Udostępnij
Skomentuj

Stacja pogody do 150 zł – jak wybrać? Jaka najlepsza?

Przewidywanie pogody w klimacie umiarkowanym bywa trudne. Nawet prezentowane w telewizji informacje mogą być mylące. Dlatego warto zaopatrzyć się w stację pogody, która nie tylko mierzy aktualne warunki meteorologiczne, ale i prognozuje aurę na najbliższe dni. Czy jednak dysponując budżetem w wysokości 150 zł, możemy liczyć na dobrej jakości sprzęt? Jaka stacja pogodowa jest najlepsza w tej kategorii cenowej?

Jaką stację pogodową wybrać? Istotny rodzaj sygnału radiowego

Stacja pogodowa to niewielkie urządzenie, które dzięki specjalnym czujnikom dokonuje pomiaru warunków meteorologicznych, w tym m.in. temperatury i wilgotności powietrza oraz ciśnienia atmosferycznego. Jak zostało wspomniane, prognozuje też pogodę na najbliższe dni. Jednak jest to zależne od modelu. Nie wszystkie bowiem stacje pogodowe oferują te funkcję.

Stacja pogodowa działa dzięki odbieraniu sygnałów radiowych. Wśród dostępnych na rynku urządzeń do wyboru mamy te obsługujące:

 • sygnał DCF77 – to najpopularniejszy sygnał, stąd też obsługuje go najwięcej stacji pogodowych dostępnych na rynku. Nadawany jest z Niemiec. Na jego podstawie urządzenie określa datę i godzinę,
 • sygnał HGB – jest dokładniejszy, jednak obsługuje go mniej stacji pogodowych. Nadawany jest ze Szwajcarii. To właśnie dzięki niemu sprzęt jest w stanie prognozować pogodę na najbliższe dni. Jeśli więc chcemy, by urządzenie mogło przewidzieć aurę, wybierzmy model obsługujący sygnał HGB. Część dostępnych na rynku produktów do 150 złotych, oferuje to.

Stacja pogodowa – którą wybrać? Ważne parametry techniczne

Wybierając stację pogodową do 150 złotych, warto zwrócić uwagę na parametry techniczne sprzętu. Przesądzają one bowiem o jego funkcjonalności i determinują komfort korzystania z urządzenia.

Najogólniej mówiąc, parametry techniczne stacji pogodowej powinny być dostosowane do naszych potrzeb i oczekiwań względem sprzętu. Kupować należy z rozsądkiem. Decydując się na drogą i zaawansowaną technicznie stację pogodową, której większości funkcji nie wykorzystamy, jedynie przepłacimy.

Wśród parametrów technicznych, na jakie należy zwrócić uwagę przy wyborze stacji pogodowej do 150 złotych, wymienia się:

1. Mnogość funkcji

Pomiar temperatury, wilgotności i ciśnienia to podstawowe funkcje, jakie oferuje każda stacja pogodowa do 150 złotych. Jeżeli jednak zależy nam na bardziej zaawansowanym sprzęcie, należy wybrać model wyposażony w funkcje pomiaru opadów atmosferycznych oraz siły i kierunku wiatru.

Praktycznie każda stacja meteorologiczna domowa w przyjętej kategorii cenowej oferuje powyższe funkcje. Niemniej warto to sprawdzić, zanim zdecydujemy się na zakup. Tego rodzaju sprzęt przyda się rolnikom, ogrodnikom, miłośnikom pieszych i rowerowych wycieczek oraz entuzjastom meteorologii.

Część stacji pogodowych do 150 złotych oferuje wspomnianą wcześniej funkcję prognozowania pogody. Jeżeli nie jest to model odbierający sygnał HGB, możemy przypuszczać, że przewidywania wobec aury są tworzone na podstawie analizy trendu zmian warunków pogodowych. Taka prognoza nigdy nie będzie dokładna.

Na rynku dostępne są jednak urządzenia, które precyzyjnie określają pogodę na najbliższe dni, pomimo że nie odbierają sygnału HGB. Jak to możliwe? Pobierają one bowiem dane za pośrednictwem Internetu.

Niektóre stacje pogodowe w tym przedziale cenowym są w stanie określić:

 • promieniowanie UV – jest to funkcja przydatna dla osób o podwyższonym ryzyku zachorowalności na nowotwór skóry,
 • fazy księżyca – informacja o nich przydaje się rolnikom, ogrodnikom oraz entuzjastom astrologii,
 • temperaturę odczuwalną – dzięki tej funkcji nie będziemy mieć żadnych problemów z doborem stroju do warunków pogodowych, jakie panują na zewnątrz,
 • punkt rosy – dzięki tej funkcji stacja pogodowa informuje nas o prawdopodobieństwu wystąpienia mgły.

Co więcej, elektroniczne termometry i stacje pogodowe wyposaża się również w funkcje nie związane z pomiarem i prognozowaniem pogody. Mają one za zadanie uatrakcyjnić obsługę sprzętu i rozszerzyć jego funkcjonalność. Wśród dodatkowych rozwiązań spotykanych w modelach do 150 złotych wymienić można:

 • zegar,
 • budzik,
 • kalendarz,
 • radio,
 • ramka cyfrowa umożliwiająca przeglądanie zdjęć.

