Udostępnij
Skomentuj

Spawarka do plastiku - jak wybrać? Jaka najlepsza?

Spawanie plastiku polega na zgrzaniu dwóch sąsiadujących elementów z tworzyw sztucznych. Proces ten, choć w teorii wydaje się dosyć prosty, wymaga zaawansowanych technicznie i często kosztownych urządzeń, które połączą spajane elementy, nie uszkadzając przy tym sąsiednich.

Czym jest spawarka do plastiku?

Spawarka do plastiku na dobrą sprawę nie przypomina klasycznych spawarek. Pod względem technicznym bliżej jej do opalarki, choć oczywiście konstrukcja się mocno różni, inne są też wartości poszczególnych parametrów. Jest to urządzenie, które powstało jako ewolucja lutownicy, co zresztą doskonale widać, jeśli uświadomi się sobie, że jedyną sensowną alternatywą dla spawarki do plastiku jest naprawdę wysokiej jakości stacja lutownicza.

Spawarka do plastiku czy opalarka?

Fakt, że ogólne założenia konstrukcyjne są dla obu narzędzi wspólne, nie znaczy, że można swobodnie zastąpić spawarkę opalarką. Wprawdzie to drugie urządzenie będzie w stanie wygenerować odpowiednio wysoką temperaturę, ale nie pozwoli zwykle na jej precyzyjną regulację i utrzymanie w żądanym zakresie. Jeszcze większym problemem może być katastrofalnie niska precyzja opalarki. Zdecydowana większość z nich przeznaczona jest do pracy na dużych powierzchniach, natomiast spaw ma być zwykle wąski.

Spawarka do plastiku czy stacja lutownicza?

Skoro spawarka powstała mniej więcej równolegle do stacji lutowniczej, to powinno dać się te urządzenia stosować zamiennie. I zwykle tak jest, natomiast stacje lutownicze, mimo że precyzyjne, są po prostu za wolne i poza spawaniem niezbyt grubych elementów raczej się nie sprawdzą. Najlepsza spawarka do plastiku da sobie radę nawet z tworzywem o grubości ponad 5 mm, co dla stacji lutowniczej jest nieosiągalne.

Kryteria wyboru spawarki do plastiku

 

image

Moc w przypadku spawarki nie musi być duża. Oczywiście – spawarki przemysłowe, przeznaczone do długiej pracy, mają pokaźną moc, ale w przypadku każdej dobrej spawarki ważniejsza jest regulacja mocy (najlepiej płynna) i odpowiednie zabezpieczenia, które pozwalają na utrzymanie temperatury w zadanym przedziale.

Czas pracy. Większość tanich spawarek do plastiku pozwala na kilka minut pracy, po czym trzeba im dać odpocząć. Nawet najlepsze i najtrwalsze modele z dodatkowymi chłodnicami nie są przydatne do pracy ciągłej. Przy planach dłuższego spawania trzeba więc rozglądać się za lepszym, ale i droższym sprzętem.Spawarka jakiej firmy? Konkurencja na rynku spawarek do plastiku nie jest duża, a firmy, które dominują, raczej nie są znane szerzej poza branżą. Do ocenianych najwyżej należą spawarki do plastiku Steinel oraz Bosite, ale producentów godnych uwagi jest więcej.Ważne kryteria to oczywiście również wygoda pracy (na przykład dzięki długiemu wężowi oddzielającemu końcówkę roboczą od elementów grzejnych) oraz dostępność części zamiennych. Ważna jest także cena.

Ile kosztuje spawarka do plastiku?

Najtańsze modele spawarek kosztują między 250 a 300 złotych. Są one przeznaczone do zastosowań typowo amatorskich i wielu użytkowników radzi raczej zakup stacji lutowniczej albo zwiększenie budżetu do około 400-600 złotych, bo w tym przedziale znajduje się sporo spawarek o dość dużej elastyczności i większej wytrzymałości.Największe modele przydatne jeszcze w zastosowaniach półprofesjonalnych kosztują po 1000-1200 złotych, a powyżej tej granicy wciąż mieszczą się spawarki przemysłowe, które jednak w przydomowym warsztacie nigdy nie dowiodą swojej wartości.

Jak wybrać spawarkę do plastiku – najkrótszy poradnik

Nie warto zaczynać od rygorystycznego określenia budżetu. Dopiero wstępne rozpoznanie pozwala poznać sensowne przedziały cenowe. Następnie należy pod kątem planowanych prac sprecyzować pożądane cechy: czas pracy, moc, wielkość samej spawarki (to istotne, ponieważ zdecydowanie nie wszystkie modele można określić mianem przenośnych), grubość obrabianych materiałów itd.Opłacalnym posunięciem jest zakup sprzętu markowego znanej firmy – łatwiej będzie dobrać elementy zapasowe, a także uzyskać pomoc na forach wsparcia innych niż te oficjalne, a zwłaszcza początkującym majsterkowiczom przyda się pewnie kilka wskazówek od doświadczonych spawaczy.

Udostępnij
2,8
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)