Udostępnij
Skomentuj

Ranking zazdrostek. Top 10 najlepszych.

Zazdrostki stanowią atrakcyjną dekorację okien, szczególnie we wnętrzach rustykalnych oraz retro. Jakie zazdrostki wybrać do swojego mieszkania?

Niewielkie zasłonki oraz firanki doskonale prezentują się w kuchennych oknach, wykorzystywane są również w łazienkach, a czasem nawet w sypialniach. Ich głównym zadaniem jest częściowe przysłonięcie okna, ale w taki sposób, aby można było podpatrzeć, co dzieje się na zewnątrz, bez konieczności odsłaniania zasłonek. Tego typu firanki nazywane zazdrostkami oraz lambrekinami wykorzystywane są od wielu lat. W ostatnim czasie ich popularność nieco zmalała, by teraz powrócić wraz z nowoczesnymi i ciekawymi wzorami.

Ranking najpopularniejszych zazdrostek

Przed zakupem zazdrostek do kuchni, jadalni lub łazienki warto zapoznać się z dostępnymi na rynku rozwiązaniami. Aby ułatwić podjęcie decyzji, poniżej prezentujemy zestawienie dziesięciu najczęściej wybieranych rozwiązań w naszym sklepie.

Co to są zazdrostki?

Zazdrostki to krótkie firanki lub zasłonki mocowane bezpośrednio na oknie. Pas tkaniny przysłania część okna w taki sposób, aby można było swobodnie przez nie wyglądać, obserwując, co dzieje się na zewnątrz. Zazdrostki pozostawiają dobrą przepuszczalność światła słonecznego, a do tego są niebanalną dekoracją okna.

Mocowane w dolnej części zazdrostki bardzo często zestawiane są z lambrekinami, czyli nieco dłuższymi firankami lub zasłonkami, wieszanymi w górnej części okna – na karniszu. To świetna alternatywa dla tradycyjnych firanek. Zazdrostki lambrekiny mogą występować samodzielnie, idealnie nadają się do okien nad blatami kuchennymi.

Jakie zazdrostki wybrać?

Zazdrostki kojarzą się głównie z wnętrzami nawiązującymi stylistyką do minionych lat, a więc z pomieszczeniami retro, rustykalnymi oraz vintage. Współcześni projektanci pomyśleli jednak o nowoczesnych wnętrzach i stworzyli nowe, atrakcyjne propozycje, które doskonale prezentują się również we wnętrzach skandynawskich, a nawet minimalistycznych. Zazdrostki makaronowe lub lambrekiny z napisami idealnie wpiszą się w nowoczesną stylistykę. Jakie jeszcze rozwiązania są warte uwagi?

  1. Zazdrostki szydełkowe. Wykonane na szydełku zazdrostki stanowią jedną z najatrakcyjniejszych dekoracji okien. Stworzone z precyzją i starannością, prezentują się niezwykle kunsztownie. Tego rodzaju zazdrostki zestawione z drewnianymi meblami kuchennymi nadadzą wnętrzu przytulnego charakteru i wprowadzą do pomieszczenia atmosferę ciepła domowego ogniska.
  2. Zazdrostki makarony. Niezwykle popularne w ostatnich sezonach makarony można śmiało wykorzystać również jako materiał na zazdrostki i lambrekiny. Firanki w jasnych odcieniach – bieli, beżach i szarościach można zastosować we wnętrzach skandynawskich lub minimalistycznych. To dowód na to, iż zazdrostki sprawdzą się również w nowoczesnych aranżacjach.
  3. Zazdrostki gładkie białe. Należą do grupy tradycyjnych rozwiązań, które najlepiej pasują do pomieszczeń klasycznych oraz kolonialnych. Gładkie zazdrostki w białym kolorze dodadzą lekkości i subtelności kuchniom urządzonych w ciemnych kolorach, z masywnymi drewnianymi meblami.
  4. Zazdrostki z napisami. Jedno z ciekawszych rozwiązań, które pojawiło się w ofertach sklepów internetowych całkiem niedawno. Zazdrostki z napisami i kulinarnymi akcentami pasują do każdego wnętrza, choć najlepiej sprawdzą się w nowoczesnych aranżacjach. Najczęściej utrzymane są w bieli, niekiedy kupić można również firanki z kolorowymi akcentami, które nieco ożywią wnętrze.
  5. Zazdrostki bawełniane. Wyliczając rozwiązania warte uwagi, nie można zapomnieć również o materiałach, z jakich zazdrostki mogą być wykonane. Wybierając firanki i zasłonki do swojego mieszkania, najlepiej zdecydować się na rozwiązania z włókien naturalnych. Doskonale sprawdzą się tutaj głównie zazdrostki bawełniane, które należą do propozycji solidnych, wytrzymałych i zarazem niebanalnie się prezentujących. Bawełna jest przewiewna, delikatna i przyjemna w dotyku. Atrakcyjnym rozwiązaniem są także zazdrostki lniane, które wyróżnia niebanalny wygląd.

Gdzie powiesić zazdrostki?

Od dawien dawana zazdrostki i lambrekiny stosowane były głównie w pomieszczeniach kuchennych. To właśnie firanki z motywami owoców, warzyw czy filiżanek można w większości spotkać w sklepach. Zazdrostki kuchenne to jednak niejedyne dostępne propozycje. Coraz częściej pojawiają się nowe designerskie projekty, które wykorzystać można również w innych pomieszczeniach. Zazdrostki do łazienki przysłonią okno, ale nie pozbawią pomieszczenia światła. W przypadku łazienek warto postawić na gęsto tkane zasłonki, które pozwolą zachować intymność pomieszczenia. Niebanalnie prezentujące się zazdrostki lambrekiny wykorzystać można również w sypialni z niewielkimi oknami i połączyć je z długimi zasłonami bocznymi.

 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)