Udostępnij
Skomentuj

Rolety plisowane - jak wybrać? jakie najlepsze?

Produkty okienne występują na rynku w wielu odmianach. Niezwykle popularne są rolety plisowane, które sprawdzają się na różnych rodzajach oszkleń. Czym się charakteryzują i jak dokonać ich wyboru, by spełniły wszystkie istotne kryteria?

W przypadku rolet główny podział obejmuje modele zewnętrzne i wewnętrzne. Te pierwsze, z racji swojej budowy, zapewniają doskonałe odizolowanie pomieszczeń od promieni słonecznych, a także pozwalają na ograniczenie hałasu docierającego do naszych uszu i zmniejszenie strat cieplnych. Ich wadą jest jednak trudny montaż (często niemożliwy w mieszkania) oraz wysoka cena.

Z tego też względu warto zainteresować się również roletami wewnętrznymi. W wielu przypadkach skutecznie oddzielają nas od świata zewnętrznego, a do tego są znacznie tańsze i łatwiejsze w montażu. Wskazać warto przede wszystkim na rolety plisowane, które cieszą się sporą popularnością wśród konsumentów.

Rolety plisowane - co to jest?

Mowa o bardzo uniwersalnej odmianie rolet wewnętrznych, które charakteryzują się kształtem harmonijki (dlatego też określane są często jako rolety harmonijkowe). Zwijane są równolegle na całej długości. Ze względu na budowę oraz sposób użycia, rolety plisowane są montowane zarówno na oknach ściennych, jak i dachowych.

Uniwersalny charakter omawianego rozwiązania wynika również z faktu, że rolety mogą zostać dopasowane do okien o różnych kształtach. Doskonale sprawdzą się w więc w domach, a także w biurach i budynkach użyteczności publicznej. Po stronie zalet należy zapisać również dostęp do modeli zróżnicowanych pod względem materiału, z którego zostały wykonane, a także kolorów i stylów.

Biorąc to wszystko pod uwagę, nie powinniśmy mieć większych problemów z doborem odpowiednich rozwiązań. Dzięki temu, żaluzje harmonijkowe sprawdzą się w wielu pomieszczeniach – w salonie, sypialni czy też pokoju dziecięcym.

Jak dobrać rolety plisowane?

Oczywiście zanim dokonamy ostatecznego zakupu, musimy dokładnie przeanalizować dostępne rozwiązania. Wszystkie produkty wyróżniają się bowiem kilkoma istotnymi parametrami, które ułatwią nam wybór jednego, najlepszego modelu.

  • Rodzaj. Na rynku znajdziemy rolety okienne plisy wolnowiszące, a także specjalne odmiany w kasecie. Pierwszy rodzaj wyróżnia się bardzo prostym montażem – wieszaki wystarczy przykleić do ramy okiennej. W przypadku kaset nie jest specjalnie trudniej, zyskujemy również większą wytrzymałość całej konstrukcji, co może okazać się decydujące.
  • Sposób zwijania. Kolejny podział na dwie grupy produktów. W pierwszej znajdują się żaluzje okienne plisowane zwijane do góry. Są to rozwiązania wyposażone w specjalny sznurek do zaciągania lub uchwyt montowany bezpośrednio na roletach. W drugiej grupie znajdziemy modele dwufunkcyjne, a więc zwijane w obu kierunkach – doskonałe rozwiązanie pozwalające nam regulować ilość światła padającego do środka.
  • Materiał. Plisy na okna są niezwykle zróżnicowane pod kątem wykorzystywanych tworzyw. Dzięki temu może je dobrać w zależności od wystroju domu lub mieszkania. Wybór materiału ma wpływ także na cenę produktu. Najtańsze rolety wewnętrzne plisowane są wykonywane z tworzyw sztucznych lub cienkich tkanin, które przepuszczają sporą ilość światła. Jeśli zależy komuś na większej wytrzymałości lub lepszej ochronie, powinien celować w dzianiny, włókna bambusowe lub drewno. Jaki materiał na rolety plisowane okaże się najlepszy? To zależy oczywiście od naszych możliwości finansowych, a także od interesujących nas parametrów. Modele drewniane i wykonane z matowych, ciemnych materiałów w sposób skuteczny blokują światło, dlatego łatwo będziemy mogli zacienić pomieszczenie. Uwagę warto zwrócić także na podatność na zabrudzenia oraz wytrzymałość mechaniczna konkretnych rolet. Na rynku dostępne są rolety z materiału antystatycznego, na którym nie osadza się kurz.
  • Styl. Związany jest z kolorem rolet, a także ewentualnymi wzorami. Jak można się domyślać, pod tym względem rynek również jest szalenie zróżnicowany. Bez problemu znajdziemy modele w stonowanych barwach, jak i produkty od razu rzucające się w oczy. Dzięki temu łatwo dobierzemy konkretne rolety do wystroju wybranych pomieszczeń.
  • Wymiary. Muszą zostać oczywiście dobrane do okien, na których mają być montowane. Jak już wspominaliśmy, rynek jest bardzo zróżnicowany, dlatego nie powinniśmy mieć problemów z wyborem konkretnych rozwiązań. Zamówić możemy również rolety plisowane na wymiar.

