Udostępnij
Skomentuj

Słoik hermetyczny – jaki wybrać? Co w nim przechowywać?

Słoik hermetyczny przyda się nie tylko w domu miłośnika przetworów. Można w nim przechowywać również składniki codziennym potraw. Jaki słoik hermetyczny kupić?

Praktyczne słoiki stanowią niezbędne wyposażenie każdej spiżarni oraz kuchni. Szklane pojemniki umożliwiają bezpieczne przechowywanie różnego rodzaju artykułów spożywczych. Designerskie słoiki ozdabiane atrakcyjnymi ornamentami doskonale prezentują się zarówno w kuchni, jadalni, jak i salonie – stanowiąc ich niebanalną dekorację. Szklane pojemniki kupić można zarówno zakręcane, jak i zamykane na metalową klamrę. Dostępne w różnych wielkościach, z całą pewnością znajdą niejedno zastosowanie w domu – szczególnie słoiki hermetyczne, które zapobiegają psuciu się przechowywanej w nich żywności. Jakie słoiki hermetyczne wybrać? Czym kierować się podczas zakupu?

Słoiki na przetwory – hermetyczne czy twist?

Każdy amator domowych przetworów zdaje sobie sprawę, że ich przygotowanie i przechowywanie wymaga odpowiednich naczyń. Słoiki bez problemu kupić można w każdym większym sklepie z artykułami spożywczymi oraz wyposażeniem domu, jednak nie każdy szklany pojemnik sprawdzi się w roli słoika hermetycznego.

Dostępne w sprzedaży słoiki na przetwory można podzielić na dwie podstawowe grupy, a więc pojemniki zakręcane (z zamknięciem typu twist) oraz słoiki hermetyczne DZK (z zamknięciem typu weck). Te pierwsze produkuje się z cienkiego szkła, są one lżejsze i poręczniejsze niż masywne słoiki hermetyczne. Zamknięcie słoików twist realizowane jest poprzez metalową pokrywkę wyłożoną od zewnątrz cienką warstwą tworzywa sztucznego, odseparowującą produkty spożywcze od metalu. Chroni ona przetwory przed psuciem, a dodatkowo zwiększa szczelność szklanego pojemnika. Słoiki z zamknięciem typu twist nie należą do naczyń hermetycznych. Można wykorzystać je do przygotowywania przetworów, za każdym razem pamiętać trzeba jednak o ich pasteryzacji.

Słoiki hermetyczne DZK produkuje się z grubego i wytrzymałego szkła, a zamknięcie ma tutaj postać metalowej klamry. W tradycyjnych słoikach weck jest to zapinka na pokrywę wyposażona w sprężynę, którą zakłada się po umieszczeniu przetworów wewnątrz pojemnika i nałożeniu pokrywy z gumką. W nowoczesnych słoikach hermetycznych zamknięcie ma charakter klamry przymocowanej na stałe do pokrywki słoika.

Po co słoik hermetyczny?

Słoiki z klamrą i silikonową uszczelką przydadzą się nie tylko do przygotowywania i bezpiecznego przechowywania wszelkich przetworów – dżemów, marmolad, ogórków, sałatek, grzybów i innych. Sprawdzą się również jako praktyczne pojemniki do kuchni lub spiżarni, w których schować można kasze, makarony, ryże, mąki i inne sypie artykuły spożywcze. Szczelne zamknięcie uchroni produkty przed psuciem oraz wietrzeniem, nie dopuści do nich wilgoci, nie ma więc obawy, iż spleśniają. Jest to dość istotne w przypadku przechowywania suszonych ziół oraz przypraw, które powinny zachować swój smak i aromat na dłużej.

Słoiki z klamrą – szczególnie pojemniki zdobione napisami oraz niebanalnymi dekoracjami, można wykorzystać jako funkcjonalne dekoracje w salonie lub gabinecie. Umieszczone w nich cukierki oraz ciastka na długo zachowają świeżość, będą się również świetnie prezentować w przytulnym wnętrzu. Gdzie postawić słoik z cukierkami lub ciastkami? Idealnie pasował będzie jako dekoracja stolika kawowego, komody lub regału w salonie, może stanąć również na biurku w domowym gabinecie.

