Udostępnij
Skomentuj

Ścianka ażurowa – jak zrobić? Gdzie postawić ściankę ażurową?

Ścianka ażurowa z powodzeniem może stanąć w salonie lub sypialni, sprawdzi się również jako dekoracja balkonu lub ogrodu. Jaką ściankę ażurową wybrać?

Poszukując niebanalnych dekoracji do mieszkania, warto przyjrzeć się bliżej ofercie ścianek ażurowych. Panele te wykorzystać można zarówno jako ścianki działowe, dekoracje ścienne, jak i stylowe parawany. Doskonale prezentują się w przestrzeniach otwartych, w których oddzielają poszczególne strefy, a dzięki ażurowemu wykończeniu nie ograniczają dopływu światła. Jak zrobić ściankę ażurową? Jak ją zamontować? Podpowiadamy poniżej.

Ścianka ażurowa – co to?

Popularne ścianki ażurowe to nic innego jak rodzaj paneli dekoracyjnych 3D, które tworzy się poprzez wycięcie w nich prześwitującego wzoru. Ścianki ażurowe dostępne są w wielu wzorach, często geometrycznych lub roślinnych, a także w różnych wielkościach i kształtach. Tego typu panele dekoracyjne produkowane są z różnego rodzaju materiałów. Najczęściej spotykane rozwiązania to:

  • ścianka ażurowa MDF – wykonana z wytrzymałej płyty meblowej MDF może być dowolnie wycinana. Płyty meblowe pozwalają tworzyć dowolne wzory, dzięki czemu ścianki są mniej lub bardziej prześwitujące. Panele ażurowe wykonane z MDF występują w wersji surowej lub laminowanej na biało i można je swobodnie lakierować na dowolny kolor. Warto wspomnieć, iż lakierowane ścianki ażurowe z MDF są odporne na zabrudzenia oraz wilgoć;
  • ścianka ażurowa drewniana – produkowana głównie z drewna bukowego lub sosnowego, wyróżnia się nie tylko oryginalnym wyglądem, ale także solidnością i wytrzymałością. Ścianki ażurowe drewniane bardzo często sprzedawane są w wersji surowej, do samodzielnego malowania;
  • ścianka ażurowa ze sklejki – również należy do rozwiązań wytrzymałych i solidnych, jest jednak mniej popularna od paneli MDF oraz drewnianych. Dzięki wykorzystaniu sklejki, czyli materiału tworzonego ze sklejanych, krzyżujących się cienkich warstw drewna, tego typu ścianki ażurowe dostępne są w naturalnym kolorze drewna, mogą być również dowolnie barwione.
  • ścianka ażurowa metalowa – najczęściej produkowana z aluminiowych płyt kompozytowych, które składają się z trzech warstw – aluminium, kompozytu oraz kolejnej warstwy aluminium. Są to rozwiązania doskonale prezentujące się w każdym wnętrzu, a do tego należą do jednych z najtrwalszych konstrukcji dostępnych na rynku. Ścianki ażurowe metalowe oferowane są w różnych kolorach, wykończone mogą być również jako lustro złote lub srebrne.

Ścianka ażurowa – aranżacje wnętrz

Jak zostało wspomniane wcześniej, ścianki ażurowe można wykorzystać zarówno wewnątrz mieszkania, jak i na zewnątrz. Do zastosowań zewnętrznych – w ogrodzie lub na tarasie, nadają się przede wszystkim panele metalowe oraz drewniane. Ścianki z płyt MDF oraz sklejki zaleca się stosować jedynie we wnętrzach. Można je wykorzystać jako ściankę działową, balustradę, podświetlaną dekorację, sufit podwieszany, obraz ścienny, wezgłowie łóżka, a także ozdobną obudowę grzejnika. Ścianka ażurowa zewnętrzna sprawdzi się jako dekoracja tarasu – może służyć jako parawan, a także ściany boczne, pozwalające uzyskać nieco więcej prywatności na balkonie w środku miasta.

Wycinane panele dekoracyjne 3D stosuje się bardzo często we wnętrzach jako ściankę ażurową do salonu. Pozwala ona podzielić przestronny salon na dwa pomieszczenia lub po prostu odseparować kącik czytelniczy, strefę dla gości oraz miejsce pracy. Ażurowa ściana za kanapą to z kolei niebanalny pomysł na dekorację pokoju dziennego. Zamontowana na jasnej ścianie i pomalowana na mocny, intensywny kolor będzie doskonałym i przyciągającym wzrok elementem dekoracyjnym. Ścianki ażurowe można wykorzystać również w sypialni, gdzie sprawdzą się najlepiej jako stylowe parawany oddzielające część sypialnianą od garderoby.

Ażurowa ściana – jak zrobić?

Designerską ściankę ażurową można zrobić samemu. Potrzebny będzie do tego odpowiedni materiał – sklejka, płyta MDF lub drewno oraz wyrzynarka. Przed przystąpieniem do wycinania wzoru w panelu należy nawiercić rogi, w których wyrzynarka będzie swobodnie zmieniała kierunek pracy, pozwoli to uzyskać perfekcyjne kąty. Krawędzie należy obrobić narzędziem z precyzyjnym brzeszczotem, który dotrze do każdego zakamarka i umożliwi wykonanie dokładnego wzoru, bez nieestetycznych zadziorów i drzazg.

Po wycięciu ażurowej dekoracji można przystąpić do wykończenia ścianki, tak aby pasowała do stylistyki pomieszczenia. Panele można pomalować na dowolny kolor, pozostawić w naturalnym odcieniu drewna, a także ozdobić lustrzaną folią. Ciekawie wyglądają również ścianki ażurowe wykończone techniką decoupage.

Ścianka ażurowa – gdzie kupić?

Ścianki ażurowe można bez problemu kupić w większości sklepów oferujących elementy wyposażenia wnętrz oraz w marketach budowlanych. Zamówienia można dokonać poprzez internet, wybierając konkretny produkt lub podając wymiary panela. Ścianki ażurowe bardzo często oferowane są na wymiar, co znacznie ułatwia ich zastosowanie we wnętrzach – można wybrać panel o konkretnych rozmiarach, idealnie pasujący do aranżacji i wielkości pomieszczenia.

Ścianka ażurowa – montaż

Montaż ścianki ażurowej uzależniony jest w dużej mierze od jej przeznaczenia. Tego typu panele dekoracyjne można bowiem powiesić na ścianie, wkomponować w zabudowę meblową lub zamaskować nimi wybrane miejsca. Najczęściej w zestawie ze ścianką ażurową sprzedawane są również kołki i niewidoczne szyny montażowe, które pozwolą na szybki i samodzielny montaż panela we wnętrzu.

 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)