Jak można się domyślić, swoje produkty przygotowuje wiele firm, dlatego przed wyborem warto sprawdzić, jaką renomą cieszy się producent interesujących nas rolet. Dobrym pomysłem okaże się również prześledzenie wszelkich komentarzy, wystawianych przez innych klientów. Bardzo chętnie dzielą się oni swoimi doświadczeniami, a także wskazują na ewentualne mankamenty konkretnych rozwiązań.

Rolety okienne harmonijkowe – montaż

Jedną z zalet omawianych produktów jest to, że ich założenie nie powinno sprawić większych problemów, nawet osobom, które do tej pory nie miały kontaktu z podobnymi konstrukcjami.

Montowane są one bowiem na specjalnych wieszakach, które wystarcz przykleić do ramy okiennej. Jak już wspominaliśmy, są one uniwersalne, dlatego pasują praktycznie do każdego modelu okna.

Rolety plisowane – cena

Omawiane produkty należą do jednych z najtańszych, choć należy podkreślić, że cena konkretnych modeli jest zależna od ich modeli, a także sposobu wykonania czy też użytych materiałów.

Najtańsze rolety wykonane z cienkich tkanin zakupimy za 15-20 złotych za sztukę. Jeśli jednak zależy nam na wyższej jakości wykonania, lepszych parametrach czy też wytrzymałości mechanicznej, powinniśmy przygotować się na wydatek rzędu 30, 60, a nawet ponad 100 złotych. Nadal nie są to jednak ceny specjalnie wygórowane.

Jak wyprać rolety plisowane?

W przypadku tworzyw sztucznych i elementów drewnianych, czyszczenie rolet nie jest zbyt trudne. Wystarczy bowiem użyć mokrej ściereczki oraz delikatnego detergentu. Jeśli natomiast mamy do czynienia z tkaninami, możemy rolety zdjąć z okna i wyprać. W jaki sposób?

Rolety najlepiej umieścić w wannie, gdyż znacznie ułatwi nam to proces prania. Co ważne, czyścimy je z użyciem chłodnej wody – zbyt wysoka temperatura może bowiem doprowadzić do odkształcenia materiału. Używamy również delikatnego środka czyszczącego, dobrym wyborem okaże się specjalny płyn delikatnych tkanin. Rolety wystarczy zamoczyć i zostawić je na 15 minut. Następnie całość płuczemy przy użyciu słuchawki prysznicowej (nadal chłodną wodą).

Rolet nie możemy prasować, dlatego po ich wypraniu należy je rozwiesić do wyschnięcia. Przeważnie trwa to cały dzień. Dzięki temu plisy zachowają swój kształt i będą czyste.

Rolety plisowane – czy warto?

Do czynienia mamy z roletami należącymi do jednych z najtańszych i najbardziej uniwersalnych. Wszystko to sprawia, że nie powinniśmy mieć większych problemów z doborem konkretnego modelu do okien znajdujących się w naszym domu lub mieszkaniu.

Bogaty wybór kształtów, materiałów, kolorów, stylów – wszystko to sprawia, że rolety plisowane doskonale wkomponują się w wystrój wybranych pomieszczeń. Właśnie dlatego warto się nimi zainteresować.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)