Udostępnij
Skomentuj

Spawarka MIG - jak wybrać? Jaka najlepsza?

Odpowiedź na pytanie o to, jaka spawarka najlepsza jest w konkretnych zastosowaniach, często przeradza się na forach internetowych w zaciętą walką między zwolennikami spawarek TIG i MIG. W praktyce oba te typy maszyn są całkiem praktyczne, jednak znacząco się od siebie różnią, stąd tak zacięte dyskusje.

Co to jest spawarka MIG MAG?

Spawarka MIG MAG, a właściwie półautomat spawalniczy zwany powszechnie migomatem, to narzędzie spawalnicze od dość długiej historii. Do spawania wykorzystuje się tutaj elektrodę otuloną (choć teoretycznie w niektórych przypadkach można użyć spawarki MIG bez gazu), która wytwarza łuk z powierzchnią spawanych materiałów. Spoina, powstająca w wyniku zalania szczeliny stopioną elektrodą, jest szczelna i wyróżnia się trwałością.

Możliwości i podstawowe ograniczenie migomatu

Co można spawać migomatem? Praktycznie wszystko. Spawarka MIG do aluminium i do stali nierdzewnej to ta sama maszyna, ale wyposażona w inne elektrody i gazy osłonowe. Teoretycznie więc można powiedzieć, że jedno urządzenie jest ekstremalnie uniwersalne, ale w praktyce wymaga przecież dobrania innego gazu osłonowego oraz innych elektrod, a to już stanowi nie tylko dość duże wyzwanie, ale przede wszystkim często spory wydatek.

Jaka spawarka: TIG czy MIG?

To często zadawane pytanie, a odpowiedź na nie wcale nie jest trudna. Trzeba tylko zdać sobie sprawę z ograniczeń obu metod. Wady TIG, czyli zdolność spoinowania tylko niedużych szczelin i niewielka wydajność, znikają w przypadku migomatu. Ten jednak gorzej sprawdza się w ternie, bo trzeba miejsce pracy osłonić przed wiatrem, trzeba pamiętać o odpowiedniej obróbce krawędzi przed położeniem spawy itd. Generalnie migomat w teorii pozwala na wykonanie większej ilości prac, jednak ich wynik jest w dużej mierze uzależniony od umiejętności i doświadczenia spawacza. TIG jest prostszy w obsłudze, ale mimo sporych inwestycji nigdy nie pozwoli na wykonanie najbardziej wymagających prac z taką samą wydajnością jak MIG.

Której firmie zaufać, szukając migomatu

Spawarki MIG/MAG są drogie, a koszt całej inwestycji jeszcze rośnie, kiedy uwzględni się gazy osłonowe, odpowiedni komplet elektrod i inne materiały oraz narzędzia pomocnicze. Oszczędzanie na automacie spawalniczym jest jednak kiepskim pomysłem, ponieważ tylko spawarki lepszych marek dobrze znoszą próbę czasu. Paradoksalnie MIG do nauki powinien być wyszukany co najmniej na średniej półce, bo najtańsze spawarki MIG MMA mogą po prostu nie wytrzymać okresu nauki. Poza tym doświadczenie uczy, że i tak nie warto ufać spawarkom małych i nieznanych marek, ponieważ często są one słabsze, mniej precyzyjne i mniej trwałe niż tylko trochę droższe narzędzia sygnowane bardziej rozpoznawalnym logo, np. Bester czy Magnum.

Ile trzeba zapłacić za spawarkę MIG?

Ceny są bardzo zróżnicowane i wielu użytkowników spawarek na początek zadaje pytanie o to, jaką spawarkę MIG do 2000 złotych kupić. Doradca zwykle wtedy pyta, czy ta cena ma już obejmować zestaw akcesoriów. Jeśli tak, to wybór będzie nader ograniczony. Migomaty są bowiem dość skomplikowanymi urządzeniami i wykorzystują kosztowne materiały eksploatacyjne – trzeba się na to przygotować już przy poszukiwaniach. Generalnie, jeśli ograniczeniem jest budżet, to w pewnym momencie warto zwrócić się ku TIG-om, których zakup też do łatwych nie należy, ale przynajmniej eksploatacja jest trochę tańsza.

Zwykła spawarka czy migomat?

Zanim padnie pytanie, co lepsze: spawarka czy migomat, warto wyjaśnić, że zasadzie migomat też jest spawarką, ale ze względu na znaczne różnice w konstrukcji is sposobie wykorzystywania często stawia się go w kontrze do TIG-ów. Sporą część prac można wykonać oboma rodzajami spawarek. Wszystkie rozbija się o oczekiwaną jakość spawu i ilość czasu, jaką można poświęcić na jego położenie. Nie mając naprawdę mocnego powodu do wykluczenia z poszukiwań TIG-a albo migomatu, nie warto stawiać sztucznego ograniczenia: wiele zależy od osobistych preferencji i różnych – niekoniecznie technicznych – ograniczeń związanych choćby z mobilnością albo kosztem eksploatacji.

Podobne artykuły
 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)