Udostępnij
Skomentuj

Smarownica ręczna – jak wybrać? Jaka najlepsza?

Bez odpowiedniego smarowania posiadane przez nas maszyny nie będą działać poprawnie. Dlatego tak istotna jest ich systematyczna konserwacja. W tym celu możemy wykorzystać smarownicę ręczną. Jak ją wybrać, by cieszyć się nieprzerwaną pracą sprzętu?

Jak działa smarownica ręczna?

Smarownica ręczna, jak sama nazwa wskazuje, służy do smarowania pod ciśnieniem różnego rodzaju elementów mechanicznych, takich jak wały, przeguby, sworznie i łożyska. Chociaż wydawać by się mogło, iż te niewielkie części nie są aż tak ważne, mają niezwykle istotne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania maszyn. Stąd też konieczne jest ich systematyczne smarowanie, które pozwala ograniczyć tarcie, a tym samym przedłuża żywotność elementów i zapewnia ich optymalną i bezawaryjną pracę.

Smarownice ręczne mają kształt cylindra. To właśnie w jego wnętrzu pracuje tłok, który jest napędzane ręcznie. Służy ku temu specjalna dźwignia lewarowa zamontowana wzdłuż urządzenia. Taka konstrukcja pozwala na bezproblemową aplikację smarowidła bez przeciekania. Smar bądź olej wydostaje się na zewnątrz przez dyszę, co gwarantuje wysoką precyzję dozowania.

Urządzenie to ma wszechstronne zastosowanie. Sprawdzi się:

 • w przemyśle ciężkim,
 • w serwisie mechanicznym,
 • w serwisie samochodowym,
 • podczas konserwacji maszyn przemysłowych, budowlanych i rolniczych,
 • podczas samodzielnych prac warsztatowych lub montażowych.

Jaka smarownica ręczna?

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów smarownic ręcznych. To, na jaki model się zdecydujemy, zależy głównie od naszych indywidualnych potrzeb. Urządzenia te różnią się od siebie nie tylko ceną, ale również pojemnością, jakością wykonania czy też rodzajem materiału użytego do produkcji głowicy. Nie dziwi zatem fakt, iż dobór optymalnego wariantu może się okazać nie lada wyzwaniem.

Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim typ smarownicy. Oto najpopularniejsze rozwiązania:

 • smarownica ręczna punktowa – to niewielkich rozmiarów sprzęt służący do precyzyjnej aplikacji smaru. Sprawdza się na przykład podczas smarowania przekładni szlifierek kątowych. Zwykle wyposażona jest we spiczasty dozownik, co ułatwia dozowanie smarowidła. Swym wyglądem przypomina śrubokręt,
 • smarownica ręczna dwutłokowa – dzięki wzmocnionej, dwutłokowej pompce pozwala na silny przepływ smarowidła nawet przy krótkich skokach

Kolejnym ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę podczas wyboru smarownicy ręcznej, jest sposób ładowania. Najczęściej występującym rozwiązaniem jest smarownica ręczna na wkłady. Ich montaż jest niezwykle prosty. Jedyne, co musimy zrobić, to wkręcić element. Smarownica ręczna na naboje zapewnia wygodę i czystość aplikacji.

Niektóre dostępne na rynku smarownice napełniane są smarowidłem prosto z wiadra. Inne zaś gwarantują aż trzy możliwości ładowania smaru: kartuszem, workiem i luzem. To, na jaką opcję się zdecydujemy, zależy przede wszystkim od naszych indywidualnych preferencji. Jeżeli zależy nam przede wszystkim na zachowaniu czystości w miejscu pracy, wybierzmy wkłady, naboje lub kartusze.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Przy wyborze smarownicy ręcznej uważnie przyjrzyjmy się także innym czynnikom. Tylko wówczas sprzęt będzie optymalnie dostosowany do naszych potrzeb. Oto kwestie równie ważne co rodzaj urządzenia czy też sposób jego ładowania:

