Udostępnij
Skomentuj

Stacja pogodowa – jak wybrać? Jaka najlepsza?

Stacja pogodowa to niezwykle użyteczny gadżet, zwłaszcza dla ogrodników i rolników. Im większym zaawansowaniem technicznym się charakteryzuje, tym dokładniej mierzy warunki atmosferyczne i oferuje więcej użytecznych funkcji. Na jaką stację pogodową warto się zdecydować.

Stacja pogodowa – czy warto jej używać?

Stacja pogodowa to urządzenie, które okaże się szczególnie przydatne podróżnikom i osobom chętnie przebywającym na łonie natury. Dzięki niej łatwiej zaplanujemy prace na działce czy w ogrodzie i w końcu będziemy wiedzieć, jak się odpowiednio ubrać, tak aby wybrany strój był adekwatny do panującej na zewnątrz aury.

Dane dostarczane przez stację pogodową szczególnie docenią meteopaci. Nadwrażliwość na warunki pogodowe jest bowiem niezwykle uciążliwą przypadłością. Dzięki urządzeniu chorzy dowiedzą się, jakiej pogody należy spodziewać się w ciągu dnia i czy powinni zabrać ze sobą środki przeciwbólowe.

W skład stacji pogodowej wchodzi:

 • moduł wewnętrzny, czyli w praktyce wyświetlacz LCD, który pokazuje określone dane pogodowe – zwykle wyposażony jest w czujnik wewnętrzy zbierający dane na temat tego, jakie warunki klimatyczne panują w pomieszczeniu,
 • czujnik bądź czujniki zewnętrzne – w zależności od stopnia zaawansowania technicznego stacja pogodowa może być wyposażona w różne czujniki zewnętrze, w tym termometr, higrometr, deszczomierz czy też anemometr z czujnikiem kierunku wiatru, które drogą radiową przesyłają do modułu wewnętrznego swe pomiary.

Na rynku dostępne są również stacje pogodowe wyposażone w kilka czujników wewnętrznych. Możemy je zlokalizować w różnych częściach domu, obserwując, jak zmienia się klimat w poszczególnych pomieszczeniach.

Stacja pogodowa – którą wybrać?

Dostępne na rynku termometry i stacje pogodowe to produkty charakteryzujące się dużym zróżnicowaniem. Z jednej strony ułatwia to dopasowanie produkty idealnego względem naszych potrzeb, z drugiej zaś sprawia, że wybór właściwego rozwiązania to nie lada wyzwanie. Jaką stację pogodową wybrać, by spełniła wszelkie nasze oczekiwania? Oto najważniejsze aspekty, na które warto zwrócić uwagę, kupując urządzenie.

 • zakres temperatur – temperatura to parametr, który mierzy każda, nawet najtańsza, stacja pogodowa, dlatego na mierzony przez urządzenie zakres temperatur należy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności. Dobrej jakości stacje pogodowe oferują szeroką skalę, na przykład od -40o do 65o Celsjusza. Wystrzegajmy się przede wszystkim sprzętu, który ogranicza pomiar jedynie do -10o C, a takie stacje pogodowe są dostępne na rynku. W warunkach klimatycznych, jakie panują w Polsce, takie rozwiązanie nie sprawdzi się zimą,
 • dokładność pomiaru temperatury – jeżeli zależy nam na precyzji prezentowanych danych pogodowych, zwróćmy uwagę na błąd wskazywanej temperatury. Urządzenie może się mylić maksymalnie o 0.5o C,
 • rodzaj zasilania – najpopularniejsza, a zarazem najbardziej praktyczna, jest bez wątpienia stacja pogodowa bezprzewodowa. Źródłem jej zasilania są baterie, najczęściej AA. Dzięki nim urządzenie możemy postawić w dowolnie wybranym miejscu, podobnie jak czujnik zewnętrzny – on również jest zasilany bateryjnie. Nieco inaczej sprawa się ma w przypadku zaawansowanych stacji pogodowych wyposażonych w kilka sensorów zewnętrznych. Wówczas dobrym rozwiązaniem jest to, by czujniki były zasilane energią słoneczną. To opcja idealna dla wszystkich miłośników przyrody,
 • wyświetlacz – musi być przede wszystkim czytelny, a wszelkie wyświetlane na nim dane wyraźne. Ułatwi to bowiem ich odczyt. Co ważne, warto wybierać modele podświetlane. Chociaż wydawać może się ono zbędne, podświetlenie pozwala bez żadnych problemów odczytać informacje, zwłaszcza nocą czy wczesnym rankiem. W przypadku zdecydowanej większości stacji pogodowych wyświetlacze są czarno-białe. Na rynku dostępne są jednak także modele kolorowe. To, na jaką opcję ostatecznie się zdecydujemy, zależy od naszych preferencji,
 • łączność z czujnikiem – najlepiej sprawdza się radiowa stacja pogody, która do komunikacji z sensorami nie potrzebuje jakiekolwiek przewodu. Wszystko bowiem odbywa się za pomocą fal radiowych. To niezwykle praktyczne rozwiązanie. Przy jego wyborze zwróćmy jednak uwagę na maksymalny zasięg radiowy. Profesjonalne modele oferują nawet do 100 metrów, przy czym wartość ta dotyczy optymalnych warunków.

