Udostępnij
Skomentuj

Słoiki na przetwory-jakie wybrać? Jak je przygotować?

Pełnia lata i początek jesieni to okres, kiedy powstają aromatyczne, kolorowe i zdrowe przetwory domowe.  Kompoty, soki, konfitury, powidła, dżemy oraz nieco bardziej egzotyczne chutneje, dipy, salsy czy pesto – to tylko wycinek wachlarza możliwości przetwarzania dobrodziejstw natury. Kolejną grupę stanowią bazy obiadowe w postaci marynowanych papryk, ogórków kiszonych czy popularnego leczo, a także całoroczne bigosy czy pasztety.

Niezależnie od zawartości, aby rozpocząć własną przygodę przetwórczą, należy zaopatrzyć się odpowiednią ilość składników – owoców, warzyw, mięs i przypraw, a także w niezbędne akcesoria. Poza dużym, dobrym garnkiem z grubym dnem przydadzą się rozliczne gadżety - termometr kuchenny, ściereczki, drewniane łyżki, lejki i etykietki. Jednak najważniejsze i niezbędne są oczywiście słoiki na przetwory – najlepiej w ilościach hurtowych, jeśli mamy żyłkę do pichcenia i potrzebę gromadzenia zapasów.

Słoiki z przetworami – wspomnienie lata i rozkosz smaków

Rozliczne przetwory pakowane w słoiki na zimę to nie tylko przyjemność kosztowania słodkich konfitur przypominających ciepłe wakacyjne dni. To również wygoda szybkiego przygotowania pożywnego dania w sytuacji, kiedy brak czasu lub sił na pichcenie od podstaw. Aromatyczne leczo czy własnoręcznie przygotowany przecier pomidorowy mają dobry, znany skład oparty wyłącznie o wartościowe składniki i dają się szybko przerobić w pożywne danie -  wystarczy podgrzać i podać z dodatkiem ziemniaków, kaszy czy makaronu.

Słoiki na przetwory - o czym należy pamiętać?

Prostym sposobem jest gromadzenie słoików po używanych w trakcie sezonu przetworach i kupowanych na bieżąco specjałach – miodach, sklepowych dżemach czy sałatkach. Warunkiem jest dobra jakość nakrętki, i takie otwarcie słoja, które nie naruszy jego kształtu. Nie wolno podważać wieczka nożem, ani dziurawić, bowiem nie nada się ono do powtórnego użycia. Zanim zostawi się słoik należy sprawdzić, czy posiada on dobrze podgumowane wieczko i czy nie jest ono sparciałe. Kiepska szczelność powoduje pleśnienie przetworów i cała praca, a przede wszystkim pieniądze bezpowrotnie się marnują. Znajdziemy tam zarówno litrowe słoje na klasyczne kiszone ogórki czy większe ilości sałatek warzywnych, jak i mniejsze słoiki na przetwory mięsne, z szerokimi otworami, ułatwiającymi pakowanie i późniejsze wyjmowanie ze słoika.

Najliczniejszą i zarazem najbardziej wdzięczną grupę stanowią słoiki na przetwory małe – dżemy, powidła i konfitury, które z racji swojego pysznego smaku na stałe zagościły w naszych spiżarniach. Coraz ciekawsze – przypominające kształtem poszczególne owoce, z kolorowymi wieczkami oraz specjalnie wymodelowanym miejscem na etykietę, zachęcają do kupna, przygotowania smakowitej zawartości, a następnie spożycia jej z apetytem. Poza estetycznym wyglądem oferują też specjalnie przygotowane wieczka do szybkiego otwierania i zamykania, a także wymienne uszczelki, dzięki którym wystarczy po sezonie zmienić tylko tę część a reszta słoika nadal daje się wielokrotnie wykorzystywać.

Jak przygotować słoiki na przetwory?

Podstawą jest dokładne wymycie zarówno słojów jak i nakrętek – niezależnie czy jest to już używany i umyty po użytku słój przechowywany w piwnicy czy lśniący nowością słoik zakupiony w sklepie. Gdy nasze przetwory są gotowe do zamknięcia, należy wysterylizować słoiki. W tym celu układa się je na szmatce położonej na blaszce w piekarniku nagrzanym do 110 stopni Celsjusza i trzyma tam przez czas napełniania kolejnych. Dzięki temu bakterie odpowiadające za pleśnienie są niszczone, ale uszczelki zachowują swoje właściwości. Wyjmując ręką zaopatrzoną w czystą rękawicę lub ściereczkę należy natychmiast napełniać, dobrze dokręcać i odstawić do góry dnem. Niektóre przetwory wystarczy potem jeszcze raz dobrze dokręcić, inne pasteryzuje się dalej.

Podobne artykuły
 
Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)