Udostępnij
Skomentuj

Ranking stołów okrągłych. TOP 10 najpopularniejszych.

Stoły okrągłe prezentują się atrakcyjnie w kuchni, jadalni, a przede wszystkim w salonie. Jaki stół okrągły wybrać do swojego mieszkania?

Stół jest jednym z podstawowych mebli w mieszkaniu. To przy nim spożywa się posiłki, spotyka ze znajomymi, prowadzi ważne rozmowy i podejmuje decyzje, a często również pracuje i odrabia zadania domowe. Propozycją zasługującą na szczególną uwagę, jest stół okrągły, który wyróżnia znacznie większa pojemność oraz niecodzienny i nietuzinkowy wygląd. Dostępny jest on w wielu wariantach różniących się wielkością, stylistyką, a przede wszystkim materiałem, z jakiego jest wyprodukowany. Jaki model stołu okrągłego kupić?

Ranking najpopularniejszych modeli stołów okrągłych

Przed zakupem stołu okrągłego warto zapoznać się z dostępnymi na rynku rozwiązaniami. Aby ułatwić podjęcie decyzji, poniżej prezentujemy zestawienie dziesięciu najczęściej wybieranych modeli w naszym sklepie.

Dlaczego okrągły stół?

Stoły okrągłe wyróżnia nie tylko designerski wygląd, ale także funkcjonalność. Tego typu rozwiązania są bezpieczne dla najmłodszych, gdyż nie posiadają kantów, łatwo przy nich prowadzić rozmowy, a wykonane choćby ze szkła, prezentują się kunsztownie i wysublimowanie. Czy warto kupić stół okrągły do swojego mieszkania? Aby odpowiedź na to pytanie, najlepiej poznać zalety i wady tego modelu. Poniżej prezentujemy zestawienie najważniejszych cech stołów okrągłych.

Zalety i wady stołów okrągłych

ZALETY

 • doskonale prezentują się we wnętrzach nowoczesnych – szczególnie modele ze szklanym blatem, metalowe oraz z płyty meblowej,
 • we wnętrzach klasycznych sprawdzą się przede wszystkim konstrukcje z drewna, pozostawione w naturalnej kolorystyce,
 • wykonane mogą być z różnych materiałów,
 • dostępne w różnej kolorystyce i wzornictwie,
 • to jedne z najbardziej pojemnych modeli stołów,
 • są bezpieczne dla dzieci – nie posiadają ostrych kantów,
 • są równoprawne – wszystkie osoby siedzące przy stole są jednakowo rozmieszczone i mogą swobodnie prowadzić rozmowy,
 • z łatwością można kupić modele rozkładane, które pomieszczą więcej gości.

WADY

 • są to modele mało ustawne – nie można postawić ich w rogu pokoju lub przy ścianie,
 • postawione w kuchni, nie sprawdzą się w roli blatu roboczego.

Jaki stół okrągły wybrać?

Jakość wykonania oraz materiał to dwa główne elementy odpowiadające na wytrzymałość danej konstrukcji. Stoły okrągłe produkowane są przede wszystkim z drewna, płyty meblowej, metalu oraz szkła. Spotkać można również modele wykonane z tworzywa sztucznego, przede wszystkim poliwęglanu lub polipropylenu.

 1. Stoły okrągłe drewniane – w większości przypadków zrobione z drewna dębowego, bukowego lub sosnowego. Wykończone mogą być na mat, półmat lub wysoki połysk i pozostawione w naturalnej kolorystyce drewna lub malowane dowolny kolor. To rozwiązania solidne i wytrzymałe, które posłużą przez wiele lat.
 2. Stoły okrągłe metalowe – produkowane ze stali nierdzewnej, chromowanej, malowanej proszkowo lub z aluminium. Stoły metalowe mogą być w całości wykonane z metalu lub posiadać tylko metalową konstrukcję. Metal odporny jest uszkodzenia mechaniczne i korozję, łatwo utrzymać go również w czystości.
 3. Stoły okrągłe z płyty meblowej – wykonuje się je z płyt meblowych fornirowanych, lakierowanych, laminowanych, foliowanych lub malowanych akrylem, przez co dostępne są w różnym wzornictwie oraz kolorystyce. W zależności od zastosowanej płyty są mniej lub bardziej odporne na uszkodzenia. Najlepszej jakości są stoły okrągłe z płyt meblowych laminowanych oraz lakierowanych.
 4. Stoły okrągłe ze szklanym blatem – ich konstrukcja zrobiona może być z metalu (zazwyczaj stali), płyty meblowej lub drewna, z kolei blat wykonywany ze szkła hartowanego w naturalnej kolorystyce lub barwionego, a także ze szkła laminowanego lub matowego. Tego typu blaty są odporne na zarysowania, wyszczerbienia, warunki atmosferyczne oraz uszkodzenia mechaniczne.

Gdzie postawić okrągły stół?

Stół okrągły można śmiało postawić zarówno w salonie, kuchni, jak i jadalni. W przestronnym pokoju dziennym doskonale sprawdzi się stół okrągły czarny, który będzie jego mocnym akcentem. Zestawiony z białym zestawem wypoczynkowym oraz czarną komodą RTV, będzie prezentował się stylowo i elegancko. Do niewielkich rozmiarów salonu wstawić można stół okrągły lakierowany, który świetnie podkreśla naturalną fakturę drewna.

Stoły okrągłe do jadalni musi wyróżniać funkcjonalność, dlatego warto postawić tutaj na modele rozkładane, które w każdej chwili można swobodnie rozsunąć i stworzyć dodatkowe miejsca siedzące dla gości. Wstawiając stół okrągły do kuchni, należy pamiętać o jego odpowiednim ustawieniu. Tego typu modele najlepiej prezentują się na środku pomieszczenia, dlatego będą dobrym rozwiązaniem do kuchni otwartych. W nowoczesnych kuchniach skandynawskich oraz minimalistycznych lub pomieszczeniach rustykalnych i prowansalskich najlepiej sprawdzą się stoły okrągłe białe – idealnie, jeśli będą wykonane z drewna.

 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)