Udostępnij
Skomentuj

Ranking ciemnych mebli do salonu. TOP 10 najlepszych.

Często poszukujemy ciemnych mebli do salonu, by nadać szyku naszemu pomieszczeniu i wprowadzić klasyczną i wytworną atmosferę.

Tego typu meble wcale jednak nie muszą być nudne. Poniżej prezentujemy ranking najchętniej wybieranych ciemnych mebli, które świetnie prezentują się w salonie.

Ciemne meble do salonu – dlaczego?

Ciemne meble kojarzą się z klasycznymi i bogatymi wnętrzami. Ciemne meble doskonale sprawdzą się w tych pomieszczeniach, w których jest dużo światła i gdzie są jasne ściany. Ciemny mebel będzie wtedy idealnie kontrastować z tą jasnością. Będą świetną wizytówką naszego salonu. Ciemne meble są też bardziej praktyczne, bo mniej brudzące – jeśli mamy dzieci lub wiemy, że z salonu będziemy korzystać bardzo często, warto brać pod uwagę również ten aspekt. Ten wybór może sprawić, że meble posłużą dłużej i nie będzie widocznych śladów nawet wieloletniego użytkowania.

Ranking ciemnych mebli do salonu

Producenci mebli prześcigają się w pomysłach na ciekawe meble do salonu. Poniżej przedstawiamy najchętniej wybierane propozycje w ciemniejszych wariantach kolorystycznych.

Ciemne meble do pokoju dziennego – możliwe aranżacje

Ten typ mebli może się sprawdzić niezależnie od tego, czy preferujemy wnętrza tradycyjne, czy nieco bardziej modernistyczne. Nowoczesne ciemne meble do salonu są najczęściej mniej zdobione, większość półek jest kryta, nie ma właściwie witryn. Te bardziej tradycyjne zestawy meblowe posiadają więcej przełamań np. ze szkłem, a także mogą mieć drewniane zdobienia.

Meble do salonu koloru ciemny brąz mogą być doskonałym przyciągaczem naszej uwagi. W obszernych wnętrzach mogą ściągać uwagę gości i domowników, a więc można w ten sposób podkreślić najważniejsze dla nas przestrzenie. Meble do salonu w odcieniu ciemny dąb mogą nieco przytłoczyć małe powierzchnie, więc trzeba z rozwagą wybierać ten typ aranżacji przestrzeni.

Dobrze też rozważyć to, jakie mieć ściany, gdy ciemne meble są w salonie. Wydaje się, że w tym przypadku sprawdzą jasne kolory farb ściennych – wszelkie beże, kremy i biele będą idealne. W połączeniu z ciemnym wyposażeniem będą stanowiły intrygujące, kontrastowe połączenie, które w zależności od rodzaju aranżacji albo podkreślą elegancję wystroju, albo ożywią nieco bardziej tradycyjne wnętrze.

Ciemne meble do salonu – wady i zalety

Jeśli zastawiasz się, czy wybrać jasne czy ciemne meble do salonu, nasze zestawienie korzyści i możliwych problemów powinno rozjaśnić tę sytuację. Rozważ wszystkie plusy i minusy tego rozwiązania aranżacyjnego i podejmij właściwą decyzję.

ZALETY

  • ciemne meble są klasyczne i eleganckie – nadadzą pomieszczeniu szyku i ponadczasowego wyglądu. To moda, która szybko się nie zdezaktualizuje;
  • świetne do rozległych przestrzeni ze względu na to, że dodają jej przytulności i pomagają w skupianiu uwagi na konkretnych pomysłach aranżacyjnych;
  • ciemne meble są wyraziste i konkretne, sprawdzą się w nowoczesnych wnętrzach, ale także w nieco bardziej tradycyjnych aranżacjach;
  • nie brudzą się w codziennym użytkowaniu i zazwyczaj przygotowane są z drewna, które jest niezwykle wytrzymałe na działanie światła i czasu.

WADY

  • ciemne meble są wyrazistą dominantą kolorystyczną, dlatego mogą przytłoczyć wnętrze samą swoją obecnością;
  • ciemne meble słabo sprawdzają się w małych wnętrzach, które przytłaczają swoim kolorem i pomniejszają wizualnie i tak ograniczoną powierzchnię;
  • tego typu meble trzeba przełamywać kolorowymi dodatkami – w przeciwnym razie wnętrza będą mało wyraziste, a nawet ponure;
  • na ciemnych powierzchniach poziomych może zbierać się kurz, który jest widoczny dużo bardziej niż w przypadku jasnych mebli.

Wybór ciemnych mebli powinien być zatem zawsze wyborem świadomym. To ciekawe rozwiązanie aranżacyjne, które jednak wymaga konsekwencji i znajomości właściwości wizualnych tego rozwiązania. Trzeba wziąć pod uwagę wybór kolorowych dodatków, by nie przytłoczyć wnętrza, a także starać się, by nie pomniejszać optycznie małych metraży ciemnymi meblami.

 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)