Udostępnij
Skomentuj

Rolety zewnętrzne - jak wybrać? Jakie najlepsze?

Popularność zewnętrznych rolet wynika przede wszystkim z możliwości, jakie zapewniają. Okażą się niezwykle przydatne zarówno w lecie, jak i w zimie. Wszystko to sprawia, że warto dobrać do swojego domu odpowiednie komplety.

Rolety zewnętrzne cały czas są chętnie wybierane przez właścicieli domów, zwłaszcza że cały czas powstają coraz nowocześniejsze rozwiązania, które gwarantują nie tylko skuteczne pochłanianie promieni słonecznych i wyciszenie pomieszczenia, ale również wiele opcji dodatkowych.

Producenci starają się, aby ich rolety na zewnątrz były nie tylko funkcjonalne, ale również wytrzymałe pod względem mechanicznym i odporne na wpływ wszelkiego rodzaju czynników szkodliwych. Oczywiście przydatność konkretnych rozwiązań jest mocno uzależniona od dobranego rodzaju rolet. Wszystko to sprawia, że przed dokonaniem ostatecznego wyboru należy dokładnie przeanalizować dostępne rozwiązania.

Co dają rolety zewnętrzne? Czy warto je stosować?

Zanim jednak przejdziemy do omawiania istotnych parametrów technicznych oraz wykorzystywanych funkcji i technologii, warto zastanowić się, czy rolety okienne zewnętrzne są w ogóle warte zainteresowania. Na wstępie należy podkreślić, że sprawdzą się one przede wszystkim w domach jednorodzinnych, choć oczywiście można je zamontować także w mieszkaniach.

Zalety rolet zewnętrznych jest co najmniej kilka. Poniżej prezentujemy te najważniejsze.

 • Ochrona akustyczna – ze względu na swoją budowę oraz miejsce montażu, rolety pozwalają obniżyć hałas, który dochodzi do nas z zewnętrz (różnica może wynieść nawet 10 dB!). Jest to więc doskonałe rozwiązanie wówczas, gdy mieszkamy w dość głośnej okolicy.
 • Zaciemnienie – rolety zewnętrze pozwalają nam całkowicie odizolować się od promieni słonecznych. Dzięki temu wewnątrz jest całkowicie ciemno.
 • Efektywność energetyczna – straty cieplne w domu, w którym zostały zamontowane rolety zewnętrzne, zostają znacząco ograniczone, co oczywiście przekłada się na obniżenie kosztów ogrzewania. Jest to możliwe dzięki specjalnemu pancerzowi rolet, który jest wypełniany materiałem izolacyjnym.
 • Chłodniejsze lato – ze względu na możliwość odizolowania wnętrza domu od promieni słonecznych, rolety ograniczają również nagrzewanie się pomieszczeń w lecie, my zaś możemy liczyć na prawdziwą ulgę w szczególnie słoneczne dni.
 • Rozwiązanie antywłamaniowe – rolety zewnętrzne stanowią naprawdę trudna do pokonania barierę, dzięki czemu chronią nasz dom przed próbami włamania. Co ważne, na rynku dostępne są specjalne modele antywłamaniowe, które są wyposażane w rygle i zamki. Poziom ochrony jest więc jeszcze wyższy.

Jak widać, montaż rolet zewnętrznych okiennych może okazać się niezwykle korzystnym rozwiązaniem, niezależnie od tego, czy zależy nam przede wszystkim na poprawie efektywności energetycznej, dodatkowej ochronie antywłamaniowej czy też wyciszeniu domostwa.

Jak wybrać rolety zewnętrzne?

Skoro wiemy już, jakie są najważniejsze zalety omawianych produktów, możemy przejść do procesu wyboru, w ramach którego musimy uwzględnić wiele istotnych kwestii, mających wpływ nie tylko na sposób montażu rolet, ale również na ich możliwości.

Nie można zapominać także o cenie. Rolety zewnętrzne stają się coraz bardziej dostępne także dzięki spadającym cenom, jednak rozwiązania najlepsze i najbardziej rozbudowane nadal potrafią być naprawdę drogie. Warto wziąć to pod uwagę przed zakupem.

