Udostępnij
Skomentuj

Poziomica laserowa – jaką wybrać? Jaka najlepsza?

Remont mieszkania niesie ze sobą wiele pracy i, z pewnością, masę wyrzeczeń. Potrafi być męczący, a często nieprzewidywalny, dlatego warto wybierać narzędzia, które ten proces ułatwią i sprawią, że efekt końcowy będzie taki, jaki sobie wymarzyliśmy.

Poziomica – co to jest?

Niewątpliwie poziomica jest bardzo przydatnym urządzeniem podczas remontu. Co więcej, podstawowe modele nie wymagają dużych nakładów finansowych.

Poziomica w podstawowym zakresie służy do prac powierzchniowych na płaszczyznach pionowych i poziomych. Poziomica pomaga gdy potrzebne jest wyrównanie – rzutowanie linii na płaszczyznę. Mówiąc wprost, poziomica przyda się kiedy chcemy równo powiesić szafkę czy obraz na ścianie. Przyda się również przy malowaniu ścian i sufitów, a nawet przy układaniu glazury.

Na rynku znajdziemy szeroki przekrój urządzeń poziomujących - zwykła poziomica laserowa, poziomica laserowa samopoziomująca czy laser krzyżowy - to tylko niektóre propozycje. Tak na prawdę, wybór odpowiedniej poziomicy należy pozostawić wielu czynnikom.

Poziomica – zasady działania

Tradycyjna poziomica przyda się w zastosowaniu domowym. Działanie tradycyjnej poziomicy opiera się na wykorzystaniu zjawiska przyciągania ziemskiego. Podstawowym elementem takich poziomic jest jedna lub kilka libelli rurkowych, które znajdują się w obudowie. Tradycyjne poziomice możemy podzielić na jeszcze dwie kategorie: libellowe oraz wężowe. Te pierwsze, wyposażone są w zamknięte ampułki z cieczą i pęcherzykiem, drugie zaś działają na zasadzie dwóch poziomych rurek z podziałką określającą wysokość słupka wody. Połączone są one za pomocą giętkiego przewodu wypełnionego wodą.

Poziomica laserowa polecana jest dla bardziej zaawansowanych majsterkowiczów, ale przyda się również do standardowych prac domowych. Ta wersja jest dużo wygodniejsza w zastosowaniu – nie musimy jej trzymać, a ustawić na statywie. Poziomica ustawiona na statywie wysyła wiązkę lasera, która wyznacza idealnie proste linie płaszczyzny. W wybranym punkcie. Następnie wystarczy zaznaczyć ołówkiem lub taśmą malarską odpowiedni zakres i gotowe.

Z kolei poziomica cyfrowa stosowana jest do precyzyjnych prac wykończeniowych. Wyniki pomiaru takiego narzędzia pokazywane są na wbudowanym wyświetlaczu. Pozwala to na uzyskanie czytelnej informacji dotyczącej kątów oraz stopnia nachylenia. Niektóre modele używają alarmu dźwiękowego, aby poinformować o uzyskaniu wybranego kąta. Wyposażone są też w dodatkowy ręczny mechanizm do poziomowania. Nie są tanie i z tego względu przeznaczone są głównie dla profesjonalistów i nadzoru budowlanego.

Tradycyjna, laserowa czy cyfrowa? Którą wybrać, jaka jest najlepsza?

Zasięg poziomicy czyli odległość, powyżej której widoczność linii świetlnej będzie maleć. Zasięg ma duże znaczenie przy pracach budowlanych. Czy warto stosować ja w przypadku drobnych prac domowych? Niekoniecznie. Poziomice laserowe mają różny stopień dokładności (+/- 0,3 mm/m – +/- 0,8 mm/m) i różnią się między sobą klasą lasera. Przy prostych pracach takich jak wieszanie półek, karniszy, tapetowaniu czy wieszaniu obrazów wystarczy poziomica laserowa emitująca jedną wiązkę o zasięgu lasera 5 do 10 m. Jest to dużo praktyczniejsze i tańsze rozwiązanie. Bardziej zaawansowana poziomica laserowa może wyświetlać większą ilość linii w tym linie poziome i pionowe, a ich zasięg może sięgać nawet 50 m. Tego typu poziomice najlepsze są dla glazurnika, a także do układania płytek czy do podwieszanych sufitów.

Jeżeli zależy nam na dużej precyzji powinniśmy wybrać poziomicę cyfrową. Jest to urządzenie bardzo nowoczesne i wszechstronne. Poziomice cyfrowe znajdują się na wyższej półce cenowej i przeznaczone są raczej dla profesjonalistów. Przykładem takiego urządzenia może być poziomica firmy Bosh. Posiada wbudowany laser cyfrowy i umożliwia przeniesienie kątów nachylenia do 30m. Dodatkowo, wyposazona jest w wyświetlacz, który obracając się automatycznie, zapewnia dobrą widoczność wyników.

Kupując poziomicę do domu, zaufaj znanym markom. Najlepsze urządzenia do domowych zastosowań produkują firmy takie jak: Bosh, Sola, Limit, Stabila czy Manutan.

Jak sprawdzić czy poziomica jest dobra?

Zwykłą poziomicę należy przyłożyć do powierzchni poziomej lub pionowej I sprawdzić, czy bąbel powietrza znajduje się w połowie okienka oraz zaznaczyć ołówkiem końce poziomicy. Następnie, przyłóż ją w odwrotną stronę I sprawdź czy bąbel zachowuje się tak samo. Jeżeli nie, świadczy to nieprawidłowym działaniu.

Podobne artykuły
 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)