 • pojemność –  im większa pojemność, tym więcej smaru (oleju) dostarczymy do poszczególnych elementów maszyny bez konieczności ponownego napełniania urządzenia czy też wymieniania kartusza. Większa pojemność wiąże się jednak z większym ciężarem i większymi rozmiarami sprzętu, co może rodzić trudności w jego obsłudze, zwłaszcza w trudnodostępnych miejscach. Jeżeli interesuje nas smarownica ręczna mała, powinniśmy wybierać modele, które swą pojemnością nie przekraczają 400 cm3. Na rynku znajdziemy także dwa razy większe warianty. Sprawdzają się one zwłaszcza w serwisie maszyn przemysłowych,
 • maksymalne ciśnienie tłoczenia – to parametr, który producent dopasowuje indywidualnie do danego modelu smarownicy. Jego przekroczenie może skutkować awarią sprzętu. Z tego względu przed przystąpieniem do użytkowania urządzenia warto zwrócić uwagę na maksymalne ciśnienie tłoczenia,
 • ciśnienie rozrywające smarownicę i ciśnienie rozrywające końcówkę – podobnie jak maksymalne ciśnienie tłoczenia są to parametry ustalane przez producenta sprzętu indywidualnie. Ich określenie pozwala nam uniknąć zniszczenia smarownicy,
 • waga – im większa pojemność sprzętu, tym większą wagę ma smarownica. Jeśli zatem zależy nam na poręcznym i lekkim urządzeniu, musimy wybrać wariant o mniejszej pojemności. Pamiętajmy jednak, że na ciężkość smarownicy wpływ ma również rodzaj materiału, z jakiego ją wykonano. Modele aluminiowe są lżejsze od wariantów stalowych,
 • elementy dołączone do zestawu – oprócz samej smarownicy ręcznej w zestawie zwykle znajduje się giętki wężyk oraz sztywna końcówka. Pozwalają one na smarowanie nawet w trudnodostępnych miejscach,
 • typ końcówki – może to być na przykład końcówka czteroszczękowa lub tak zwane smarowniczki. To, na jaką opcję się zdecydujemy, zależy od indywidualnych potrzeb. Jeżeli chcemy, by smarownica była sprzętem i wszechstronnym zastosowaniu, zdecydujmy się na kupno zestawu końcówek,
 • długość wężyka – należy ją dopasować do naszych potrzeb. Im dłuższy wężyk, tym dalej nim sięgniemy, co może okazać się szczególnie przydatne w trudnodostępnych miejscach. Pamiętajmy jednak, że im dłuższy wężyk, tym większe prawdopodobieństwo jego splątania.

Wybierając smarownicę ręczną, zwróćmy uwagę także na to, czy została ona wyposażona w uszczelnienie z wysokojakościowej gumy. Dzięki temu sprzęt będzie odporny na długotrwałe działanie olejów i smarów. Urządzenie to powinno również mieć zawór, który służyć będzie zapobieganiu wyciekom smarowidła, oraz system odpowietrzający przestrzeń ponad tłokiem. Elementy te są gwarancją niezawodności smarownicy.

Jaki materiał będzie odpowiedni?

Kupując smarownicę, należy również upewnić się, z jakich materiałów została wykonana. To one w dużej mierze przesądzają o trwałości sprzętu i jego odporności na uszkodzenia mechaniczne oraz szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, takich jak kurz, brud czy też wilgoć.

Pamiętać należy przede wszystkim o tym, aby poszczególne elementy budowy smarownicy były odporne na korozję. Z tego względu zwykle cylinder i dźwignia wykonane są z ocynkowanej stali, zaś głowica z aluminium. Materiały te zapewniają odpowiednią trwałość sprzętu.

Na rynku dostępne są także smarownice w całości wykonane z odlewanego aluminium. Dzięki bezszwowemu korpusowi są to rozwiązania bardzo trwałe. Co więcej, niektóre smarownice wyposażone są również w gumowe osłony na cylindrze i dźwigni. Zapewnia to antypoślizgowość i umożliwia pewny chwyt nawet w trudnych warunkach, a właśnie w takich sprzęt ten jest najczęściej wykorzystywany. Dzięki temu smarownica ręczna jest wygodna w obsłudze.

Smarownica ręczna – jaka marka?

Wybierając smarownicę ręczną, możemy kierować się nie tylko jej parametrami technicznymi, precyzją wykonania czy też stosunkiem ceny do jakości, ale również renomą marki. Na rynku istnieje wielu producentów, którzy w swym asortymencie oferują te urządzenia. Do modeli cieszących się dużą popularnością zalicza się:

 • smarownica ręczna JCB – to wygodne akcesorium do aplikacji smaru, które sprawdzi się zarówno w amatorskim, jak i profesjonalnym użytku. Jest trwała i wytrzymała. Gwarantuje także precyzję aplikacji,
 • smarownica ręczna Berner – wykonana z wysokiej klasy materiałów, co zapewnia jej niezawodność i długą żywotność. Jest poręczna i oferuje korzystny stosunek ceny do jakości, dlatego cieszy się dużym uznaniem wśród klientów.

Na koniec warto sprawdzić, czy smarownica ręczna do oleju została zbudowana zgodnie z wymaganiami odpowiednich dyrektyw Unii Europejskiej. Tylko wówczas zyskamy pewność, iż jej użytkowanie jest dla nas w pełni bezpieczne.

Podsumowując, oferta rynkowa smarownic ręcznych jest niezwykle zróżnicowana. Wybierając optymalny wariant, musimy wziąć pod uwagę przede wszystkim nasze indywidualne potrzeby. To do nich należy dostosować parametry techniczne sprzętu. Tylko wówczas spełni on wszelkie nasze oczekiwania, a jego możliwości zostaną przez nas w pełni wykorzystane.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)