Rolety zewnętrzne – rodzaje

Zacząć warto od początku, a więc od określenia interesującego nas typu produktów, które różnią się między sobą sposobem i miejscem montażu.

 • Rolety zewnętrzne elewacyjne. Rozwiązanie najpowszechniejsze i najtańsze. Skrzynka montowana jest na elewacji budynku. Zostaje ona przytwierdzona bezpośrednio nad oknem, a prowadnice po bokach wnęki. W większości przypadku założenie rolety odbywa się poprzez wykorzystanie zwykłych kołków montażowych, jeśli jednak mamy do czynienia ze ścianą dwuwarstwową, konieczne okaże się użycie długich kotw. Wadą rozwiązań elewacyjnych jest to, że osadza się na nich brud, co ma oczywiście wpływ na estetykę całego systemu.
 • Rolety zewnętrzne naokienne. W tym przypadku skrzynka rolety montowana jest bezpośrednio we wnęce okiennej, dlatego nie musimy martwić się specjalnie zabrudzeniami. Co istotne jednak, kaseta zasłania nieco światła, toteż w przypadku zainstalowania takich rolet na niewielkich oknach, do środka może padać zbyt mała ilość światła.
 • Rolety zewnętrzne nakładane. Ze względu na całkowite chowanie rolet w ścianie, mogą one być założone tylko w przypadku wymiany okien. Jest to bardzo dobre rozwiązanie ze względów estetycznych.
 • Rolety zewnętrzne podtynkowe. Jaka sama wskazuje, są zakładane w elewacji budynku, toteż należy się na nie decydować jeszcze na etapie budowy domu. Podobnie jak w przypadku modeli nakładanych, nie psują ogólne prezencji budynku.
 • Rolety zewnętrzne nadprożowe. Kolejne rozwiązanie, które należy zaplanować odpowiednio wcześnie. Skrzynka rolety typu RKS umieszczana jest w nadprożu okna.

Każde z podanych wyżej rozwiązań ma swoje wady i zalety – rozważyć musimy przede wszystkim to, kiedy i w jaki sposób mogą one zostać zamontowane. Jeśli nasz dom już stoi i jest wykończony, niektórych rolet nie będziemy w stanie założyć.

Rolety zewnętrzne – jak wybrać?

Oczywiście rodzaj omawianych urządzeń nie jest jedynym kryterium, na które powinniśmy zwrócić uwagę. Znaczenie ma też kilka innych. Jakich dokładnie?

 • Sposób wykonania. Jest to dość obszerna kwestia, ponieważ zmieścimy w niej rolety różniące się materiałem konstrukcyjnych, docelowym miejscem użycia, a także zastosowanymi „dodatkami”. Na wstępie warto zaznaczyć, że na rynku dostępne są rozwiązania specjalnie dostosowane do użycia ich w konkretnych miejscach. Wymienić możemy oczywiście standardowe żaluzje zewnętrzne na okna, ale również rolety balkonowe zewnętrzne, tarasowe, roleta zewnętrzna na drzwi, a także rolety zewnętrzne na solary – stanowią one doskonałą ochronę kolektorów słonecznych, przede wszystkim przed przegrzaniem, ale także uszkodzeniami mechanicznymi, spowodowanymi np. gradem. Oddzielną kategorię tworzą również rolety antywłamaniowe na okna. Czym się charakteryzują? Przede wszystkim wykorzystaniem niezwykle trwałych materiałów, a także zastosowaniem wzmacnianych wieszaków, prowadnic i profilów. Do tego należy dodać również specjalne zamki, które blokują rolety.
 • Sposób sterowania. Bardzo ważna kwestia, która powinna mieć spory wpływ na nasz ostateczny wybór. Jak to zwykle bywa, pod tym względem rolety dzielą się na dwa rodzaje. Pierwszym z nich są urządzenia ręczne – w wewnętrznej stronie okna znajduje się specjalny zwijacz wyposażony w linkę lub taśmę lub wał korbowy. Podnoszeniem i zamykaniem rolet zajmujemy się własnoręcznie. Znacznie wygodniejsze są oczywiście rolety zewnętrzne automatyczne, które są wyposażone w silnik elektryczny. W tym przypadku stosowany jest specjalny odbiornik fali radiowych (rolety sterowane pilotem) lub łącznik montowany na ścianie. Rolety zewnętrzne elektryczne pozwalają na sterowanie każda roleta osobno, co zapewnia sporą wygodę użycia. To jednak nie wszystko, ponieważ na rynku oferowane są rolety, które mogą stać się elementem tak zwanego inteligentnego domu. Możemy więc nimi sterować zdalnie (np. za pomocą urządzeń mobilnych) lub sparować je z systemem instalacji alarmowej. Do tego dochodzi również możliwość planowania pracy rolet oraz uruchamianie mechanizmu symulowania obecności domowników (rolety łączone są wtedy z oświetleniem).
 • Materiał. Skupić należy się przede wszystkim na tym, z jakiego materiału przygotowany został pancerz rolet. Największą wytrzymałością będą wyróżniały się modele stalowe, jednak na rynku znaleźć można także modele aluminiowe, PCV, a także wykonane z drewna. Sprawdzić należy także, jaki materiał izolacyjny został użyty (najczęściej jest to pianka poliuretanowa), a także jaka jest grubość profili, prowadnic oraz wieszaków.

