Udostępnij
Skomentuj

Stacja pogody do domu – jak wybrać? Jaka najlepsza?

Jeżeli zależy nam na uzyskaniu precyzyjnych informacji dotyczących panującej za oknem aury, warto zainwestować w profesjonalne urządzenie pomiarowe, jakim jest stacja pogody. Dzięki niej nie będziemy mieli żadnych trudności w dopasowaniu stroju do warunków atmosferycznych. Jaka stacja pogodowa do domu będzie zatem najlepszym rozwiązaniem?

Jak wybrać stację pogodową do domu?

Oferta rynkowa stacji pogodowych jest niezwykle zróżnicowania. Dostępne są zarówno proste modele przypominające termometr elektroniczny pogodowy, jaki zaawansowane urządzenia, które analizują wiele zmiennych jednocześnie oraz oferują szereg dodatkowych funkcji, w tym m.in. budzik czy datownik. To, na jaki model się zdecydujemy, zależy przede wszystkim od naszych indywidualnych potrzeb, a także wysokości budżetu, jakim dysponujemy.

Stacja pogody to sprzęt działający dzięki odbieraniu sygnałów radiowych. Najczęściej składa się z dwóch elementów:

 • głównego urządzenia sterującego – to serce stacji pogody. Zazwyczaj wyposażone jest w wyświetlacz prezentujący otrzymane wyniki oraz czujnik wewnętrzny, który mierzy warunki meteorologiczne panujące w domu, co pozwala na zapewnienie komfortu cieplnego i odpowiedniego klimatu mieszkańcom,
 • czujnik zewnętrzy – jak sama nazwa wskazuje, instaluje się go na zewnątrz domu. Odpowiada on za pomiar parametrów na dworze.

Przy wyborze stacji pogody do domu na uwadze warto mieć następujące czynniki:

1. Zakres temperatury

Pomiar temperatury to podstawowa funkcja, jaką mierzy stacja pogody niezależnie od stopnia zaawansowania urządzenia. Dlatego decydując się na zakup sprzętu, w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę właśnie na zakres mierzonej przez nie temperatury.

O ile w przypadku dodatnich temperatur zwykle nie ma żadnych problemów z pomiarem, tak z ujemnymi bywa różnie. Najtańsze stacje pogodowe zwykle nie są bowiem w stanie wskazywać temperatury niższej niż -10o Celsjusza, co mając na uwadze warunki pogodowe panujące w Polsce w czasie zimy, może nas wprowadzać w błąd.

2. Błąd wskazywanej temperatury

Jeżeli precyzja pomiaru to dla nas jeden z najważniejszych czynników przy wyborze stacji pogodowej, zwróćmy uwagę na błąd wskazywanej temperatury. W najlepszych urządzeniach na rynku wynosi on maksymalnie 0.5o Celsjusza.

3. Wyświetlacz

To jeden z najważniejszych elementów stacji pogodowej. Stanowi bowiem „centrum dowodzenia” i pokazuje wszelkie dane, jakie urządzenie zdołało zebrać. Warto zatem zadbać o czytelność wyświetlacza. Wszelkie cyfry, napisy czy rysunki muszą być wyraźne. Szczególnie praktyczne są modele z podświetleniem. Zwykle jednak mają one wyższą cenę niż urządzenia pozbawione tej funkcji.

Na rynku dostępne są zarówno czarno-białe, jak i kolorowe wyświetlacze. To, na jaki model się zdecydujemy, zależne jest od indywidualnych preferencji.

4. Rodzaj zasilania

W przypadku większości stacji pogodowych zarówno główne urządzenie sterujące, jak i czujniki zasilane są bateryjnie, zwykle za pomocą baterii AA. Jest to wygodne rozwiązanie, które pozwala umieścić elementy stacji pogodowej w dowolnym miejscu. Brak kabla zasilającego sprawia, że sprzęt jest w pełni mobilny, przez co zawsze można zmienić jego lokalizację.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom miłośników przyrody, część producentów stacji pogodowych pozwala na zasilanie swych urządzeń energią słoneczną. To ekologiczna, a zarazem praktyczna opcja, która eliminuje konieczność systematycznego wymieniania baterii.

5. Łączność z czujnikiem

Podobnie jak w przypadku zasilania połączenie czujnika z głównym urządzeniem sterującym za pomocą kabla nie jest praktyczne, gdyż jego długość znacząco ogranicza nam możliwość wyboru miejsc, w którym elementy te mogą się znaleźć. Takie rozwiązanie nie prezentuje się również estetycznie. Z tych względów lepiej zdecydować się na bezprzewodową stację pogody.

6. Liczba czujników

Dobrej jakości urządzenie zwykle wyposażone jest w dwa główne czujniki: wewnętrzny, który analizuje to, jaki mikroklimat panuje w domu, oraz zewnętrzny – dokonujący pomiaru warunków meteorologicznych na dworze. Aby było to możliwe, czujnik zewnętrzny wyposażony jest w termometr, higrometr i barometr, a w przypadku najlepszych urządzeń także w sensory mierzące opady atmosferyczne, promieniowanie UV czy też prędkość i kierunek wiatru. Dodatkowo stacja pogody może mieć kilka czujników wewnętrznych. Instalując je w różnych pomieszczeniach, będziemy w stanie monitorować mikroklimat panujący w różnych częściach domu.

