Udostępnij
Skomentuj

Co to jest Hyper Threading? Co daje?

Hyper-threading, a tak właściwie Hyper-Threading to autorska technologia Intela. Co daje korzystanie z niej?

Intel to obok firmy AMD największy producent procesorów przeznaczonych do komputerów osobistych, który w swojej historii wytworzył wiele przełomowych procesorów świetnie sprawdzających się między innymi w gamingu. Od wielu lat w komponentach oferowanych przez firmę Intel pojawia się także technologia, jaką jest Hyper-Threading. Co ona zapewnia?

Wielowątkowość w procesorach – czym jest?

Aby dobrze zrozumieć to, czym jest Hyper-Threading warto poznać pojęcie wielowątkowości procesorów. Polega ona na rozdzielaniu pracy pomiędzy więcej niż jeden rdzeń procesora, a do tego często sam rdzeń może pracować w systemie wielowątkowym. Dzięki temu w nowoczesnych grach komputerowych, w których wymagana jest wydajność wielordzeniowa, procesory mogą działać znacznie bardziej efektywnie, właśnie dzięki temu, że wykorzystują wielowątkowość.

Co to jest Hyper-Threading?

Technologia Hyper-Threading to innowacja opracowana przez firmę Intel, która trafiła do praktycznie wszystkich procesorów tego amerykańskiego giganta. Wykorzystywana jest w CPU z serii Atom oraz Pentium, a także oczywiście w procesorach Intel Core, takich jak Intel Core i9, Intel Core i7, Intel Core i5 oraz Intel Core i3. W skrócie ta technologia bywa nazywana czasem jako HT, HT Technology lub HTT. Oficjalna nazwa promowana przez Intel to oczywiście Hyper-Threading Technology.

HTT pozwala na działanie więcej niż jednego wątku na każdym z rdzeni procesora. W takim wypadku każdy rdzeń fizyczny ma możliwość działania, jak dwa rdzenie logiczne. Nie oznacza to naturalnie, że wydajność jest 2-krotnie wyższa. Na ten moment jest to po prostu technicznie niemożliwe. Zalety zapewniane przez Hyper-Threading Technology mimo wszystko są naprawdę kuszące i warte uwagi dla każdego, kto składa nowy komputer osobisty lub planuje ulepszenie obecnego i szuka dobrego procesora.

Zalety, jakie daje technologia Hyper-Threading

Podstawa korzyść, którą zapewnia technologia Hyper-Threading to naturalnie poprawiona wydajność w grach. Większość testów wskazuje na to, że włączenie jej pozwala na zwiększenie liczby FPS nawet do 10%, dzięki czemu gra jest bardziej płynna. Często oznacza to nawet, że możliwe będzie zagranie na wyższych ustawieniach graficznych.

Znacznie większy wzrost wydajności Hyper-Threading Technology oferuje w wypadku innych aplikacji i procesów. Ogólna wydajność procesora dzięki uruchomieniu ma rosnąć bowiem nawet o 25% w porównaniu z tym samym procesorem, w którym Hyper-Threading został wyłączony. Oczywiście wiele osób oczekiwałoby 2-krotnego wzrostu wydajności, lecz jest to niemożliwe. Wielowątkowość rdzenia oferowana przez Hyper-Threading nie oznacza bowiem, że ten może pracować jak dwa rdzenie. Jest po prostu nieco bardziej efektywny. Nie oznacza to jednak, że HTT jest niewarte uwagi. W dzisiejszych procesorach to absolutna podstawa, na której obecność warto zwrócić uwagę.

Jak aktywować Hyper-Threading? Czy trzeba to robić samemu?

Jeśli posiadasz procesor marki Intel, który został wzbogacony o Hyper-Threading Technology, to z reguły nie musisz jej uruchamiać. Powinna być włączona automatycznie. Jeśli jednak chcesz się upewnić, że technologia działa lub wiedzieć, jak ją włączyć i wyłączyć, to wystarczy w trakcie uruchamiania komputera wejść do BIOSu. Tam znajdziemy opcję oznaczoną jako „Technologia Hyper-Threading”, którą można włączyć lub wyłączyć.

Jak sprawdzić, czy mój CPU obsługuje HT?

