Udostępnij
Skomentuj
https://www.budujesz.pl/wiadomosc/rolety-dzien-noc-jak-wybrac-jakie-najlepsze/12963/ 2019-01-02 11:53:40.000000

Rolety dzień noc - jak wybrać? Jakie najlepsze?

Gdy nowoczesność łączy się z funkcjonalnością, konsumenci otrzymują produkt niezwykle uniwersalny, przydatny podczas codziennego użytkowania, a także atrakcyjny pod względem wizualnym. W ten sposób wiele osób charakteryzuje rolety dzień i noc.

Są one cenione między innymi za to, że bardzo dobrze pasują do rozmaitych aranżacji. Sprawdzą się w pomieszczeniach utrzymanych w stylu nowoczesnym, skandynawski, minimalistycznym, ale również naturalnym czy prowansalskim.

Co równie ważne, występują w kilku zróżnicowanych odmianach, dlatego jesteśmy w stanie dobrać produkt dopasowany do naszych potrzeb i wymagań. Na co zwrócić uwagę, aby zakup okazał się udany? Wyjaśnimy to poniżej.

Co to są rolety dzień noc?

Najpierw jednak warto dokładnie opisać, z jakim produktem mamy do czynienia. Rolety dzień i noc składają się z poziomych pasów, które znajdują się na tkaninie. Budowa rolet składa się z dwóch warstw tworzyw, które można dowolnie ustawiać – mogą więc na siebie nachodzić lub rozchodzić. W ten właśnie sposób jesteśmy w stanie określić, ile światła będzie wpadać do pomieszczenia.

Możliwość sterowania oświetleniem to największa zaleta omawianych produktów. W odróżnieniu od tradycyjnych rolet, nie robimy tego poprzez podnoszenie lub opuszczanie tkaniny – ze względu na sposób ułożenia tworzyw, a także różnym stopniom przezroczystości, jesteśmy w stanie znacznie dokładniej regulować ilość promieni słonecznych przedostających się zza okna. Jeśli chcemy jak najbardziej przytłumić oświetlenie, należy skorzystać z pasów zaciemniających. Zwiększone oświetlenie gwarantują natomiast pasy transparentne.

Rolety dzień i noc – zalety oraz wady

Łatwość regulacji poziomu światła w pomieszczeniach to niejedyna zaleta omawianego rozwiązania. Pod uwagę warto wziąć również na prosty montaż (zależy od wybranego rodzaju rolet), który nie wymaga wykorzystania profesjonalnych narzędzi.

Rolety dzień noc wyróżniają się także wysoką estetyką. Wykorzystywane materiały są bardzo eleganckie, występuję również w wielu wersjach kolorystycznych. Producenci najczęściej wykorzystują materiały odporne na osiadanie na ich powierzchni brudu, dlatego utrzymanie wszystkiego w czystości również nie powinno sprawiać większych problemów.

Czy takie rolety mają swoje wady? Wspomnieć należy przede wszystkim o tym, że nie zapewniają one całkowitego zaciemnienia. Nawet jeśli korzystamy wyłącznie z pasów zaciemniających, niewielkie szczeliny między nimi sprawią, że do środka będzie przedostawała się mała ilość światła. Chcąc uzyskać efekt pełnej ciemności, należy postawić na produkty dedykowane.

Jakie rolety dzień noc wybrać?

Skoro wiemy już, czym charakteryzują się rolety dzień i noc, a także jakie są ich największe atuty, możemy w końcu przejść do wyboru konkretnych produktów. Wymaga to oczywiście zwrócenia uwagę na kilka kluczowych kwestii.

 • Rodzaj. Jak można się domyślić, omawiane produkty występują na rynku w kilku zróżnicowanych odsłonach. Główny ich podział dotyczy budowy. Na rynku znaleźć możemy między innymi rolety dzień noc w kasecie. Jest to model z prowadnicami, materiał chowa się w obudowie wykonanej z PCV lub aluminium, dzięki czemu jest chroniony przed uszkodzeniami natury mechanicznej. Warto podkreślić, że kasetę montuje się na specjalnych haczykach, które nie naruszają konstrukcji okna. Kolejną odmianą są rolety dzień noc wolnowiszące. Są one najczęściej montowane przy suficie lub nad wnęką okienną, zazwyczaj są wykonywane na wymiary. Do tego należy dodać również rolety dzień noc w wersji mini, które montowane są przy użyciu specjalnej taśmy lub haczyków – w każdej chwili możemy je zdjąć i założyć z powrotem.
 • Poziom zaciemnienia. Ze względu na to, że producenci przygotowują produkty o różnego budowie i z różnych tworzyw, warto upewnić się, jak bardzo nasze pomieszczenia mogą zostać zaciemniona. Taka informacja powinna zostać podana przez producenta w karcie produktowej.
 • Kolory. Zarówno pasy transparentne, jak i zaciemniające mogą występować w różnych wersjach kolorystycznych. Dzięki temu, nie powinniśmy mieć większych problemów z dopasowaniem konkretnych rozwiązań do naszych pomieszczeniach. Na rynku znaleźć można między innymi rolety w odcieniach szarości, brązowe, beżowe, czerwone i wiele, wiele więcej.
 • Wymiary. Dostępne na rynku rozwiązania są zróżnicowane także pod względem wymiarów, toteż warto przed dokonaniem zakupów wykonać kilka istotnych pomiarów. Jak już wspomnieliśmy, istnieje możliwość zakupu rolet na wymiar.

Rolety dzień noc - montaż

Sposób założenia rolet dzień i noc jest zależny od ich rodzaju, jednak w żadnym przypadku nie powinniśmy mieć z tym większych trudności. W przypadku rolet typu mini, skorzystać możemy z dwustronnej taśmy klejącej, którą przyklejamy do ramy okna.