Oczywiście dobrane rozwiązania przekładają się na cenę całości. Najdroższe wydają się rolety o grubym, solidnym pancerzu, które zostały wyposażone w system sterowania automatycznego. W przypadku łączenia wybranych rozwiązań w ramach inteligentnego domu, należy doliczyć również koszty implementacji całego systemu. Do tego dochodzi również konserwacja i pielęgnacja.

Jak natomiast przebiega montaż rolet zewnętrznych? Oczywiście jest to zależne od wybranego rodzaju rolet. W przypadku standardowych produktów elewacyjnych istotny jest dobór kołków rozporowych lub kotew. Pod uwagę należy wziąć bowiem nie tylko typ ścian, ale również wagę rolet.

Rolety zewnętrzne – pielęgnacja

Jeżeli chcemy, aby zakupione rolety pozostawały sprawne i atrakcyjne pod względem estetycznym, musimy o nie odpowiednio dbać. Bez tego żywotność wybranych rozwiązań zostanie znacząco skrócona.

Powinniśmy zająć się przede wszystkim regularnym czyszczeniem rolet. Do tego dochodzi również smarowanie linek, pasków i uszczelek. Cały czas należy uważać na to, jak korzystamy z rolet – opuszczanie ich w momencie, gdy na ich drodze znajduje się jakaś przeszkoda, może doprowadzić do uszkodzenia pancerza lub innych, drobniejszych elementów. Trudności mogą pojawić się zimą. Niskie temperatury i osadzający się lub często blokują rolety, dlatego należy często sprawdzać ich powierzchnię.

Rolety zewnętrzne – cena

Jak już wspominaliśmy, wiele zależy od wybranego rozwiązania. Najtańsze rolety zewnętrzne kosztują obecnie około 200 złotych za metr kwadratowych – mowa tu oczywiście o modelach elewacyjnych. Rolety podtynkowe mogą być o kilkadziesiąt złotych droższe.

Jeżeli zależy nam natomiast na urządzeniach RKS lub rozwiązaniach antywłamaniowych, musimy przygotować się na koszt 2-3 razy wyższy. Do tego dochodzą również koszty związane z montażem rolet.

Rolety zewnętrze – najważniejsze pytania

No koniec odpowiemy jeszcze na kilka często pojawiających się pytań, które dotyczą zarówno samych produktów, jak i sposobu ich użycia.