Obecnie praktycznie wszystkie procesory Intela z rodzin Core oraz Pentium i Atom obsługują technologię Hyper-Threading. Po raz pierwszy była ona bowiem wykorzystana jeszcze w 2002 roku. Jeśli jednak nie masz pewności, czy twój procesor obsługuje HTT możesz to bardzo łatwo sprawdzić. Można tego dokonać na przykład z pomocą strony firmy Intel dostępnej pod tym .

Jeśli twój procesor znajduje się na liście tych, które obsługują wielowątkowość, a i tak Hyper-Threading Technology nie działa, to powinieneś poszukać innych przyczyn. Do działania HTT potrzebny jest bowiem nie tylko procesor, który obsługuje tę technologię. Wymagana jest też właściwa płyta główna oraz oprogramowanie. Jeśli więc w BIOSie nie możesz znaleźć opcji uruchomienia Hyper-Threading Technology powinieneś sprawdzić specyfikację swojej płyty głównej i dowiedzieć się, czy jest ona kompatybilna z HTT.

Wielowątkowość a Hyper-Threading – różnice

Hyper-Threading to tak w zasadzie pewien rodzaj wielowątkowości. Obecnie jest on jednym z dwóch najpopularniejszych i jednocześnie był on pierwszym, który pojawił się w nowoczesnych procesorach. Drugi rodzaj wielowątkowości znany jest pod skrótem SMT, który oznacza Simultaneous Multi-Threading i został opracowany przez firmę AMD, czyli największego rywala Intela na rynku układów CPU. Różnice są jednak niewielkie, gdyż te technologie polegają dokładnie na tym samym. W trakcie pracy każdy rdzeń może działać jak dwa rdzenie logiczne. Dlatego właśnie Hyper-Threading Technology można traktować jako pewną odmianę wielowątkowości procesora.

Czy Hyper-Threading sprawdza się w gamingu?

Jak najbardziej Hyper-Threading Technology sprawdza się w gamingu. Intel przykłada bowiem naprawdę dużą uwagę do klientów gamingowych, którzy są jednymi z najczęstszych nabywców mocnych układów CPU z serii Intel Core i9 oraz Intel Core i7. Dlatego właśnie Hyper-Threading Technology był opracowywany między innymi z myślą o poprawie wydajności w grach. Wszelkie benchmarki wskazują, że włączenie technologi HT może poprawić ilość FPS nawet o 10%.

Efekty Hyper-Threadingu będą szczególnie widoczne w grach, które wykorzystują nowoczesne silniki. Te wymagają wręcz bowiem wielowątkowości, gdyż są już na tyle rozwinięte, że w grach często spotkamy się z bardzo złożonymi scenami składającymi się z wielu animacji, do których poprawnego generowania potrzebny jest mocny i efektywny procesor, a takie są właśnie układy CPU wyposażone w Hyper-Threading Technology.

Jest jedna grupa graczy, która na wielowątkowości zyska najwięcej. Mowa tu o miłośnikach gier strategicznych, czy też symulacyjnych. To właśnie w nich wielowątkowość jest najczęściej wykorzystywana, gdyż skomplikowane strategie, czy też symulatory wymagają od procesora wykonywanie ogromnej ilości skomplikowanych obliczeń, dzięki czemu są one właśnie tak rozbudowane.

Dotyczy to na przykład takich gier jak Football Manager, w którym w trakcie rozgrywki procesor pracuje, by na bieżąco obliczać wyniki setek meczów dziennie, a o do tego wielu innych procesów. W grach, w których dla zachowania realizmu działa cała masa mechanik wielowątkowość oferowana przez Hyper-Threading Technology jest niezwykle pożądana i po prostu potrzebna.

W pozostałych grach znaczenie Hyper-Threadingu również będzie regularnie rosło. Wpływ na to ma m.in. nowa generacja konsol, która zapewni twórcom gier znacznie większe możliwości i aby je w pełni wykorzystać gry mogą być projektowane tak, by jak najefektywniej wykorzystać wielowątkowość w związku z tym, iż dziś staje się praktycznie standardem w procesorach przeznaczonych właśnie do grania w gry komputerowe.

 

Udostępnij
4,2
6 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 21:27
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.