Jaka stacja pogodowa jest najlepsza?

Dobrej jakości stacja pogodowa nie tylko mierzy temperaturę czy wilgotność powietrza, ale także:

 • temperaturę odczuwalną,
 • ciśnienie,
 • prędkość i kierunek wiatru,
 • opady atmosferyczne,
 • promieniowanie UV.

Tylko wówczas może nam dostarczyć kompleksowej informacji na temat panującej na zewnątrz aury. Warto zadbać także o to, by urządzenie oferowało możliwość prognozowania pogody. Aby jednak prognoza była dokładna, stacja powinna pobierać dane z Internetu, a nie opierać się jedynie na analizie zmian czynników atmosferycznych. W tej roli doskonale sprawdzi się stacja pogodowa Wi-Fi, która połączy się z routerem bezprzewodowo.

Stacja meteorologiczna domowa powinna oferować również inne funkcje, takie jak zegar, datownik czy też budzik. Dzięki temu będzie miała uniwersalny charakter.

Stacja meteorologiczna – cena

Wybierając stację pogodową, należy wziąć pod uwagę także jej koszt. Rozpiętość cenowa poszczególnych urządzeń jest na tyle duża, że z pewnością znajdziemy model, który będzie odpowiadał budżetowi, jakim dysponujemy. Pamiętajmy jednak przy tym, aby zwrócić uwagę na stosunek ceny do jakości. Najtańszy produkt wcale nie musi okazać się najbardziej atrakcyjną ofertą, zwłaszcza jeśli nie sprosta naszym wymaganiom lub ze względu na kiepską jakość użytych materiałów szybko się zepsuje. Jak zostało wspomniane, rynek oferuje nam wiele możliwości. Oto najpopularniejsze:

1. Stacja pogodowa do 50 zł

To najprostsze konstrukcyjnie rozwiązanie, które służy do pomiaru podstawowych parametrów pogodowych, takich jak:

 • temperatura,
 • ciśnienie,
 • wilgotność powietrza.

Zwykle przystosowana jest do użytku wewnętrznego, dzięki czemu za pomocą dostarczanych przez nią informacji jesteśmy w stanie zadbać o odpowiedni komfort cieplny osób przebywających w danym pomieszczeniu. Wyposażona jest w elektroniczny wyświetlacz, co ułatwia odczyt zapisów. Atutem modeli do 50 złotych są niewielkie rozmiary oraz nowoczesny design.

2. Stacja pogody do 100 zł

W porównaniu z wariantami do 50 złotych stanowi bardziej zaawansowane technicznie urządzenie. Nie tylko mierzy podstawowe parametry pogodowe, ale również wyposażona jest w dodatkowe funkcje, takie jak:

 • zegar,
 • kalendarz,
 • alarm.

Dzięki temu jest urządzeniem uniwersalnym, który możemy wykorzystać na wiele sposobów. Dodatkowo wyposażona jest we wskaźnik wilgotności powietrza określający, czy jest ono suche, optymalne lub wilgotne. Pozwala to zadbać o zdrowy klimat w pomieszczeniach.

Dzięki zewnętrznemu czujnikowi stacja pogody do 100 złotych wskazuje również temperaturę panującą na zewnątrz. Sensor musi jednak zostać zamontowany w odpowiednim miejscu – po to by płynące z niego informacje dotarły bez przeszkód do stacji bazowej.

3. Stacja pogody do 150 zł

Wyposażona jest zarówno w termometr wewnętrzny, jak i zewnętrzny, określający temperaturę panującą w pomieszczeniu, jak i na dworze. Dzięki wbudowanemu higrometrowi monitoruje wilgotność powietrza. Można jej używać jako zegara, budzika i kalendarza. Dodatkowo oferuje funkcję prognozy pogody.

W zależności od modelu może być wyposażona w kilka czujników, co pozwala na analizę parametrów powietrza w różnych miejscach. Stacja pogody do 150 złotych odznacza się również wysoką jakością wykonania oraz atrakcyjnym designem.

Część produktów z tej kategorii cenowej wyposażona jest w Wi-Fi i/lub Bluetooth, dzięki czemu mogą się one łączyć z innymi urządzeniami, na przykład ze smartfonem. Instalując odpowiednią aplikację mobilną, zyskujemy dostęp do danych zgromadzonych w stacji pogody, Dzięki temu możemy z nich korzystać, nawet jeśli nie znajdujemy się w pobliżu urządzenia.

