Udostępnij
Skomentuj

Rolety wewnętrzne – jak wybrać? Które będą najlepsze?

Jednym z najpopularniejszych sposobów na ozdobne przysłonięcie okien jest zastosowanie rolet wewnętrznych. Jak wybrać rolety okienne do wnętrza? Na co zwrócić uwagę?

Jakie są najpopularniejsze rodzaje rolet wewnętrznych?

Rolety wewnętrzne, w odróżnieniu od zewnętrznych, stają się elementem wystroju wnętrza i dość mocno rzucają się w oczy. Z tego właśnie względu powinny zostać dobrane starannie do charakteru pomieszczenia i estetyki, jaka dominuje w jego aranżacji.

Oferta rolet wewnętrznych jest szeroka i dość różnorodna. To rolety z różnych materiałów, ale też w różnych kształtach i o różnych mechanizmach działania. Do najpopularniejszych typów rolet należą:

 • Rolety zwijane – mogą być wyposażone w kasetę, do której jest zwijany materiał, gdy odsłania się okno, ale mogą nie posiadać kasety – materiał jest wówczas zwijany w rulon i cały czas widoczny. Rolety zwijane są wygodne w użytkowaniu, mają prostą konstrukcję oraz dość uniwersalny charakter. Pasują zarówno do wnętrz nowoczesnych, jak również do aranżacji w wielu innych trendach.
 • Rolety rzymskie – bardzo efektowny rodzaj rolet, który jest świetną alternatywą dla zasłon w przypadku wnętrz klasycznych i eklektycznych. Rolety rzymskie nie posiadają kasety ani tym podobnych elementów. Przy podnoszeniu ich w górę, tkanina układa się w estetyczne zakładki.
 • Rolety typu dzień-noc – nowoczesne i pomysłowe rozwiązanie. Roleta tego typu jest dwuwarstwowa i w zależności od jej ustawienia okno może być lekko przysłonięte pasiastą roletą lub całkowicie zasłonięte dwuwarstwową tkaniną.

Rolety okienne wewnętrzne – jaką konstrukcję wybrać?

Rolety wewnętrzne mogą być montowane na różne sposoby. Część z nich można zamontować bezinwazyjnie, inne mogą wymagać ingerencji w konstrukcję ona lub przytwierdzenia do ściany. Jakie rozwiązania są powszechnie stosowane?

 • Rolety przyokienne bezinwazyjne – najczęściej są to rolety zwijane w rolkę, ale bez kasety. Montuje się je przy pomocy bezinwazyjnych zaczepów do skrzydła okna. Rolety tego typu mogą być zawieszone luźno (bez żyłek lub prowadnic), ale to powoduje, że poruszają się od wiatru. Rolety bezinwazyjne są jednak najczęściej wyposażone w prowadnice żyłkowe.
 • Rolety przyokienne z prowadnicami i kasetą – kolejny wariant rolet, które można założyć na okno bez konieczności ich przykręcania, choć są też rolety kasetowe, które przykręca się do okien. Kaseta oraz prowadnice przylegają do okna, dlatego prowadzenie rolety jest łatwiejsze niż przy mechanizmie żyłkowym, a okno jest szczelniej zasłonięte, gdyż nie występują prześwity boczne.
 • Rolety przykręcane do ściany lub sufitu – kolejne rozwiązanie techniczne, które może sprawdzić się wówczas, gdy nie można ingerować w konstrukcję okna. Zaletą montażu do ścian, nadproża lub sufitu jest fakt, że roleta nie przylega wówczas do szyby, ale osłania całą wnękę okienną (podobnie, jak zasłony), a to powoduje, że na parapecie można uprawiać rośliny, które mają cały czas dostęp do światła.

Wybór konkretnej konstrukcji rolet to kwestia indywidualnych preferencji, jak również tego, czy możemy zastosować montaż klasyczny, czy konieczne jest bezinwazyjne zamocowanie rolet.

Jak wybrać rolety okienne? Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Przy wyborze rolet wewnętrznych kluczowa jest decyzja o rodzaju rolet i o sposobie ich montażu. Dopiero wówczas można skupić się na pozostałych cechach i wybrać odpowiednie rozwiązanie do konkretnego wnętrza. Do kolejnych ważnych parametrów należą:

 • Wymiary – rolety okienne można kupić w formie gotowego produktu lub na wymiar. Zdecydowanie warto poszukać gotowych rolet na posiadane okna, bo jest to rozwiązanie tańsze od produkcji na wymiar. To, w jaki sposób należy wymierzyć rolety zależy od ich rodzaju i sposobu montażu – dokładne informacje na ten temat mogą różnić się też w zależności od producenta, dlatego najlepiej czytać uważnie opisy rolet i dokonywać pomiaru na podstawie zaleceń tego producenta, którego rolety kupujemy.
 • Cechy szczególne – rolety mogą posiadać funkcję dzień-noc, mogą być roletami zaciemniającymi albo posiadać opcję termoizolacji. Możliwości jest wiele, co nie pozostaje bez wpływu na cenę rolet, ale warto zastanowić się, czy któreś z udogodnień przydałoby się w domu.
 • Sposób sterowania – większość rolet wewnętrznych to rolety sterowane ręcznie. Unoszenie oraz opuszczanie rolet może odbywać się przy pomocy sznurków lub koralików, ale są także rolety sterowane elektronicznie (przyciskiem lub pilotem).
 • Materiał wykonania – roletki okienne mogą być wykonane z różnorodnych tkanin, co będzie miało wpływ na przepuszczanie światła, powietrza oraz na ich estetykę. Rolety materiałowe wewnętrzne bywają wykonane z tkanin sztucznych i impregnowanych przed kurzem i brudem, ale można kupić także rolety wewnętrzne z bawełny lub lnu. Ciekawą opcją mogą być również rolety bambusowe, które świetnie pasują do wnętrz w stylu eko.
 • Estetyka i kolorystyka – rolety wewnętrzne materiałowe są elementem wystroju wnętrza. Warto dobrać je tak, by podkreślały estetykę pomieszczenia. Jeśli zależy nam na neutralnym efekcie, można dobrać rolety pod kolor ścian lub okna. Gdy stawiamy na wyrazisty design, możemy wybrać rolety wzorzyste lub w mocnym kolorze jednolitym.
 • Cena – ceny rolet okiennych są bardzo zróżnicowane. Najtańsze są rolety gotowe, zwijane w rolkę, ale bez kasety. Rolety kasetowe są nieco droższe, a za rolety rzymskie, rolety typu dzień-noc lub sterowane elektronicznie trzeba zapłacić zdecydowanie więcej.
 • Marka – warto wybrać rolety od sprawdzonego producenta. To gwarancja estetycznie wykończonych i odpowiednio uszytych rolet.

Rolety wewnętrzne są coraz częściej kupowane zamiast zasłon i firan. To rozwiązanie dość nowoczesne, praktyczne i efektowne. Szeroki wybór rodzajów rolet, a także różnorodne wzory i kolory tkanin, z których są szyte, powoduje, że można dopasować je praktycznie do każdego pomieszczenia.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)