Udostępnij
Skomentuj

Siedziska na krzesła – jakie wybrać? Które będą najlepsze?

Nowe siedziska na krzesła to prosty zabieg, który sprawi, że nasze pomieszczenie będzie wyglądać inaczej.

Zwykle ten element wystroju nie jest drogi, więc możemy małym kosztem ożywić dawno niezmieniany wystrój. Chcemy coś zmienić, ale nie chcemy inwestować w nowe krzesła? Siedziska na krzesła – to doskonałe rozwiązanie!

Co to są siedziska na krzesła?

Siedziska na krzesła to rodzaj bardziej lub mniej miękkiej poduszki, którą umieszczamy na siedzisku krzesła, by zwiększyć komfort siedzenia, a także urozmaicić design. Zazwyczaj dobieramy kształt i materiał siedziska do rodzaju mebli, które chcemy wyposażyć w siedziska. Inne są siedziska na krzesła do jadalni inne na krzesła kuchenne czy do pokoju dziecięcego. Dużo zależy też od materiałów, jakie chcemy zastosować.

Siedziska na krzesła – kiedy się zadecydować?

Kiedy warto rozważyć zakup siedzisk na krzesła?

  • kiedy nasze krzesła nie należą do najwygodniejszych…
  • kiedy znudziła nam się aranżacja wnętrza – dzięki ciekawym dodatkom można łatwo ożywić pomieszczenie,
  • kiedy nasze krzesła mają już swoje lata i po lekkiej renowacji dobrze jest dołożyć ciekawe siedzisko, by zwiększyć komfort i poprawić wygląd,
  • gdy chcemy, by starsze dziecko siadało z nami przy stole i mogło wygodnie sięgać po wszystko;
  • kiedy mamy jasne lub delikatne obicia mebli i nie chcemy, by się niszczyły w codziennym użytkowaniu;
  • gdy chcemy ochronić meble przed codziennymi zabrudzeniami.

Siedziska na krzesła kuchenne okrągłe

To na krzesła kuchenne najczęściej poszukujemy siedzisk. Nic dziwnego – kuchnia to serce każdego domu. Wybierając poduszki na te krzesła kuchenne, warto zwrócić uwagę na to, by łatwo je było zdjąć – np. do prania lub w momencie, kiedy z nich nie korzystamy. W kuchni przygotowujemy posiłki, a więc bardzo prawdopodobne jest, że dodatki do mebli nam się zabrudzą. Warto myśleć o siedziskach na krzesła kuchenne wykonanych z takich materiałów, które łatwo wyczyścić. Jeśli będzie się je łatwo nakładać i zdejmować – wówczas mogą posłużyć nam przez dłuższy czas i chronić meble przed niechcianymi plamami.

Siedziska na krzesła – kształty i materiały

Najpopularniejsze są siedziska na krzesła okrągłe i kwadratowe. Te prostokątne i owalne są rzadziej spotykane, ale również można je zakupić, jeśli potrzebujemy akurat takiego kształtu. W razie potrzeby dobrym rozwiązaniem są też szyte siedziska na krzesła na wymiar. Wtedy mamy pewność idealnego dopasowania. Kształtów jest na tyle dużo, że z pewnością można wybrać coś odpowiedniego. Kształt nie musi być zresztą dopasowany idealnie do krzesła. Istnieją np. siedziska w kształcie serca czy głowy zwierzątka.

Pozostaje pytanie, jaki materiał na siedzisko krzesła najlepiej wybrać. Materiałów jest na rynku mnóstwo. Możemy postawić na praktyczne rozwiązania i wybrać taki materiał, jaki łatwo utrzymać w czystości. Wtedy pranie jest łatwe, a suszenie szybkie. To szczególnie istotne, jeśli decydujemy się na siedziska kuchenne. W innym przypadku możemy dopasować materiał do innych elementów tekstylnych pomieszczenia – zasłon, firan, poduszek, obrusów czy obić meblowych.

Materiał obicia to jednak nie jedyne zmartwienie – można zastanowić się, jaka pianka na siedzisko krzesła. Tu również mamy ogromny wybór tworzyw. Są pianki, które łatwo się dopasowują do potrzeb siadającego, są też takie bardziej stabilne, które nie odkształcają się równie łatwo. Wszystko zależy od tego, czego oczekujemy od siedziska i czy wolimy miękkie meble czy te twardsze. Wybierzmy to, co najbardziej trafi w nasze gusta.

Nie zapominajmy także o naszych pociechach. Siedziska na krzesła dla dzieci to doskonałe rozwiązanie. Starszym dzieciom, które już siadają przy stole mogą dodać kilka centymetrów, co pomoże bezpiecznie korzystać ze wszystkiego na stole i brać udział w rodzinnych rozmowach. Dla dzieci możemy zrezygnować z takich rozwiązań jak białe siedzisko na krzesło czy jednobarwne, np. czerwone siedziska na krzesła. Można w zamian zainwestować w siedzisko z ciekawym dziecięcym nadrukiem lub po prostu we wzorzyste, które trudniej jest pobrudzić. Dziecko zyskuje wtedy swoje własne, dedykowane dla niego miejsce przy stole. Można też kupić specjalne siedziska do krzesełek pokoju dziecięcego.

 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)