4. Stacja pogodowa do 200 zł

To zaawansowane technicznie urządzenie wyposażone w funkcje termometru wewnętrznego i zewnętrznego, ciśnieniomierza, wilgotnościomierza, budzika, datownika i zegara. W zależności od modelu może również wskazywać:

 • fazy księżyca,
 • trend zmiany ciśnienia,
 • trend zmiany wilgotności,
 • prognozę pogody w postaci symboli graficznych.

Duży, czytelny wyświetlacz (w niektórych przypadkach kolorowy) to kolejny atut modeli tego typu. Jest to niezwykle istotna kwestia, biorąc pod uwagę dużą liczbę wskazań na wyświetlaczu. Dodatkowo część stacji pogodowych do 200 złotych wyposażona jest w alert oblodzenia, co jest przydatną informacją zwłaszcza dla osób zmotoryzowanych oraz ogrodników.

5. Stacja pogodowa do 250 zł

Charakteryzuje się wysoką precyzją pomiarów. Zwykle wyposażona jest w kilka czujników, które dostarczają kompleksowych informacji odnośnie tego, jakie warunki meteorologiczne panują zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz domu. Wyposażona jest bowiem w termometr i wilgotnościomierz wewnętrzny i zewnętrzy. Z powodzeniem zadbamy zatem za jej pomocą o odpowiedni klimat w pomieszczeniach, jak i zaplanujemy prace w ogrodzie czy wyciecz

Stacja pogodowa do 250 złotych zazwyczaj wyposażona jest w kolorowy wyświetlacz, który ułatwia odczyt danych. Prognoza pogody zaś jest podana w przystępny i czytelny sposób – za pomocą symboli graficznych.

6. Stacja pogodowa do 300 zł

To w pełni profesjonalny produkt przeznaczony dla zaawansowanych odbiorców, na przykład rolników lub ogrodników. Jej cechą charakterystyczną jest multifunkcyjność. Przystosowana jest do dokonywania precyzyjnych pomiarów nie tylko temperatury, wilgotności wewnętrznej i zewnętrznej czy ciśnienia atmosferycznego, ale także wiatru i opadów atmosferycznych.

Oprócz klasycznych funkcji, takich jak zegar, kalendarz czy budzik, oferuje dodatkowe, w tym między innymi alarm burzowy. Nie tylko wyświetla szczegółowe informacje pogodowe, ale i pozwala na ich zapamiętywanie, dzięki czemu mamy dostęp do danych historycznych. Subtelny, nowoczesny design sprawia zaś, że stacja pogodowa do 300 złotych wpasowuje się w wystrój pomieszczeń. Możemy ją zatem postawić w dowolnym miejscu, nie zaburzając aranżacji wnętrza.

7. Stacja pogodowa do 400 zł

To kolejne w pełni profesjonalne i wielofunkcyjne urządzenie w zestawieniu. Mierzy:

 • temperaturę wewnętrzną i zewnętrzną,
 • temperaturę punktu rosy,
 • temperaturę odczuwalną,
 • ciśnienie atmosferyczne,
 • kierunek i prędkość wiatru,
 • opady atmosferyczne,
 • promieniowanie UV,
 • odległość i szacowaną liczbę wyładowań atmosferycznych, ostrzegając w ten sposób przed burzą.

Dodatkowo stacje pogodowe do 400 złotych zwykle wyposażone są także w alarm mrozowy i oblodzeniowy, nie mówiąc już o klasycznych funkcjach, takich jak zegar sterowany radiowo, budzik czy kalendarz. Wysokiej jakości, podświetlany wyświetlacz gromadzi najważniejsze dane, zapewniając ich prosty odczyt. Co więcej, niektóre stacje pogodowe do 400 złotych mogą być wyposażone w kilka czujników, co pozwala na pomiar warunków meteorologicznych w różnych miejscach.

8. Stacja pogodowa do 500 zł

To profesjonalny sprzęt przeznaczony dla zaawansowanych użytkowników. Wyposażona jest w czujnik temperatury (w tym temperatury odczuwalnej i temperatury punktu rosy), wilgotności, opadów atmosferycznych oraz siły i kierunku wiatru, dzięki czemu dostarcza kompleksowych informacji na temat panujących warunków meteorologicznych.

Dodatkowo może być wyposażona w port USB i specjalne oprogramowanie, co umożliwia jej podłączenie do komputera i szczegółową analizę zgromadzonych danych pogodowych. Z kolei podświetlany ekran dotykowy pozwala na łatwe sterowanie stacją i odczyt informacji.

Podsumowując, oferta rynkowa stacji pogodowych jest niezwykle zróżnicowana. Z powodzeniem znajdziemy zatem wariant, który będzie odpowiadał naszym możliwościom finansowym, potrzebom i preferencjom. Zanim zdecydujemy się na kupno sprzętu, dokładnie zastanówmy się nad jego przeznaczeniem. Nie warto bowiem decydować się na profesjonalne urządzenie, jeśli nie będziemy korzystać z większości możliwości, jakie oferuje.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)