Udostępnij
Skomentuj
https://www.budujesz.pl/wiadomosc/rzwiertak-reczny-jak-wybrac-jaki-najlepszy/12951/ 2018-12-27 13:05:07.000000

Rzwiertak ręczny - jak wybrać? Jaki najlepszy?

Czym jest skuteczny wybór rozwiertaka? Przede wszystkim jest to idealnie skrojony na miarę przedmiot, który umożliwi nam działania na otworach. Dzięki niemu będziemy mogli wykonać takie skrawanie, jakie tylko będziemy chcieli. Trzeba jednak najpierw poznać rodzaje rozwiertaków, skupić się na ich przeznaczeniu oraz na jakości, by ostatecznie podjąć właściwa dla nas decyzję. Jak dokładnie wybrać rozwiertak ręczny?

Jak wiercić otwory z pomocą rozwiertaka ręcznego?

W procesie skrawania otworów pod łączenia elementowe musimy brać pod uwagę kilka elementów. Jednym z nich jest rzecz jasna rozwiertak nastawny lub stożkowy do drewna czy do metalu. Zanim jednak użyjemy rozwiertaka, musimy przeprowadzić wstępny nawiert wiertłem tradycyjnym. Wszystko zależy od charakteru materiału, w którym wiercimy, możemy to robić na przykład w mosiądzu czy brązie lub drewnie. Możemy także próbować robić to w stali, jednak w tym wypadku rozwiertak może ulec szybkiemu stępieniu ostrzy. Po wywierceniu otworów klasycznym wiertłem, musimy przeprowadzić czyszczenie otworu oraz jego wygładzanie. Robi się to specjalnymi zdzierakami. Gdy zdzierak skończy już pracę, przychodzi czas na odpowiedni rozwiertak nastawny lub stożkowy do wykorzystania ręcznego.

Rodzaje rozwiertaków do otworów

Decydując się na zakup rozwiertaków musimy pamiętać, że jest ich kilka rodzajów, które w sposób szczególny oddziałują na dany materiał i dają nam określone efekty. Podstawowym narzędziem jest rozwiertak ręczny. Może być on różnego rodzaju, jednak istotne jest, że stosuje się go do ręcznych wkrętarek czy wiertarek. Charakteryzuje się wysoką jakością skrawania oraz precyzją. Należy zwrócić szczególną uwagę na jego jakość oraz sposób działania, by robić to prawidłowo. Obok rozwiertaków ręcznych, znajdziemy także rozwiertaki maszynowe, które działają w specjalnie przygotowanych maszynach i są dużo bardziej wydajne. Mogą być jednak mniej dokładne. Rozwiertaki możemy podzielić na nastawne oraz stożkowe, z prowadzeniem lub bez. Wszystko zależy od tego jaki rodzaj skrawania chcemy wykonać.

Jak zbudowany jest rozwiertak ręczny i jak go używać?

Przede wszystkim rozwiertak ręczny jest przeznaczony do zaczepienia w specjalnym chwytaku, zwykle dwuramiennym, który pozwala na skuteczne kręcenie nim w otworach. Każdy model zakończony jest specjalnym, kwadratowym trzpieniem, który umożliwia osadzenie go w rękojeści. Jednocześnie może być on używany przy pomocy wkrętarki lub wiertarki. Jeśli zaś mówimy o kwestii wyglądu, tutaj mamy różnice w rozwiertakach stożkowych, które mają stożkowy kształt, stalowe wykonanie w spiralę schodzącą się do najmniejszej średnicy, która pozwala na wykonywanie gniazd stożkowych Morse’a oraz owalną przy rozwiertaku nastawnym, który posiada pokrętła nastawne do dokładnego wyznaczenia średnicy. Większość rozwiertaków ręcznych dysponuje średnicami fi 50, fi 40, di 20 oraz fi 12.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze konkretnego modelu?

Aby dobrze wybrać rozwiertak, należy w sposób szczególny zastanowić się jaka średnica jest nam potrzebna. Musimy mieć także chwytak lub wkrętarkę, by móc precyzyjnie pracować z tym urządzeniem. Co więcej, powinniśmy wiedzieć pod jakie urządzenia przygotowujemy otwory, gdyż do śrub skuteczniejszy będzie rozwiertak stożkowy, inaczej niż do wkrętaków lub innych sposobów łączenia. Dalej, powinniśmy szukać idealnych materiałów. Warto zwrócić uwagę jakie firmy stosują jakie rozwiązania w kontekście rozwiertaków ręcznych. Kolejnym aspektem jest jakość wykonania, sposób odlewu stali itp. Należy sugerować się ceną, ale nie jest to kryterium ostateczne. Przede wszystkim warto zadbać o idealny stosunek jakości do ceny, by cieszyć się takimi otworami, jakie zaplanowaliśmy.

Wybierając rozwiertak ręczny zwróćmy uwagę na jakość materiałów. Stal musi być hartowana i przygotowana perfekcyjnie, gdyż zdarza się, że słabsze marki proponują stal, która łamie się w trakcie skrawania otworu. Wybierzmy takie narzędzia, które pozwolą nam pracować wydajnie, skutecznie i z przyjemnością.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Zwykły zakup
Od 39,99 zł do 100 zł
Kurier 24h
0 zł
od 19,99 zł
Kurier Poczta Polska 48h
0 zł
od 15,99 zł
Paczkomaty 24/7
0 zł
od 9,99 zł
Punkty Odbioru
0 zł
od 9,99 zł
od 100 zł
Kurier 24h
0 zł
od 19,99 zł
Kurier Poczta Polska 48h
0 zł
0 zł
Paczkomaty 24/7
0 zł
0 zł
Punkty Odbioru
0 zł
0 zł
CZAS NA ZWROT PRODUKTU*
Morele
30 dni
14 dni
Inni Sprzedawcy
14 dni
14 dni