Udostępnij
Skomentuj

Praska do czosnku – jaką kupić? Na co zwrócić uwagę?

Czosnek ma szerokie zastosowanie w kuchni. Wykorzystywany jest zarówno w postaci świeżej – w całości, pokrojony w plasterki, rozdrobniony – jak i w suszonej.

Dodawany jest do mięs, sosów, zup, marynat. Jak w łatwy sposób rozdrobnić czosnek, aby uwolnić pełnię jego smaku? Najlepiej użyć do tego celu praski do czosnku!

Czosnek w kuchni – dlaczego warto go używać?

Czosnek to przyprawa, która potrafi urozmaicić, a niekiedy całkowicie zmienić smak potrawy. Wykorzystywany jest on od wieków nie tylko dzięki swoim walorom smakowym, ale przede wszystkim przez właściwości prozdrowotne. Bardzo często czosnek nazywany jest naturalnym antybiotykiem. Zawiera witaminy, sole mineralne – potas, wapń, magnez, olejki eteryczne oraz inne wartościowe składniki. Czosnek bardzo skutecznie zapobiega infekcjom wirusowym, a gdy pojawiły się one wcześniej – zwalcza je. Jest również naturalnym środkiem stosowanym na obniżenie ciśnienia krwi oraz wspomagającym trawienie. O zdrowotnych właściwościach czosnku można by było pisać bardzo długo, bo jest to jedna z najzdrowszych roślin na świecie. Nie wolno jednak zapominać o jeszcze jednej ważnej cesze czosnku. Jest pyszny! Choć nie każdy lubi jego ostry smak oraz zapach. W związku z tym stosuje się go bardzo często w wersji przetworzonej - zazwyczaj dodając do potraw jako przyprawę. Stanowi nieodłączną część kiełbas, dodawany jest do żurku, wykorzystywany do nacierania ryb. Na świecie nie brakuje jednak miłośników czosnkowych smaków, którzy zajadają się nim na surowo. Czosnek szczególnie często pojawia się w potrawach kuchni śródziemnomorskich – włoskiej i greckiej. Najbardziej znaną potrawą kuchni greckiej, w której odgrywa on najważniejszą rolę jest słynny sos tzatziki – przygotowywany z jogurtu greckiego, świeżego ogórka oraz rozdrobnionych ząbków czosnku.

Jaka praska do czosnku? Rodzaje wyciskarek do czosnku

Główka świeżego czosnku składa się z wielu mniejszych ząbków, które stanowią jego część jadalną. Ząbki czosnku są małe i jędrne. Dość trudno je rozdrobnić za pomocą noża. W tym celu wykorzystuje się praski do czosnku, zwane także wyciskarkami. Tradycyjna praska do czosnku zbudowana jest z dwóch rączek – na jednej z nich znajduje się koszyczek, w którym umieszcza się ząbki czosnku, a na drugiej dociskacz z ostrzami, który stanowi mechanizm wyciskający. Najważniejszym jej elementem są właśnie ostrza, których zadaniem jest przeciskanie ząbków przez otwory w koszyczku. Powinny być one skonstruowane w ten sposób, aby rozdrabniać czosnek, a nie tylko nieestetycznie go zgniatać. Jeśli chodzi o materiał, z którego wykonane są tradycyjne wyciskarki do czosnku, to najczęściej można spotkać urządzenia aluminiowe, stalowe lub plastikowe. Praski aluminiowe i te wykonane z tworzywa sztucznego są mało odporne na uszkodzenia i często się niszczą. Poszukując mocnej praski do czosnku najlepiej zaopatrzyć się w przyrząd wykonany ze stali nierdzewnej. Niektóre wyciskacze posiadają koszyczek i dociskacz wykonany z dobrej jakości stali, a rączki z drewna. Taka praska nie tylko dobrze się sprawuje, ale i ładnie prezentuje.

Praski do czosnku mogą różnić się od siebie wielkością pojemnika na czosnek. Im większa komora, tym więcej przyprawy można przecisnąć naraz. Niewątpliwą zaletą wyciskarek z koszykami o większej pojemności jest łatwość ich mycia. Ciężej usunąć zabrudzenia z małych koszyczków, ponieważ nie ma możliwości dostania się do każdego zakamarka przyrządu. Coraz częściej można również spotkać profesjonalne praski z wyjmowanymi koszyczkami. Z myciem tego rodzaju wyciskaczy do czosnku nie ma żadnego problemu.

Ząbki czosnku można rozdrobnić również za pomocą innych akcesoriów kuchennych. Jednym z nich jest wyciskarka do czosnku w kształcie półokrągłego metalowego sitka. W jaki sposób działa taki rozdrabniacz? Bardzo prosto! Czosnek umieszcza się na blacie lub desce, następnie przyciska się go sitkiem i za pomocą lekkiego nacisku oraz kołyszącego ruchu, rozdrabnia.

Alternatywę dla ręcznych prasek do czosnku stanowią elektryczne szatkownice. Są to wielofunkcyjne urządzenia, które służą nie tylko do rozdrabniania czosnku, ale również innych owoców i warzyw.

Jak wyczyścić praskę do czosnku?

Jednym z elementów, na który warto zwrócić uwagę podczas zakupu wyciskacza do czosnku jest łatwość jego wyczyszczenia. Praska powinna być zbudowana w taki sposób, aby można było usunąć z niej pozostałości czosnku po skończonej pracy. Ten lubi zostawać w najmniejszych zakamarkach przyrządu. Najlepszym sposobem na pozbycie się czosnku z kątów koszyczka jest użycie wykałaczki lub innego ostrego i zarazem wąskiego przedmiotu. Przy ich pomocy można dostać się w każdą – nawet najmniejszą szczelinę. Po wyciągnięciu pozostałości czosnku, wystarczy umyć praskę gąbką, płynem do naczyń i wodą.

Praska do czosnku to przyrząd, który w znaczny sposób ułatwia przygotowywanie potraw zawierających czosnek. Za jej pomocą można szybko i sprawnie rozdrobnić przyprawę i dodać ją do zupy, sosu lub marynaty.

Podobne artykuły
 
Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)