2. Sposób zasilania

Najczęściej spotykanym wariantem zasilania stacji pogodowej jest zasilanie bateryjne. Gwarantuje ono mobilność sprzętu, dzięki czemu możemy go umieścić w dowolnie wybranym przez nas miejscu. Kupując urządzenie, pamiętajmy, że nie każdy producent dodaje baterie do zestawu. Warto się również upewnić, czy wybrany przez nas model został wyposażony we wskaźnik poziomu wyczerpania baterii. Ułatwi nam to zaplanowanie ich wymiany.

Radiowa stacja pogody może być również zasilana poprzez baterie słoneczne. Jednak zazwyczaj tego typu modele kosztują więcej niż 150 złotych, ale nie jest to regułą.

3. Rodzaj wyświetlacza

W tym przedziale cenowym dostępne są zarówno wyświetlacze czarno-białe, jak i kolorowe. To, na jaką opcję się zdecydujemy, zależy przede wszystkim od naszych preferencji. Jedno jest pewne. Wyświetlacz musi być przede wszystkim czytelny. Dzięki temu odczyt informacji i sama obsługa urządzenia będą komfortowe.

Warto również zadbać o to, by ekran miał podświetlenie, co jest ważne szczególnie po zmroku. Niestety nie wszystkie modele do 150 złotych to oferują.

4. Łączność z czujnikami

Zdecydowana większość dostępnych na rynku urządzeń, w tym te do 150 złotych, łączy się z czujnikiem zewnętrznym i wewnętrznym (jeśli nie jest on wbudowany w stację z wyświetlaczem) bezprzewodowo. Stacja pogodowa bezprzewodowa to bardzo praktyczne rozwiązanie. Brak kabla ułatwia bowiem obsługę urządzenia i pozwala na umieszczenie stacji w dowolnym miejscu w domu.

5. Sposób zarządzania danymi

Stacja pogodowa do 150 zł powinna pozwalać na zapamiętywanie danych i ich przetwarzania, zwłaszcza jeśli będzie służyć meteorologowi amatorowi. Przy wyborze modelu warto zwrócić zatem uwagę na liczbę rekordów danych jest w stanie on zapisać. Im więcej, tym lepiej.

Część dostępnych na rynku urządzeń wyposażona jest w port USB, który pozwala podłączyć sprzęt do komputera. Dzięki temu możemy analizować informacje w specjalnym programie.

Jaka stacja pogodowa jest najlepsza?

Jeżeli zależy nam na zakupie jak najlepszej stacji pogodowej, warto zwrócić uwagę także na inne kwestie, jakimi są:

 • zakres temperatury – w urządzeniach najwyższej jakości wynosi on od -40 stopni Celsjusza do 60 stopni Celsjusza. Warto na to zwrócić uwagę, gdyż niektóre modele oferują minimalny pomiar na poziomie zaledwie -10 st. C, co w strefie klimatycznej, w której znajduje się Polska, może okazać się niewystarczające,
 • błąd wskazywanej temperatury – jeżeli zależy nam na dokładności pomiaru, najwyższy dopuszczalny błąd wskazywanej temperatury powinien wynosić 0,5 stopnia. Taką wartość oferują najlepsze urządzenia.

Dodatkowo wysokiej klasy sprzęt wyposażony jest w funkcje dodatkowe, takie jak alarm burzowy czy alarm oblodzeniowy. Są to bardzo przydatne informacje, zwłaszcza dla osób zmotoryzowanych. Jeżeli zaś zależy nam na komforcie obsługi, warto wybrać model z pilotem, za pomocą którego będziemy sterować urządzeniem bez konieczności ruszania się z kanapy.

Ciekawym rozwiązaniem jest stacja pogodowa Wi-Fi, dzięki łączności z Internetem nie tylko prezentuje aktualne dane, ale również dokładnie prognozuje pogodę na najbliższe dni. Jest zatem niezwykle funkcjonalna. Niektóre stacje pogodowe mają swoje własne aplikacje internetowe, dzięki czemu możemy sprawdzać ich odczyty za pomocą smartfonu. Tę opcję szczególnie upodobali sobie miłośnicy nowinek technologicznych.

Stacja pogody – jaka firma?

Kupując stację pogodową, nie sposób nie zwrócić uwagę na jej markę. Wśród producentów wariantów do 150 złotych największym uznaniem cieszą się m.in.: Abatronic, Bioterm, Hama, Meteo, Oregon Scientific, Philips, TechnoLine, TFA, TOPCOM oraz Xonix.

Podsumowując, oferta rynkowa stacji pogodowych do 100 złotych jest niezwykle zróżnicowana. Z powodzeniem zatem znajdziemy urządzenie, które będzie odpowiadało naszym indywidualnym potrzebom i preferencjom. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup konkretnego modelu, zwróćmy uwagę na parametry techniczne, jakie oferuje. To ono bowiem przesądzają o jego funkcjonalności.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)