Udostępnij
Skomentuj

Rozwiertak nastawny - jak wybrać? Jaki najlepszy?

Proces tworzenia otworów pod wiercenie i przykręcanie danych części do siebie jest wymagający i czasochłonny. Dlatego warto spróbować korzystać z najlepszych możliwych narzędzi, by nie okazało się, że przez ich niedoskonałość nasze otwory będą złej jakości, szerokości czy gładkości. Dzięki specjalnemu rozwiertakowi nastawnemu możemy mieć pewność, że z łatwością poszerzymy otwór do wymaganych rozmiarów i będzie on gładki i doskonale przygotowany.

Jak przebiega proces tworzenia otworów?

W procesie skrawania otworów pod łączenia elementowe musimy brać pod uwagę kilka elementów. Jednym z nich jest rzecz jasna rozwiertak nastawny do drewna czy do metalu. Zanim jednak użyjemy rozwiertaka, musimy przeprowadzić wstępny nawiert wiertłem tradycyjnym. Wszystko zależy od charakteru materiału, w którym wiercimy, możemy to robić na przykład w mosiądzu czy brązie lub drewnie. Możemy także próbować robić to w stali, jednak w tym wypadku rozwiertak może ulec szybkiemu stępieniu ostrzy. Po wywierceniu otworów klasycznym wiertłem, musimy przeprowadzić czyszczenie otworu oraz jego wygładzanie. Robi się to specjalnymi zdzierakami. Gdy zdzierak skończy już pracę, przychodzi czas na odpowiedni rozwiertak nastawny.

Rodzaje rozwiertaków

Decydując się na zakup rozwiertaków musimy pamiętać, że jest ich kilka rodzajów, które w sposób szczególny oddziałują na dany materiał i dają nam określone efekty. Podstawowym narzędziem jest rozwiertak ręczny. Może być on różnego rodzaju, jednak istotne jest, że stosuje się go do ręcznych wkrętarek czy wiertarek. Charakteryzuje się wysoką jakością skrawania oraz precyzją. Obok rozwiertaków ręcznych, znajdziemy także rozwiertaki maszynowe, które działają w specjalnie przygotowanych maszynach i są dużo bardziej wydajne. Mogą być jednak mniej dokładne. Rozwiertaki możemy podzielić na nastawne oraz stożkowe, z prowadzeniem lub bez. Wszystko zależy od tego jaki rodzaj skrawania chcemy wykonać.

Jak zbudowany jest rozwiertak i jak z niego korzystać?

Aby dobrze wykorzystać działanie rozwieraka nastawnego należy zdać sobie sprawę jak wygląda. To walcowany kształt z dwoma pokrętłami nastawnymi, które pozwalają na ustawienie wymaganych szerokości. Każdy z rozwieraków ma swój zakres działań i tak możemy wymienić rozwiertak nastawny 30, 55-67, 15,5-17,5, 16, 14, 45 czy 40 a także rozwiertak nastawny 5 mm. Dzięki zamontowanym w części środkowej, bocznej ostrzom może poszerzać dany otwór w taki sposób, by nie uszkadzać go i doskonale działać w kontekście całego procesu skrawania. Zasada działania osadza się na ruchach ostrzy zamontowanych po bokach rozwieraka nastawnego. Dzięki temu uzyskujemy równomierne poszerzenie otworu, co spełnia doskonale się w zastosowaniu mechanicznym i ręcznym.

Jak wybrać rozwiertak nastawny?

Rozwiertak nastawny należy wybierać bardzo dokładnie i skrupulatnie. Przede wszystkim pod kątem rozmiaru danego narzędzia, które musi być dopasowane do otworu, jaki chcemy otrzymać. Nie należy używać rozwiertaków za małych, ani za dużych, gdyż może to doprowadzić do uszkodzenia narzędzia oraz otworu. Najlepsze rozwiertaki nastawne powinny być wytrzymałe i wykonane ze stali. Należy zwracać uwagę na jakość, ale także na cenę, gdyż niejednokrotnie możemy przepłacić, wybierając znaną firmę, która nie oferuje doskonałych rozwiązań. Jednak kilka renomowanych marek daje nam gwarancję wysokiej jakości materiałów oraz skutecznego skrawania według naszych potrzeb. Pamiętajmy, że ważnym elementem rozwiertaków jest wytrzymałość i to ten parametr powinniśmy mieć cały czas w pamięci. Zwróćmy uwagę, by nie przechowywać rozwiertaków samodzielnie, gdyż szybko się stępią i mogą pokaleczyć nasze palce w trakcie przeszukiwania narzędzi.

Wybór rozwiertaków nie jest prosty, ale należy pamiętać, że jest to narzędzie wyjątkowo pomocne w skrawaniu w mosiądzu czy brązie. Można je używać także w drewnianych otworach, by uzyskać wymaganą szerokość i gładkość. Dokonując wyboru pamiętajmy zatem o jakości, wytrzymałości oraz dobrej cenie rozwieraków nastawnych.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)