Wybierając optymalny model, pamiętajmy, że radiowa stacja pogody może odbierać różne sygnały radiowe, w tym:

 • DCF77 – to najpopularniejszy sygnał, który jest nadawany z Niemiec. Za jego pomocą sprzęt w sposób automatyczny ustawia datę oraz czas,
 • HGB – to szwajcarski sygnał, który w porównaniu z pierwszym wariantem jest dokładniejszy. Dodatkowo pozwala określić pogodę na kolejne dni, a także informuje o zagrożeniach pogodowych, takich jak wysokie mrozy czy też gwałtowne burze. Z uwagi jednak na niewielką liczbę stacji obsługiwany jest jedynie w trzech regionach Polski – gdańskim, warszawskim i krakowskim.

Jaka najlepsza stacja pogodowa do domu?

W przypadku stacji pogodowej ważne jest również to, jakie funkcje obsługuje. Im jest ich więcej, tym bardziej precyzyjny pomiar uzyskujemy. Wiąże się to również z wyższą ceną urządzenia. Tabela przedstawia najważniejsze funkcje, w jakie może być wyposażona stacja pogody do mieszkania/domu.

Dodatkowo stacja pogodowa może być wyposażona w budzik, zegar oraz kalendarz.

Stacja meteorologiczna – cena

Jak zostało wspomniane, oferta rynkowa stacji pogodowych jest niezwykle zróżnicowana. Nie dziwi zatem fakt, że podczas podejmowania decyzji oprócz indywidualnych preferencji wielu klientów bierze pod uwagę także cenę modelu. Termometry i stacje pogodowe to urządzenia zróżnicowane także pod tym względem. Z łatwością znajdziemy zatem produkty, które odpowiadają naszym możliwościom finansowym. Oto najchętniej szukane opcje:

 • stacja pogodowa do 50 zł – to najprostsze urządzenie, które mierzy temperaturę, ciśnienie i wilgotność powietrza. Zazwyczaj wyposażone jest w jeden czujnik wewnętrzny. Za pomocą tego sprzętu możemy zatem zadbać o mikroklimat panujący w domu,
 • stacja pogody do 100 zł – to sprzęt charakteryzujący się większym zaawansowaniem technicznym wyposażony w dodatkowe funkcje, takie jak zegar, budzik i kalendarz. Ma nie tylko czujnik wewnętrzny, ale i zewnętrzny, dzięki czemu z łatwością dowiemy się, jaka aura panuje na dworze,
 • stacja pogody do 150 zł – to urządzenie precyzyjnie mierzy podstawowe parametry pogodowe oraz jest wyposażone w funkcje zegara, budzika i kalendarza. Dodatkowo część sprzętu z tej kategorii cenowej obsługuje Wi-Fi i/lub Bluetooth, dzięki czemu zgromadzone przez stację pogodową dane możemy sprawdzać także za pośrednictwem smartfonu. Wystarczy, że zainstalujemy odpowiednią aplikację,
 • stacja pogodowa do 200 zł – to zaawansowany technicznie sprzęt, który mierzy temperaturę, ciśnienie, wilgotność powietrza, prędkość i kierunek wiatru czy też wielkość opadów. Wyposażony jest również w budzik, zegar, datownik oraz alert oblodzenia. Niektóre modele z tej grupy cenowej wyświetlają także informacje dotyczące faz księżyca, trend zmiany wilgotności czy też trend zmiany ciśnienia,
 • stacja pogodowa do 250 zł – to kolejny sprzęt z kategorii zaawansowanych technicznie. Jego cechami charakterystycznymi są precyzja pomiarów oraz mnogość funkcji. Oprócz standardowych opcji wyróżnić można funkcję pomiaru temperatury odczuwalnej czy też promieniowania UV,
 • stacja pogodowa do 300 zł – urządzenie to docenią ogrodnicy, rolnicy i miłośnicy pieszych lub rowerowych wycieczek. Jest to bowiem specjalistyczne urządzenie oferujące wysoką precyzję pomiaru. Dodatkowo dzięki swej wielofunkcyjności ma szansę stać się prawdziwym „centrum dowodzenia”.
 • stacja pogodowa do 400 zł – to rozbudowane urządzenie, dostarczające wiele informacji na temat pogody, w tym temperaturę odczuwalną, temperaturę punktu rosy, promieniowanie ultrafioletowe czy też odległość i liczbę wyładowań atmosferycznych,
 • stacja pogodowa do 500 zł – przeznaczona jest dla profesjonalnych użytkowników, którzy w pełni wykorzystają jej szerokie możliwości. Oferuje wysoką precyzję pomiaru. Może być również wyposażona w port USB i specjalne oprogramowanie, dzięki któremu możemy podłączyć sprzęt do komputera i szczegółowo przeanalizować dostarczane dane.

Dobra stacja pogodowa do domu to przede wszystkim urządzenie dopasowane do naszych potrzeb. Zanim więc zdecydujemy się na zakup konkretnego modelu, uważnie przeanalizujmy to, czy odpowiada on naszym wymaganiom. Jeżeli ze stacji pogodowej będziemy korzystać sporadycznie, nie warto przepłacać. W takiej sytuacji zdecydujmy się na sprzęt mierzący podstawowe zmienne. Gdy zaś będziemy wykorzystywać stację pogodową np. do planowania prac w ogrodzie, wówczas warto mieć pod ręką zaawansowany technicznie model. Pamiętajmy jednak o pewnej zależności – im więcej funkcji, tym droższe urządzenie.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)