Jeśli chcemy skorzystać z modeli w kasecie lub wolnowiszących, dobrym rozwiązaniem okażą się specjalne uchwyty lub haczyki – nie wymagają one ani wiercenia ani użycia specjalistycznych narzędzi, dzięki czemu nie naruszają struktury okna.

Rolety dzień noc – cena

Koszt zakupu poszczególnych produktów zależy oczywiście od ich rodzaju, wymiarów, a także materiałów, z których zostały wykonane. Najtańsze modele zakupimy obecnie za około 50-60 złotych. Jeśli jednak zależy nam na większych konstrukcjach lub zapewniających bardzo skuteczne zaciemnienie pomieszczenia, musimy przygotować się na wydatek od 60 do nawet ponad 100 złotych za sztukę.

Zakup rolety wystarczy, nie musimy silić się na wybór różnego rodzaju akcesoriów czy też narzędzi, które okażą się pomocne podczas montażu.

Jak mierzyć rolety dzień noc?

Omawiane produkty okażą się przydatne dopiero wtedy, gdy zostaną odpowiednio dobrane pod względem wymiarów. Jak wiadomo, okna są różne, dlatego nie warto decydować się na zakup poszczególnych rolet „na oko”, tylko dokonać odpowiednich pomiarów.

Interesować będą nas 3 wartości – pierwsza z nich to szerokość samej szyby, druga związana jest z szerokością szyby razem z listwami, natomiast trzecia to wysokość szyby. Na podstawie tych danych możemy nie tylko wybrać rozmiar rolety, ale również odpowiednie materiały wpływające na sposób zaciemniania.

Plisy czy rolety dzień noc?

W wielu domach zamiast rolet dzień i noc stosowane są standardowe plisy, które charakteryzują się prostszą budową i niższą ceną. Montuje się je w oknie w sposób bezinwazyjny (stosowane są specjalne uchwyty). Występują w odmianach dwustronnych, czyli takich, które zwijają się zarówno z góry na dół, jak i z dołu do góry. W ten sposób możemy regulować ilość światła padającego do pomieszczenia. Warto podkreślić, że na rynku znajdziemy rozwiązania dostosowane do nietypowych kształtów okien.

Warto jednak pamiętać, że plisy nieco słabiej radzą sobie z blokowaniem promieni słonecznych. Pod tym względem lepiej poradzą sobie systemy dzień i noc – modele dedykowane są również bardziej wytrzymałe.

Rolety dzień noc – najczęstsze pytania

Na koniec warto wyjaśnić kilka wątpliwości związanych z roletami dzień i noc. Dotyczą one przede wszystkim sposobu użycia omówionych wyżej konstrukcji, a także ich konkretnych możliwości.

 • Czy rolety dzień noc można prać? Ze względu na zastosowane materiały, odradzamy pranie takich rolet. Czyszczenie najlepiej przeprowadzić przy użyciu odkurzacza i małej szczotki lub suchej gąbki.
 • Czy rolety dzień noc można zwinąć? Oferowane na rynku rozwiązania pozwalają nie tylko na manipulowanie zamontowanymi pasami, ale również na całkowite zwinięcie rolet, dzięki czemu bez problemu umyjemy okna.
 • Czy rolety dzień noc można przycinać? Można to robić własnoręcznie, jednak należy uważać, by rolety zostały odpowiednio dopasowane do okien, na których są montowane?
 • Czy rolety dzień noc dobrze zaciemniają? Ze względu na wykorzystany mechanizm i materiały, dobrej jakości rolety dzień noc pozwalają znacząco ograniczyć dostęp światła, jednak całkowite zaciemnienie zapewnią nam wyłącznie produkty dedykowane.
 • Czy rolety dzień noc chronią przed słońcem? Pasy zaciemniające doskonale sprawdzają się w lecie, kiedy to do naszych pomieszczeń wpada najwięcej światła. Zastosowanie rolet dzień noc pozwala na niewielkie ochłodzenie pomieszczenia, a także ograniczenie świetlnych refleksów powstających na ekranach telewizorów, laptopów czy też urządzeń mobilnych?
 • Czy rolety dzień noc przepuszczają światło? Jak już wspomnieliśmy, przedstawione produkty nie są w stanie całkowicie zaciemnić pomieszczeń. W przypadku dobrej jakości rolet, ilość przepuszczanego światła jest jednak niewielka.
 • Czy do rolet dzień noc pasują firany? Na rynku bez problemu znajdziemy produkty, które pasują do rolet nie tylko pod względem stylistycznym, ale również kolorystycznym.

Rolety dzień noc to nowoczesne, uniwersalne rozwiązanie, które sprawdzi się zarówno w domach, jak i mieszkaniach. Dzięki zróżnicowaniu rynkowemu, bez problemu znajdziemy modele spełniające wszystkiego nasze potrzeby i wymagania. Uwagę należy zwrócić przede wszystkim na rodzaj rolet, typ zastosowanych materiałów, poziom zaciemnienia, a także wymiary interesujących nas konstrukcji.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Zwykły zakup
Od 39,99 zł do 100 zł
Kurier 24h
0 zł
od 19,99 zł
Kurier Poczta Polska 48h
0 zł
od 15,99 zł
Paczkomaty 24/7
0 zł
od 9,99 zł
Punkty Odbioru
0 zł
od 9,99 zł
od 100 zł
Kurier 24h
0 zł
od 19,99 zł
Kurier Poczta Polska 48h
0 zł
0 zł
Paczkomaty 24/7
0 zł
0 zł
Punkty Odbioru
0 zł
0 zł
CZAS NA ZWROT PRODUKTU*
Morele
30 dni
14 dni
Inni Sprzedawcy
14 dni
14 dni