 • Czy rolety zewnętrzne chronią przed hałasem? Jak już wspominaliśmy, rozwiązania zewnętrzne niezwykle skutecznie izolują wnętrza od dźwięków pochodzących z zewnątrz. W zależności od zastosowanych rozwiązań, poziom hałasu dochodzącego do naszych uszu może wynieść nawet ponad 10 dB. Jest to wspaniały wynik.
 • Czy rolety zewnętrzne chronią przed wiatrem? Rolety zewnętrzne dobrze radzą sobie z ograniczaniem ochładzającego wpływu wiatru. Gdy rolety są zasunięte, między nimi a oknem wytwarza się specjalna strefa, w której ruch powietrza jest osłabiony. Zapewnia to więc skuteczną ochronę przed wiatrem.
 • Czy rolety zewnętrzne chronią przed zimnem? Większość rozwiązań wyróżnia się wypełnieniem materiałem izolacyjnym. Sprawia to, że straty cieplne zostają w sposób znaczący zredukowane. Dzięki temu, wewnątrz jest cieplej, dlatego możemy obniżyć koszty ogrzewania.
 • Czy rolety zewnętrzne można przerobić na elektryczne? Istnieje możliwość wymiany napędu z ręcznego na elektryczny. Polega ona między innymi na zamontowaniu silnika i przeprowadzenia kilku modyfikacji całej konstrukcji. Jeśli nie dysponujecie wystarczająca wiedzą w tym zakresie, zadanie możecie zlecić specjaliście.
 • Czy rolety zewnętrzne chronią przed włamaniem? Nawet produkty zwykłe stanowią trudną do pokonania barierę dla potencjalnego złodzieja. Najwyższy poziom bezpieczeństwa zapewnią nam natomiast rolety antywłamaniowe, które nie tylko są wykonywane z mocnych materiałów, ale również są zabezpieczane przed podniesieniem konstrukcji.
 • Czy rolety zewnętrzne chronią przed upałem? Tak, wynika to oczywiście z doskonałych parametrów rolet, dzięki którym potrafią one odizolować pomieszczenia od promieni słonecznych. Wszystko to sprawia, że nie nagrzewają się ona tak bardzo, jak przy odsłoniętych oknach. W ten sposób zyskujemy sporą ulgę od upałów.
 • Kiedy montować rolety zewnętrzne? To zależy od wybranego rozwiązania. Rozwiązania elewacyjne i naokienne możemy założyć już po tym, jak wstawimy okna. Pozostałe konstrukcje warto planować jeszcze na etapie budowy domu lub wymiany okien.
 • Jakie rolety zewnętrzne do białych okien? Jak wiadomo, rynek jest niezwykle zróżnicowany, także pod względem kolorów rolet. W przypadku okien białych możemy zdecydować się na rozwiązanie kontrastowe i postawić na rolety ciemne lub postarać się o to, aby rolety nie rzucały się w oczy – polecane są wtedy barwy stonowane.
 • Jakie rolety zewnętrzne do nowego domu? Jeśli chcecie wybrać rolety jeszcze na etapie budowy domu, zalecane są rozwiązania podtynkowe lub nadprożowe. Dlaczego? Ponieważ można je skutecznie schować, dzięki czemu nie zepsują one ogólnej estetyki domu.
 • Jakie rolety zewnętrzne do domu energooszczędnego? W tym przypadku chodzi nam oczywiście o to, aby ograniczyć starty cieplne i obniżyć koszty związane z ogrzewaniem. Warto więc decydować się na modele, które najlepiej radzą sobie z utrzymywaniem ciepła (mowa tu o modelach nakładanych, podtynkowych i nadrpożowych). Warto sprawdzić również zawartość tworzywa izolacyjnego.
 • Jakie rolety zewnętrzne do brązowych okien? Najlepiej sprawdza się rolety o stonowanych kolorach, na przykład jasnobrązowe.
 • Jakie rolety zewnętrzne do bloku? Najlepiej sprawdzą się modele naokienne, gdyż dzięki nim nie ingerujemy w strukturę budynku. Jeśli mamy pozwolenie, możemy również skorzystać z rolet elewacyjnych.

Rolety zewnętrzne to bardzo szeroki temat. Podczas ich wyboru musimy zwrócić uwagę przede wszystkim na dostępne rozwiązania, a także ich parametry techniczne. Nie powinniśmy zapominać także o prawidłowym montażu rolet i o ich pielęgnacji.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)