Udostępnij
Skomentuj

Stacja pogody do 200 zł – jak wybrać? Jaka najlepsza?

Stacja pogody może stać się niezwykle użytecznym sprzętem domowym, o ile odpowiednio go dobierzemy. Analizie należy poddać wiele parametrów technicznych. Czy dysponując budżetem w wysokości 200 złotych, uda nam się znaleźć coś odpowiedniego?

Stacja pogodowa – którą wybrać?

Oferta rynkowa stacji pogody jest niezwykle zróżnicowana, co nie ułatwia wyboru właściwego rozwiązania. Dodatkowo musimy zwrócić uwagę na wiele czynników, które przesądzają o tym, czy sprzęt będzie funkcjonalny, łatwy w obsłudze i wygodny w użytkowaniu. Na szczęście dysponując budżetem w wysokości do 200 złotych, z pewnością znajdziemy wysokiej klasy urządzenie, które docenią zarówno miłośnicy pieszych i rowerowych wycieczek, entuzjaści meteorologii, jak i ogrodnicy i rolnicy, którzy potrzebują profesjonalnego miernika warunków pogodowych.

Wybierając stację pogodową, należy przeanalizować jej następujące parametry:

1. Dostępne funkcje

Stacja pogodowa służy do przede wszystkim do pomiaru temperatury powietrza, jego wilgotności i ciśnienia. To potrafią już najtańsze dostępne na rynku urządzenia. Stacje pogodowe do 200 złotych mają nam do zaoferowania znacznie więcej, co obrazuje poniższa tabela. Przedstawia ona funkcje, w jakie może być wyposażony sprzęt w przyjętej kategorii cenowej.

Wymienione w tabeli funkcje należą do najważniejszych. Jeżeli jednak chcemy, aby stacja pogody do 200 zł stała się prawdziwym centrum dowodzenia, zadbajmy o to, by była wyposażona także w funkcje dodatkowe, w tym:

  • zegar,
  • budzik,
  • kalendarz,
  • radio,
  • wykres zmian ciśnienia,
  • fazy księżyca,
  • wschody i zachody słońca.

Co więcej, stacja meteorologiczna domowa powinna również pozwalać na połączenie z komputerem/Internetem. W ten sposób z łatwością będziemy mogli przesyłać dane w celu ich dokładnej analizy, zaś samo urządzenie zyska możliwość precyzyjnego prognozowania pogody. Umożliwia to np. stacja pogodowa Wi-Fi.

2. Rodzaj odbieranego sygnału

Zaawansowane elektroniczne termometry i stacje pogodowe działają w oparciu o odbieranie sygnałów radiowych. Dostępne na rynku modele do 200 złotych mogą obsługiwać sygnał:

  • DCF77 – to sygnał nadawany z Niemiec. Jest najpopularniejszy. Pozwala na określenie daty i godziny,
  • HGB – nadawany jest ze Szwajcarii. Umożliwia stacji pogodowej precyzyjne prognozowanie pogody na najbliższe dni. Jak jednak zostało wspomniane, nie do wszystkich miejsc w Polsce dociera.

3. Rodzaj zasilania

Najpopularniejsze jest bez wątpienia zasilanie bateryjne. Gwarantuje ono bowiem pełną mobilność. Niemniej wiąże się z koniecznością systematycznego wymieniania baterii, stąd też w stacjach pogodowych coraz częściej wykorzystuje się baterie solarne. Stanowi to również ukłon w stronę miłośników rozwiązań ekologicznych.

4. Sposób łączności z czujnikiem zewnętrznym

Najchętniej wybieranym modelem w tym względzie jest stacja pogodowa bezprzewodowa. To bowiem niezwykle praktyczna opcja, która pozwala na umieszczenie zarówno samej stacji, jak i czujnika w dowolnie wybranych przez nas miejscach. Na rynku dostępne są również modele, które łączą się z czujnikiem za pomocą przewodu. Nie jest to jednak funkcjonalne rozwiązanie.

5. Wyświetlacz

Radiowa stacja pogody może być wyposażona zarówno w czarno-biały, jak i kolorowy wyświetlacz. To, jaką opcję wybierzemy, zależy od indywidualnych preferencji. Istotne jest to, by ekran był po prostu czytelny. Wówczas łatwiej nam będzie sprawdzać informacje i sterować urządzeniem. Zadbajmy również o to, by ekran był podświetlany. Zapewnia to komfort odczytu.

Jaka stacja pogodowa jest najlepsza?

Najlepsza stacja pogodowa to po prosto urządzenie praktyczne, wskazujące wszystkie informacje, którymi jesteśmy zainteresowani. Jeżeli zależy nam szczególnie na komforcie obsługi, wówczas wybierzmy model wyposażony w pilot. Gdy zaś chcemy mieć zawsze dostęp do informacji, zdecydujmy się na sprzęt mający dedykowaną aplikację mobilną. Wówczas będziemy mogli sprawdzać dane za pośrednictwem smartfona.

Stacja pogody jaka – firma?

Decydując się na zakup stacji pogodowej do 200 złotych, warto zwrócić uwagę także na jej markę. Im większym uznaniem cieszy się dany producent, tym bardziej możemy przypuszczać, że oferuje wysokiej jakości sprzęt. Wśród marek, które są szczególnie popularne wymienić można m.in.: Bresser, TechnoLine, Oregon Scientific, Abatronic, Bioterm, Hama, Xonix, Meto, TFA, TOPCOM czy też La Crosse Technology.

Pomimo że termometry i stacje pogodowe charakteryzują się sporym zróżnicowaniem, z pewnością znajdziemy urządzenie dostosowane do naszych indywidualnych potrzeb i preferencji, nawet jeśli dysponujemy ograniczonym budżetem w wysokości 200 złotych. Upewnijmy się jednak dokładnie, czy oferowane przez dany model parametry techniczne na pewno odpowiadają naszym wymaganiom. Wówczas stacja pogodowa stanie się niezwykle użytecznym sprzętem, a nie jedynie gadżetem.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)