Jaki słoik hermetyczny kupić? Na co zwrócić uwagę?

Kupując słoik z hermetycznym zamknięciem, warto zapoznać się z dostępnymi na rynku rozwiązaniami i wybrać najlepszy z nich. Słoiki z zamknięciem typu weck to naczynia wielokrotnego użytku, dlatego tak ważne jest, aby były to pojemniki najwyższej jakości, które swoje funkcje będą pełnić przez lata.

Czym kierować się podczas zakupu słoika z klamrą?

  1. Rodzaj zamknięcia. Jak zostało wspomniane wcześniej, słoik szklany hermetyczny może być wyposażony w osobną metalową zapinkę – którą zabezpiecza się pojemnik po nałożeniu pokrywki, lub praktyczną klamrę przytwierdzoną na stałe do wieczka. Oba rozwiązania są tak samo funkcjonalne i bezpieczne dla przechowywanych artykułów spożywczych, tak więc wybór w tym elemencie uzależniony jest tylko i wyłącznie od preferencji kupującego.
  2. Wielkość słoika. Pojemniki szklane hermetyczne dostępne są w różnych wielkościach. Najmniejsze słoiki pomieszczą 0,2 l przetworów lub innych produktów, największe to naczynia o pojemności nawet 3 l. Do przechowywania ziół oraz przypraw całkowicie wystarczą słoiki hermetyczne małe o pojemności 0,2 l. Duże pojemniki najczęściej wykorzystywane są do przygotowywania przetworów np. zakwasu na barszcz czerwony.
  3. Kształt i design pojemnika. Słoik hermetycznie zamykany może mieć prosty i tradycyjny kształt, przypominać beczułkę, być zwężany u góry i rozszerzany na dole, a także mieć postać wysokiego słoja na szparagi. Poszczególne modele różnią się także stylistyką – mogą być ozdobnie dekorowane napisami, motywem kuchennym np. tłoczonymi wzorami owoców, warzyw czy też plastra miodu.
  4. Cena. Pomimo że zazwyczaj stanowi ona jeden z podstawowych elementów wyboru podczas kupowania sprzętu i akcesoriów domowych, nie powinna przesądzać o zakupie. Słoiki hermetycznie zamykane muszą wyróżniać się najwyższą jakością i to ona powinna decydować o wyborze konkretnego modelu. Warto pamiętać, iż zakup tego typu pojemników to inwestycja na lata.

Słoik weck – producent

Jednym z czynników, który ma zasadnicze znaczenie podczas zakupu słoików hermetycznych, jest ich producent. Pojemniki szklane z klamrą produkowane są przez wiele uznanych marek, które wyróżnia solidność i najwyższa jakość. Kupując naczynie z oferty jednego z czołowych producentów, można mieć pewność, że będzie ono użyteczne przez wiele lat i spełnia wszystkie wymagania w kwestii jakości użytych materiałów. W naszym sklepie meblujesz.pl oferujemy słoiki takich producentów jak: Tescoma, Ibili, Tala czy Hanipol.

Jak ozdobić słoik hermetyczny?

Słoiki hermetyczne wyeksponowane w kuchni, jadalni czy salonie doskonale uzupełnią aranżację pomieszczenia, nadając mu przytulnego i ciepłego charakteru. Kupić można zarówno pojemniki już zdobione, jak i całkiem gładkie, które udekorowane we własnym zakresie będą atrakcyjnym i niepowtarzalnym elementem wystroju. Pokrycie naczynia sznurkiem jutowym przyklejonym na taśmie dwustronnej to niejedyna możliwość. Słoiki z hermetycznym zamknięciem udekorować można za pomocą prostych szablonów i farby w sprayu. Wystarczy wyciąć z kartonu ulubiony wzór i przyłożyć do zewnętrznej strony naczynia, następnie nanieść niewielką ilość farby i gotowe. Naczynia, które mają służyć do przechowywania ziół oraz przypraw, najlepiej ozdobić niebanalnymi etykietami informującymi o znajdującej się w pojemniku zawartości.

 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)