Udostępnij
Skomentuj

Rzwiertak kotlarski - jak wybrać? Jaki najlepszy?

Czym jest rozwiertak kotlarski i jakie pełni funkcje? Jak dobrać odpowiednie modele do naszych celów? Po co nam rozwiertak i jakie są inne rodzaje tego rodzaju narzędzi do skrawania? Na co zwracać uwagę przy wyborze rozwiertaków? Na te i inne pytania odpowiemy już teraz, w tym artykule. Zatem, zapraszamy – wszystko co chcielibyście wiedzieć o rozwiertaku kotlarskim, ale nie mieliście kogo zapytać.

Rodzaje rozwiertaków

Decydując się na zakup rozwiertaków musimy pamiętać, że jest ich sporo rodzajów, które w sposób szczególny oddziałują na dany materiał i dają nam określone efekty. Podstawowym narzędziem jest rozwiertak ręczny. Może być on różnego rodzaju, jednak istotne jest, że stosuje się go do ręcznych wkrętarek czy wiertarek. Charakteryzuje się wysoką jakością skrawania oraz precyzją. Obok rozwiertaków ręcznych, znajdziemy także rozwiertaki maszynowe, które działają w specjalnie przygotowanych maszynach i są dużo bardziej wydajne. Mogą być jednak mniej dokładne. Rozwiertaki możemy podzielić na nastawne oraz stożkowe, z prowadzeniem lub bez. Wszystko zależy od tego jaki rodzaj skrawania chcemy wykonać.

Jak tworzy się otwory?

W procesie skrawania otworów pod łączenia elementowe musimy brać pod uwagę kilka elementów. Jednym z nich jest rozwiertak stożkowy do drewna czy do metalu. Zanim jednak użyjemy rozwiertaka, musimy przeprowadzić wstępny nawiert wiertłem tradycyjnym. Wszystko zależy od charakteru materiału, w którym wiercimy, możemy to robić na przykład w mosiądzu czy brązie lub drewnie. Możemy także próbować robić to w stali, jednak w tym wypadku rozwiertak może ulec szybkiemu stępieniu ostrzy. Po wywierceniu otworów klasycznym wiertłem, musimy przeprowadzić czyszczenie otworu oraz jego wygładzanie. Robi się to specjalnymi zdzierakami. Gdy zdzierak skończy już pracę, przychodzi czas na odpowiedni rozwiertak stożkowy.

Rozwiertak kotlarski – czym jest i jak działa?

Jeśli chodzi o rozwiertak kotlarski to jest on dość klasycznie wyglądającym rozwiertakiem, który służy do nitów. Jest to szczególny rodzaj rozwiertaka, który może w sposób szczególny sprawić, że nity nie będą nam przeszkadzały w używaniu produktów mechanicznych i nie tylko. Nitowanie jest charakterystycznym sposobem łączenia różnych elementów, natomiast ich oddzielenie często wymaga zniszczenia przedmiotu. Dzięki działaniu rozwiertaków kotlarskich możemy w sposób łatwy i prosty przekonać się, że nitowanie nie jest tak trwałe jak się wydaje.

Na co zwracać uwagę przy wyborze rozwiertaków kotlarskich?

Jest to wyjątkowy rodzaj rozwiertaków, dlatego nie można w sposób jednoznaczny przyrównywać ich do rozwiertaków stożkowych czy innych tego typu urządzeń do skrawania. Rozwiertak kotlarski może być wykorzystywany z nitami, a więc musi być wytrzymały i szczególnie współdziałać z otworami przez dłuższy czas. Należy zatem zwracać uwagę na ich jakość pod względem wytrzymałości zmęczeniowej materiału i tępienia się ostrzy. W przeciwnym wypadku nie ma możliwości, by rozwiertak pracował poprawnie. Co więcej, należy zwracać uwagę na firmy, które produkują rozwiertaki i wybierać renomowane jak rozwiertaki kotlarskie Fenes. Wśród modeli warto szukać rozwiertaków kotlarskich DIN311 oraz z chwytem stożkowym do otworów typu Morse. Oprócz tego należy pomyśleć o dokładnym zastosowaniu rozwiertaków oraz o ich przeznaczeniu. Istotna będzie więc nie tylko jakość, ale i cena, a właściwie stosunek jednego i drugiego. Dzięki temu kupimy produkt wysokiej jakości i nie zrujnujemy budżetu.

Wybór rozwiertaków kotlarskich jest dosyć trudny. Należy zwracać szczególną uwagę na ich rozmiary, by dobrze dopasować je do przeznaczenia oraz na ich jakość wykonania. Słabsze modele szybko się tępią i nie są w stanie nic więcej zrobić w naszej sprawie. Zatem wybierając rozwiertaki kotlarskie patrzmy na jakość, cenę oraz wytrzymałość i szukajmy opinii o produkcie, gdyż użytkownicy tego rodzaju rozwiertaków mogą nam wiele powiedzieć o ich przydatności w pracach warsztatowych.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)