelu urządzenia to rozwiązania supernowoczesne. Ich przymiotem w przeciwstawieniu ze standardowymi poziomicami jest perspektywa pracy w trudno osiągalnych miejscach, a podobnie przy niepokaźnym dostępie światła. Są wysoce precyzyjne - lecz na tym polu zaznaczają się niezbite różnice w zależności od wybranego producenta i szablonu. Zatem w tym znaczeniu warto kupić poziomicę laserową.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)