Udostępnij
Skomentuj

Ranking dziadków do orzechów. TOP 10 najlepszych.

Dziadek do orzechów to niewielkich rozmiarów akcesorium, które powinno znaleźć się w każdym domu. Który model warto kupić do swojej kuchni?

Trudno uwierzyć, ale popularnych dziadków do orzechów jest całe mnóstwo. W Stanach Zjednoczonych i Niemczech powstały ich muzea, które nierzadko liczą nawet 300 eksponatów z wielu zakątków świata. Dzięki temu niewielkiemu akcesorium można z łatwością rozłupać orzecha, dlatego przed zakupem warto sprawdzić solidność wykonania narzędzia, które musi sobie poradzić z twardą skorupą. Dziadki do orzechów mogą być wykonane z metalu, drewna, a nawet plastiku. Która z konstrukcji jest wybierana najczęściej?

Ranking najpopularniejszych modeli dziadków do orzechów

Przed zakupem dziadka do orzechów warto zapoznać się z dostępnymi rozwiązaniami. Aby ułatwić podjęcie decyzji, poniżej prezentujemy zestawienie dziesięciu najczęściej wybieranych modeli w naszym sklepie.

Jaki kupić dziadka do orzechów?

Dziadki do orzechów występują w wielu wariantach. Tradycyjne metalowe szczypce coraz częściej zastępowane są nowoczesnymi modelami w kształcie walca, ludzików, zwierząt itp. Kupując dziadka do orzechów, warto kierować się jakością jego wykonania. Narzędzie to musi być solidne i wytrzymałe, aby z łatwością można było rozłupać orzecha. Wpływ na trwałość danego modelu ma także materiał, z jakiego został on wykonany. Biorąc pod uwagę wymienione kryterium, można wyróżnić takie rozwiązania jak:

  • dziadek do orzechów drewniany – najczęściej wykonany z drewna bukowego. Wyróżnia go niebanalne wzornictwo – modele w kształcie fajki albo bajkowego „Dziadka do orzechów” niewątpliwie zachwycają wyglądem. Tego typu rozwiązania są solidne i z łatwością poradzą sobie nawet z najtwardszą skorupą. Dziadki do orzechów drewniane sprzedawane są w formie już zaimpregnowanej i pomalowanej, a także niezabezpieczonej. Te drugie należy przed użyciem zakonserwować;

Warto wiedzieć

Drewniane przybory kuchenne przed pierwszym użyciem należy odpowiednio zakonserwować. Można zrobić to za pomocą oliwy z oliwek lub oleju rzepakowego. Wystarczy natrzeć dziadka do orzechów niewielką ilością tłuszczu, pozostawić na 10 minut, a następnie umyć i osuszyć.

  • dziadek do orzechów metalowy – zdecydowanie najczęściej wybierany model dziadka do orzechów. Konstrukcje metalowe wykonuje się głównie z aluminium lub stali nierdzewnej, dzięki czemu są nie tylko trwałe i wytrzymałe, ale również odporne na korozję, uszkodzenia mechaniczne oraz zarysowania. Tego typu akcesoria są łatwe do utrzymania w czystości – teoretycznie można myć je nawet w zmywarkach, choć nie jest to polecane. Wielokrotne mycie przyborów kuchennych ze stali nierdzewnej w wysokich temperaturach i z użyciem silnych detergentów może powodować ich rdzewienie i niszczenie. Dziadki do orzechów metalowe to również doskonała dekoracja kuchni – dostępne są one w różnych atrakcyjnych kształtach oraz formach;
  • dziadek do orzechów plastikowy – produkowany przede wszystkim z wytrzymałego polipropylenu. Modele z tworzywa sztucznego są lekkie, poręczne, a do tego łatwe do utrzymania w czystości. Decydując się na model plastikowy, należy upewnić się, że został on wykonany z najlepszej jakości tworzywa i jest solidny.

Poszczególne modele dziadków do orzechów różnią się między sobą nie tylko materiałem, z jakiego są wyprodukowane, wielkością czy kształtem, ale także mechanizmem rozłupywania orzechów. Biorąc pod uwagę ostatni z wymienionych elementów, wyróżnia się takie modele jak:

  • dziadek do orzechów dźwigniowy – najpopularniejszy model składający się z dwóch ramion, pomiędzy którymi umieszcza się orzech. Jego zgniatanie odbywa się poprzez zaciśnięcie dźwigni. Dziadki do orzechów dźwigniowe wymagają użycia siły – czasem nawet sporej. Ich wadą jest również to, że orzech często wysmykuje się spomiędzy ramion przyrządu;
  • dziadek do orzechów ze śrubą – przyjmuje różne ciekawe kształty, niezależnie jednak od formy posiada otwór na orzecha, do którego wkręca się szeroką płaską śrubę – za jej pomocą orzech dociskany jest do ścianki i po pewnym czasie pęka;
  • dziadek do orzechów elektryczny – nowoczesne i proste w użyciu narzędzie, które nie wymaga użycia siły. Tego typu urządzenia zapobiegają przypadkowemu miażdżeniu orzechów;
  • otwieracz do orzechów – jedno z nowszych i ciekawszych rozwiązań. Otwieracz do orzechów został zaprojektowany przez Jima Hannona-Tana w 2007 roku i od tego czasu stał się prawdziwym hitem. Ma on kształt nasiona klonu i wyposażony jest w ostry szpic. Jego zasada działania jest niezwykle prosta – wystarczy wbić otwieracz między dwie połówki skorupy i go przekręcić.

Dziadek do orzechów – gdzie kupić?

Zarówno tradycyjne, jak i nowoczesne dziadki do orzechów można kupić w większości sklepów internetowych oferujących przybory kuchenne i akcesoria wyposażenia domu. W naszym sklepie meblujesz.pl dostępne są dziadki do orzechów w różnych kształtach, wielkościach oraz kolorach.

 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)