Udostępnij
Skomentuj

Ranking stołów kuchennych. Top 10 najlepszych

Stół kuchenny rozkładany to wciąż hit w rankingach wyposażenia kuchennego. Jakie jeszcze są warte uwagi?

Ranking stołów kuchennych

Ulubionymi stołami Polaków są takie, które można rozkładać. Trudno się dziwić, przecież to bardzo praktyczna i funkcjonalna opcja, a przy tym niezwykle estetyczna. Ich wadą jest jednak mniejsza stabilność konstrukcji.

Ranking stołów kuchennych 2018

  • Pierwsze miejsce w rankingach rozwiązań dla kawalerek zajmuje stół kuchenny składany, którego najczęściej bazą jest stelaż z szufladami i półkami. Został stworzony z myślą o małych kuchniach, gdzie każdy centymetr jest na wagę złota. Niestety nie pomieści on dużej liczby gości w tym samym momencie – wersja podstawowa zakłada, że zmieści się przy nim od dwóch do sześciu osób.
  • Równie wysokie miejsce w rankingach zajmuje szklany stół kuchenny, który jest ulubieńcem naszych zachodnich sąsiadów. Jego zaletami są wytrzymałość, elegancki design i uniwersalność jeśli chodzi o dobór krzeseł i zastawy stołowej. To jeden z takich przedmiotów, do którego pasuje prawie wszystko. Przykładem takiego szklanego stołu jest nierozkładany model Halmar Argus z metalowymi nogami.

Stół Prometheus

  • W naszym rankingu nie mogło zabraknąć okrągłego stołu kuchennego, który właśnie przeżywa odrodzenie. Projektanci dopasowali jego design do współczesnych wymagań i trendów, dzięki czemu nadali mu drugą młodość. Dla fanów nowoczesności przybrał szklany blat, a dla zwolenników klasycznej elegancji został urozmaicony o delikatne żłobienia na nogach. Przykładem okrągłego stołu w nieco innej, choć równie współczesnej formie, jest model Halmar Prometheus utrzymany w stylu skandynawskim, na drewnianych nogach i z blatem z płyty MDF.
  • Coraz częściej w mieszkaniach i domach ludzie decydują się na przedłużenie blatu kuchennego i ustawienie przy nim krzeseł barowych. W takim pomieszczeniu czasem może się pojawić mały stół kuchenny pełniący bardziej rolę dekoracyjną niż praktyczną.

Jaki stół do kuchni wybrać?

Na wybór odpowiedniego stołu składa się kilka czynników. Podstawowym z nich jest wielkość kuchni czy jadalni, w której ma stać – to właśnie głównie z pomocą tego parametru będziemy mogli wybrać odpowiedni mebel.

Kolejna kwestia to określenie naszych potrzeb i wymagań stawianych przed stołem. Ważną kwestią jest chociażby to czy przyjmujemy gości, a jeśli tak to, ile zazwyczaj to jest osób naraz. W takiej sytuacji stół kuchenny rozkładany sprawdzi się idealnie. Jeśli jednak nie dysponujemy dużą ilością miejsca i nie możemy sobie pozwolić na ustawienie dużego mebla, będziemy musieli zdecydować się na wybór stołu kuchennego mocowanego do ściany. Jeszcze jedną kwestią nad jaką będziemy się zastanawiać jest to czy zdecydujemy się na zakup stołu z krzesłami kuchennymi w zestawie czy będziemy je kupować osobno.

Stół kuchenny – jaka wysokość?

Standardową wysokością stołów kuchennych jest 70 – 75 centymetrów. Jest również możliwość zakupu wyższego stołu o wysokości 110 – 120 centymetrów, jednak wtedy konieczne będzie dokupienie krzeseł barowych.

Jaki blat na stół kuchenny?

Nowoczesny stół kuchenny ma najczęściej metaliczne i szklane elementy. Jeśli wciąż zastanawiasz się jaki blat na stół kuchenny sprawdzi się najlepiej, z czystym sumieniem możemy ci polecić szkło hartowane, dzięki któremu mebel zarówno nacieszy oko, jak i będzie wytrzymały, i łatwy w pielęgnacji. Standardowe blaty są oczywiście zrobione z drewna, lecz niektóre modele mogą nie być aż tak odporne na zarysowania. Wytrzymały jest stół kuchenny dąb sonoma, który został wielokrotnie doceniany przez architektów zarówno za swój wygląd, jak i za dobrą jakość.

Warto wiedzieć!

Co położyć na stół kuchenny? Obrusy coraz rzadziej pojawiają się w zestawieniach z inspiracjami, a na ich miejsce przychodzą minimalistyczne podkładki i maty. Nieodpowiednimi dodatkami bardzo łatwo jest zniszczyć potencjał stołu, więc nie przekładaj ich na boczny tor.

Stół do kuchni – rozkładany czy okrągły?

To czy wybierzemy stół rozkładany czy zwykły zależy od naszego stylu życia. Jeśli nie jesteśmy towarzyscy, ani nie mamy dużej rodziny stół rozkładany będzie bezsensowym wydatkiem. Jeśli natomiast nad praktyczność przekładamy oryginalność, wybór padnie na okrągły stół kuchenny.

Polecane artykuły
 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)