Udostępnij
Skomentuj

Sprężone powietrze - jak wybrać? Jakie najlepsze?

Spośród wielu dostępnych na rynku akcesoriów do czyszczenia, sprężone powietrze jest używane szczególnie często. Wbrew pozorom, przyda się nie tylko podczas pracy z urządzeniami elektronicznymi.

Oczywiście musimy pamiętać o tym, że rodzajów tego produktu jest co najmniej kilka. Nie różnią się one może w sposób znaczący, jednak wystarczająco, aby ich wybór przebiegał w sposób przemyślany. Decydując się bowiem na pierwsze lepsze stężone powietrze, możemy nie tylko utrudnić sobie pracę, ale również uszkodzić czyszczony sprzęt.

Co to jest sprężone powietrze?

Jednak po kolei. Na początku warto wyjaśnić, z czym w ogóle mamy do czynienia. Pod tą tajemniczą nazwą kryje się zwykłe powietrze zamknięte przeważnie w niewielkiej puszce. Przechowywane jest ono pod ciśnieniem wyższym od ciśnienia atmosferycznego. Co zawiera jeszcze sprężone powietrze? Przeważnie propan i butan.

Sprężone powietrze w puszcze jest aplikowane w sposób podobny do zwykłego dezodorantu. Dzięki temu możemy skierować je w sposób precyzyjny w miejsce, które wymaga czyszczenia. Powietrze doskonale pozbywa się wszelkich zabrudzeń, nawet tych najdrobniejszych – jeśli powietrze w sprayu ma nam posłużyć do czyszczenia miejsc trudno dostępnych, warto posłużyć się specjalną rurką, która zwykle jest dołączana do zestawu.

Zastosowanie sprężonego powietrza

Omawiany produkt jest wykorzystywany bardzo często. Poniżej przedstawiamy najczęstsze zastosowania:

 • powietrze do czyszczenia komputera – pozwala na sprawne usunięcie kurzu i innych zabrudzeń z wentylatorów i wnętrza obudowy,
 • pneumatyka – wykorzystywana jest energia sprężonego powietrza,
 • straż pożarna – posłuży do napełniania butli z powietrzem,
 • sprężone powietrze do czyszczenia klawiatury – ułatwia pozbywanie się okruszków i innych drobnych zabrudzeń,
 • systemy hamulcowe i rozruchowe,
 • karabinki pneumatyczne – służy do ich zasilania.

Sposobów wykorzystania omawianego produktu jest oczywiście więcej. Standardowy konsument wykorzystuje sprężone powietrze do czyszczenia. W tym przypadku sprawdza się bardzo dobrze, ponieważ generowana energia jest w stanie „wypchać” nawet najmniejsze drobinki brudu.

Sprężone powietrze – jak wybrać?

Decydując się na konkretny produkt, należy upewnić się, jakie jest jego zastosowanie. Jeśli bowiem planujemy wyczyścić urządzenia elektroniczne, musimy korzystać wyłącznie z odmian do tego przeznaczonych. Ewentualna pomyłka może doprowadzić do zniszczenia sprzętu.

Warto w tym miejscu podkreślić, że sprężone powietrze do czyszczenia występuje przede wszystkim w sprayu - do wyboru mamy butelki/puszki o różnych pojemnościach, co oczywiście także warto sprawdzić. To samo tyczy się wspomnianej już rurki, która zazwyczaj jest dołączana do zestawu, choć nie jest to obowiązek producentów.

Sprężone powietrze – cena

Niezwykle ważnym kryterium podczas wyboru omawianych produktów jest koszt ich zakupu. Różni się on w zależności od pojemności środka, producenta, a także tego, czy w zestawie znajduje się rurka.

Najtańsze pojemniki ze sprężonym powietrzem do czyszczenia zakupimy za kilka złotych. Te droższe kosztować nas mogą od 15 do nawet 100 złotych. Oczywiście zupełnie inaczej kształtują się ceny produktów innego zastosowania, na przykład do układów pneumatycznych czy też systemów hamulcowych. W tych kategoriach ceny mogą przekroczyć granicę 100 złotych.

Sprężone powietrze w sprayu – gdzie kupić?

Produkty wykorzystywane do czyszczenia komputerów stacjonarnych, laptopów i innych urządzeń znaleźć można przede wszystkim w sklepach z elektroniką, ale również w większych supermarketach.

Oczywiście najszerszą ofertą wyróżniają się sklepu internetowe. Pozwalają one również na znalezienie skompresowanego powietrza, które zostało zamknięte w pojemniku spełniającym wszystkie nasze potrzeby i wymagania. Do tego dochodzi również szeroki wybór cen.

Sprężone powietrze – najważniejsze pytania

Skoro omówiliśmy już istotne kwestie związane z wyborem i zakupem sprężonego powietrza, możemy przejść do odpowiedzi na pytania, które często zadawane są w sieci. Pozwoli to rozwikłać wszystkie wątpliwości związane z produktem.

 • Czy sprężone powietrze może uszkodzić komputer? Z założenia, nie powinno. Jeśli jednak wykorzystamy go niewłaściwie, może dojść do awarii, a nawet zniszczenia niektórych elementów. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy nanosimy sprężone powietrze ze zbyt bliskiej odległości lub gdy kierujemy je na elementy ruchome. Produkt może doprowadzić do awarii także wtedy, gdy wykorzystujemy go na jeszcze ciepłym sprzęcie.
 • Czy sprężone powietrze jest szkodliwe dla zdrowia? Musimy pamiętać, że w sprężonym powietrzu znajduje się nie tylko powietrze, ale również propan i butan. Gazy te mogą nas odurzyć poprzez dostanie się do krwi i mózgu. Niebezpieczne jest również rozpylanie sprężonego powietrza bezpośrednio na skórę z bliskiej odległości.
 • Czy można wdychać sprężone powietrze? Z powodów podanych powyżej, nie powinniśmy tego robić. Najlepiej środek ten rozpylać w znacznej odległości od dróg oddechowych.
 • Dlaczego sprężone powietrze jest zimne? Podczas rozprężania gazu, spada temperatura, która doprowadza do jego schłodzenia – jest to tak zwana przemiana izochoryczna.
 • Jak używać sprężonego powietrza? Jeśli mówimy o produktach do czyszczenia, najlepiej wyjaśnić to na przykładzie urządzeń elektronicznych. Na samym początku muszą one zostać odłączone od zasilania, należy także zaczekać, aż sprzęt ostygnie. Następnie, zdejmujemy obudowę lub przykładamy puszkę do odpowiedniego otworu – sprężone powietrze nie może być aplikowane w zbyt bliskiej odległości, najlepiej zachować dystans około 20 centymetrów. Powietrze rozpylamy krótkimi seriami. Musimy również uważać, aby wypchnięte przez nas drobinki kurzu nie znalazły się następnie w innych, trudniej dostępnych miejscach, gdyż efekt będzie odwrotny od założonego.

Wybór odpowiedniego produktu nie jest specjalnie trudny – musimy wyłącznie zwrócić uwagę na to, czy wybieramy typ przystosowany do czynności, jakie zamierzamy wykonać. Oczywiście musimy pamiętać również o właściwym sposobie użycia sprężonego powietrza.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)