Udostępnij
Skomentuj

Poziomica na budowę - jak wybrać? Jaka najlepsza?

Prosta w konstrukcji, łatwa w obsłudze, niezastąpiona na każdej budowie. Poziomica, bo o niej mowa, to narzędzie, które jest niezbędne przy wszelkiego rodzaju pracach murarskich, wykończeniowych, czy dekoracyjnych. Jaką więc poziomicę wybrać, gdzie kupić i ile to w ogóle kosztuje?

Poziomica, zwana czasem waserwagą, czy poziomnicą, to prosty przyrząd pomiarowy służący do wskazania płaszczyzny pionowej lub poziomej z wbudowaną jedną, lub wieloma libellami rurkowymi. Libelle to te małe rurki z cieczą i pęcherzykiem gazu. Oczywiście są też inne rodzaje, ale o tym później. Tyle, jeśli chodzi o definicję. Ze względu na różne konstrukcje poziomic, każdej używa się w inny sposób. Najprościej jest z "tradycją poziomicą". Przyrząd należy przyłożyć do powierzchni, którą chcemy wypoziomować i sprawdzić, czy pęcherzyk powietrzna znajduje się idealnie na środku miarki. Jeśli bańka nieco oddalona od centralnego punktu, należy wyrównać powierzchnię na tyle, by bąbel znalazł się na środku.

Rodzaje poziomic

A do tego, to jaka poziomica?

Najczęściej kupujemy poziomice z myślą o jej konkretnym zastosowaniu. Jeśli chcemy wyznaczyć pion ściany, często zwykła poziomica z libellą wystarczy. Inaczej ma się problem, gdy chcemy na przykład zrobić sufit podwieszany. Oczywiście można się męczyć ze zwykłą poziomicą, bo jest to do zrobienia. Wystarczy wyznaczyć punkt sufitu na ścianie, później przystawiasz profil przyścienny, wiercisz i mocujesz kołkiem. I tak cały sufit. Można, tylko po co dodawać sobie tyle bezsensownej pracy? Można też próbować z poziomicą wężową. Jest to trochę prostszy sposób, dzięki długości poziomicy jesteś w stanie znaleźć i wyznaczyć miejsce sufitu od razu w każdym kącie. Do tego jednak potrzebujesz więcej ludzi i pomiar może nie być tak dokładny. Bez wątpienia do tego typu prac najlepsza jest poziomica laserowa. Ustawiasz sobie narzędzie na środku pokoju i wyznaczasz wszędzie ten sam poziom, bez konieczności co chwilę odmierzania nowej wysokości na ścianie. Oczywiście najlepiej zakupić od razu poziomicę ze statywem, który można sobie ustawić na dowolną wysokość. Przy układaniu płytek sprawa ma się zgoła inaczej. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, jakiej poziomicy potrzebujesz. Z jednej strony na płytki podłogowe na pewno potrzebujesz poziomicy wodnej, najlepiej z gumowymi podkładkami, które umożliwiają w pełni stabilne ułożenie miarki na powierzchni. Laserowa też się jednak przydaje, szczególnie przy układaniu płytek na ścianę. Dzięki niej widzisz precyzyjną linię wyznaczającą poziom glazury.

Poziomica laserowa - co wybrać?

Czy warto mieć w swojej skrzynce z narzędziami poziomicę laserową? Tak, jeśli wykonujesz dużo prac przede wszystkim na ścianach. Laserowa ma wiele zastosowań i można ją używać do różnorakich prac. Pewnie, jeśli nie masz wiele roboty do wykonania i miałbyś kupować poziomicę laserową tylko po to, by zamontować jedną szafkę, nie ma to sensu. Tego rodzaju narzędzia są droższe, niż zwyczajne poziomice, a ich cena może się wahać od kilkudziesięciu do nawet kilku tysięcy złotych. Jeśli jednak jesteś specjalistą powinieneś spojrzeć jednak na te z wyższej półki. Koszt takiego zakupu może być wysoki, natomiast gwarantuje niemal perfekcyjny pomiar i znacznie ułatwia pracę. Oczywiście warto kupić wtedy poziomicę 360°, która umożliwia bezbłędne wyrównanie wszelkich powierzchni. Najtańsze można już kupić za 300 zł. Będą to jednak produkty firmy SONIX, która nie słynie z jakości najwyższej jakości sprzętów. Porządna poziomica 360° firmy Bosch to kosz rzędu 500-600zł. Podobnej klasy są poziomice Stanley'a. Jeśli chciałbyś jednak wydać więcej pieniędzy i cieszyć się najwyższą jakością pomiaru, takie produkty oferuje firma DeWALT. W poziomicach tego producenta masz już wszystko, czego możesz chcieć od poziomicy. Musisz się jednak liczyć z kosztem na poziomie 2000zł, lub więcej.

