Udostępnij
Skomentuj

Robot kuchenny - jaki wybrać? Który będzie najlepszy?

Wybór robota kuchennego może być trudny – zawsze wtedy, kiedy mamy wybrać urządzenie „do wszystkiego”, pojawia się wątpliwość co do jego jakości.

Jak zatem wybrać naprawdę dobry robot kuchenny, który będzie nam z powodzeniem służył przez lata? Jakie funkcje mogą spełniać, ile kosztują i jakie są najpopularniejsze modele?

Co robi robot kuchenny? Najważniejsze funkcje

Wieloczynnościowy robot kuchenny nazywany jest też multiplekserem. Standardem, jaki wykonują, jest wygniatanie i mieszanie ciasta, a także ścieranie oraz krojenie warzyw i owoców. Najczęściej posiada też nakładkę umożliwiającą ubijanie jajek i śmietany. Urządzenie uruchamia się za pomocą włącznika – przycisku albo pokrętła. Możemy na nim ustawić tryb prędkości pracy oraz – w większości modeli – tryb pulsacyjny i turbo. Mocniej zaawansowane roboty wyposażone są w blender i wyciskarkę do cytrusów. Co jeszcze może robić robot kuchenny? Niektóre modele posiadają przystawkę do mielenia ziarna na mąkę, wypiekają bułki, mają maszynkę do robienia lodów czy narzędzie obierające ziemniaki. Często to istniejących modli można dokupić dodatkowe końcówki umożliwiające nowe funkcje.

Warto wiedzieć

Warto dokładnie czytać instrukcję załączoną do urządzenia – bez niej możemy nie domyślić się, jakie dodatkowe funkcje posiada nasz robot i nie skorzystać z wszystkim oferowanych przez urządzenie możliwości.

Robot kuchenny planetarny

Robot planetarny wyróżnia się tym, że wykorzystuje mieszanie wielokierunkowe. Mieszadła obracają się wokół misy oraz własnej osi. Skąd taka nazwa? Ruch ten przypomina ruch obrotu Ziemi wokół słońca. Ruch planetarny sprawia, że mieszanie składników jest szybsze i dokładniejsze. Inny jest także wygląd urządzenia – do tradycyjnego robota kuchennego różni się tym, że wygląda jak skomplikowany w budowie mikser z misą. Misa jest ponadto nieodłączna od korpusu, co może stanowić pewne utrudnienie w używaniu.

Jak wybrać robot kuchenny?

Jakie elementy są ważne przy wyborze odpowiedniego robota kuchennego? Zanim zaczniemy poszukiwania, zastanówmy się, jakie funkcje są dla nas ważne, jak długo i do czego chcemy używać robota. Dopiero do naszych oczekiwań będziemy mogli dobrze dobrać cechy urządzenia. Co jest ważne?

  • Moc – te o średniej mocy, na przykład 600 W, dobrze poradzą sobie z wszystkimi wymagającymi czynnościami, jak na przykład ścieranie marchwi, ale mogą męczyć się z mozolnym wyciskaniem twardego ciasta. Większa moc oznacza większe możliwości i większą wydajność, ma jednak także swoje wady. Jakie? Przede wszystkim podatność na uszkodzenia – za wysoką mocą musi iść bardzo solidna konstrukcja, inaczej zamęczymy urządzenie. To z kolei przekłada się na znacznie wyższą cenę. Dobrze zatem zastanowić się, czy nie wystarczy nam średnia moc. Warto przy tym dodać, że niektóre kultowe modele z powodzeniem sprawdzają się przy stosunkowo niewielkiej – 400 W – mocy!
  • Końcówki – najczęściej jest ich kilak – trzepaczka do ubijania śmietany czy kremu, mieszadło, hak do zgniatania ciasta. Warto zwrócić uwagę, czy do naszego modelu można dokupować i dopasowywać kolejne części.
  • Głowice – przytwierdzone są do niej przystawki i mieszadła. W standardzie powinno być zabezpieczenie, aby podniesiona w trakcie pracy automatycznie wyłączyła się.
  • Regulator prędkości – zasada jest prosta – im większa rozpiętość dostępnych prędkości, tym lepiej.
  • Osłona – aby z urządzenia korzystało się komfortowo, misa powinna posiadać osłonkę zabezpieczającą przez rozpryskiwaniem się resztek. Najlepsza będzie taka, której nie trzeba zdejmować za każdym razem, kiedy dodajemy składniki.
  • Misa – musi być wytrzymała. Najlepsze są te plastikowe, choć niektóre roboty z powodzeniem używają mocnego plastiku. Powinna być wyposażona w wygodną rączkę do podnoszenia. Ważna jest także pojemność. Ta bywa różna – zwykle od 3,5 do 7 litrów. Zastanówmy się, jaka będzie dla nas odpowiednia.
  • Obudowa – powinna być mocna i solidna, aby w trakcie szybkiej pracy nie uszkodziła się. Ważna jest także powłoka korpusu – matowy może i wygląda estetycznie, ale jest znacznie mniej wygodny do czyszczenia, lepiej więc decydować się na wersje lakierowane. Polecane są raczej obudowy metalowe.

Uwaga!

Warto zaopatrzyć się w podkładki, które uniemożliwiają przesuwanie się robota w trakcie pracy. Dzięki nim możemy uniknąć uszkodzeń urządzenia i niepowodzeń w gotowaniu.

Robot kuchenny ranking producentów

Jakie modele są w kategorii robot kuchenny najpopularniejsze obecnie?

  • Robot kuchenny bosh – różne modele Bosha od miesięcy wygrywają w rankingach. Jakie – to zależy od rozpiętości cenowej. Za faworytów uważane są modele z serii MUM – 54251 czy 56Z40 (oba za około 900 zł). Z nieco tańszych opcji popularny jest model MCM68861.
  • Robot kuchenny zelmer – Zemler, na przykład ZFP1100C, to druga marka najczęściej wybieranych robotów kuchennych. Cena podanego modelu to około 660 złotych.
  • Robot kuchenny philips – Philips uważany jest za nieco tańszą markę, choć dzięki temu tak często wybierane są roboty kuchenne tego producenta. Obecnie w rankingach królują modele z serii HR.
 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)