Zamiast laserowej, coś tańszego

Do prostych prac domowych zwykle nie potrzeba jednak poziomicy laserowej i czasem wystarczy zwykła miara z libellą. Jeśli potrzebujesz poziomicy, żeby "była w razie czego", warto się zastanowić nad tańszymi rozwiązaniami. Firma Topex oferuje swoje produkty w najtańszych cenach. Warto jednak pamiętać, że nie jest to firma ciesząca się zaufaniem klientów. Jeśli chcesz kupić poziomicę, warto ją w sklepie sprawdzić przed zakupem. Najtańsze poziomice tej firmy można zakupić już za 20 zł. Oczywiście najlepiej kupić miarkę z większą ilością libelli, by móc wyznaczać różne poziomy i piony. Porządniejsze produkty kosztują już w okolicach 100zł za sztukę. Oczywiście poziomice lżejsze, skrzyniowe, czy dwuteowe są droższe. W zależności od tego ,do czego potrzebujesz poziomicy, ceny mogą się diametralnie różnić.

Cyfrowa łatwiejsza w obsłudze

Alternatywą dla poziomicy tradycyjnej i laserowej jest rodzaj cyfrowy. Idealnie sprawdza się ona przy wykończeniach i tam, gdzie wymagana jest niezwykła precyzja. Ludzkie oko nie jest w stanie mierzyć tak dokładnie, jak poziomica cyfrowa. Przyrząd tego pokroju kosztuje jednak sporo, więc jest on przeznaczony głównie dla nadzoru budowlanego. Najtańsze poziomice tego rodzaju można kupić już od 170zł (choćby firma Silverline), jednak przy sprzęcie precyzyjnym, lepiej nie ufać tanim markom. Stanley oferuje swoje produkty za niecałe 300 zł i nad tym można już się zastanawiać. Oczywiście najlepszej jakości poziomice cyfrowe kosztują około 1000zł. Takie firmy, jak Stabila, czy Bosch są godne polecenia.

Jak długa powinna być poziomica

Kupując narzędzie tego rodzaju warto zastanowić się nad długością. Nie zawsze im dłuższa poziomica, tym lepsza. Czasem, do małych przestrzeni potrzeba krótkiej miarki. Standardowe rozmiary tego przedmiotu to około 150cm. Można oczywiście znaleźć znacznie dłuższe, jak i z łatwością kupimy krótsze poziomice. Krótsze narzędzie będzie lepiej przylegać do powierzchni, dłuższą natomiast łatwiej wychwycić nawet niewielkie różnice na dużej powierzchni.

Inne rodzaje miar

Na rynku można znaleźć też całkiem inne poziomice. Są choćby poziomice z magnesem. Dzięki nim łatwiej mierzyć trudnodostępne płaszczyzny i łatwiej pracować samemu. Są też poziomice z kątomierzem, by wyznaczyć sobie odpowiedni kąt. Miary z kątomierzem znajdują szczególnie zastosowanie przy montażu różnego rodzaju przedmiotów, na przykład półek na ścianie, czy uchwytu na telewizor.

Podsumowanie

Ile prac, tyle rodzajów poziomic. Tak naprawdę do każdej pracy może przydać się inna poziomica. Najwięcej możliwości daje miara laserowa, ale jest też najdroższa. Precyzyjnym rozwiązaniem jest poziomica cyfrowa, a do domowych prac zwykle wystarczy tradycyjna miarka. Czego innego powinien szukać instalator, elektryk, czy glazurnik, a zupełnie innej ktoś, kto chce przykręcić półkę w salonie. Warto zwrócić uwagę na cenę produktu i jego możliwości. Dobra poziomica to podstawa udanej budowy, remontu, czy wykończenia. Jaką wybrać? to już zależy od twoich potrzeb.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)