Udostępnij
Skomentuj

Stół okrągły rozkładany - jaki wybrać? Który będzie najlepszy?

Rodzinne śniadania, obiady i kolacje, spotkania z przyjaciółmi czy uniwersalne miejsce pracy i posiłku – okrągły stół to serce każdego domu czy mieszkania. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę przy zakupie tego mebla.

Jaki okrągły stół rozkładany wybrać?

Na rynku jest ogromny wybór stołów – możemy przebierać w różnych rozmiarach, materiałach, kolorach i kształtach (bo są owale i klasyczne okrągłe stoły). Oto parametry, które trzeba rozważyć, jeśli myślimy o zakupie nowego mebla:

  • przestrzeń – okrągły stół rozkładany można ustawić w kuchni, jadalni czy w salonie – to wszystko zależy od wielkości domu czy mieszkania, naszych oczekiwań względem naszego mebla oraz koncepcji aranżacji przestrzeni. Wiele zależy także od naszych przyzwyczajeń i nawyków. Czy chcemy przy stole tylko jeść posiłki czy też ma on służyć także jako miejsce pracy i zabaw – np. miejsce rozkładania gier planszowych czy puzzli. Warto też stół ustawić tak, żeby jak najbardziej wykorzystać jego powierzchnię roboczą.
  • rozmiar – warto najpierw wybrać odpowiednie miejsce, gdzie chcemy ustawić stół. Jeśli już wiemy, gdzie nasz stół ma być ustawiony, spróbujmy zmierzyć dostępną przestrzeń i wziąć poprawkę na ustawienie krzeseł. Skoro wybieramy okrągły rozkładany stolik, trzeba pomyśleć też nad rozmieszczeniem stołu po rozłożeniu. Pamiętać należy, że stół nie musi być rozkładany często, a więc opcja rozłożona może być mniej komfortowa – to znaczy stół rozkładamy zazwyczaj dla większej ilości gości i nie potrzebujemy wtedy dojścia do niektórych półek czy zakątków mieszkania.
  • materiał – na rynku dostępnych jest wiele materiałów, z których wykonywane są okrągłe rozkładane stoły. Najwięcej jest drewna i jego imitacji. Możemy wybierać spośród wielu gatunków drewna, a także wśród kolorów, na które drewno bywa barwione. Tutaj również wiele zależy od tego, jak stół będzie użytkowany, czy będzie na nim serweta, obrus czy może stawiamy na surowość materiału. Bywają stoły i stoliki z plastiku, płyt i ten wybór również warto rozważyć, bo ich wykonanie jest też bardzo wysokiej jakości.
  • kolor – tu wiele zależy od kolorów pomieszczenia, w którym chcemy ustawić okrągły składany stół. Można dobierać kontrastowo do wnętrza, by uwypuklić znaczenie centralnego miejsca stołu, można też postawić na zgodność z ogólnym wystrojem – dobierać ten sam typ materiału, co również wiąże się z doborem koloru.
  • design, czyli projekt, kształt naszego stołu. Inaczej wyglądają stoły okrągłe rozkładane do salonu, inaczej te chętniej wybierane do jadalni. Między sobą często różnią się wielkością – niektóre przypominają stoły zapamiętane z wielkich rodzinnych przyjęć, inne natomiast są wariacją na temat kawowego stolika czy ławy. Gdy wybieramy meble – okrągły rozkładany stół powinien być tym sprzętem, którego wybór trzeba właściwie przemyśleć. To on często jest kluczowy w stylu pomieszczenia, które aranżujemy. Wybór jest ogromny – są stoły na jednej solidnej podstawie, są też stoły na czterech nogach. Niektóre z nich są niezwykle ozdobne – albo w stylu retro, albo nieco bardziej nowoczesne.
  • łatwość składania i rozkładania – najczęściej tych czynności nie podejmuje się na co dzień, ale warto zastanowić się, czy jest to czynność wymagająca dużego wysiłku. Nowoczesne stoły charakteryzują się łatwym mechanizmem składania i rozkładania, co pozwala na szybkie przearanżowanie wnętrza w zależności od aktualnych potrzeb.
  • cena – ogromny wybór na rynku sprzyja zakupowi wymarzonego mebla. Jeśli marzy nam się konkretny okrągły stół rozkładany do jadalni czy do salonu możemy także pomyśleć o kryterium ekonomicznym. To cena nierzadko decyduje o tym, że decydujemy się na dany sprzęt. Warto porównywać materiały i design, by uzyskać to, o czym marzymy w jak najbardziej odpowiadającej nam cenie.

Retro czy nowoczesny?

Bez względu na to, czy chcemy zakupić nowoczesny okrągły rozkładany stół czy też mebel w stylu retro, ważne jest to, by dobrać go z odpowiednim wyczuciem. Nie chodzi już tylko o to, by stół dobrze komponował się w danej przestrzeni – miał odpowiedni rozmiar, kolor i kształt. Stół jest jednym z podstawowych mebli i stanowi bazowe wyposażenie każdego mieszkania. To z nim często kojarzą się godziny wspólnych spotkań i posiłków, a nierzadko też codzienna praca.

Chodzi więc o to, by nie tylko dobrać najlepszy stół dla danego miejsca, ale żeby to był najlepszy stół dla nas – zgodny z naszymi marzeniami i wyobrażeniami, bo przecież to przy stole prowadzi się najczęściej najważniejsze rozmowy w domu.

Jeśli nie okrągły rozkładany stół, to co?

Jeśli nie odpowiada nam okrągły stół – możemy zdecydować się na kwadratowy lub prostokątny.

Te z kolei mają trzy podstawowe niedogodności:

  • często zajmują więcej miejsca ze względu na „kanciastość” swoich kształtów. Owalne i okrągłe stoły są bardziej opływowe. To rozwiązanie nadaje też pomieszczeniu lekkości;
  • okrągły stół jest bezpieczniejszy, bo nie ma ostrych krawędzi, o które łatwo się uderzyć, nie tylko podnosząc coś z podłogi, ale też przechodząc koło mebla. To warte do rozważenia szczególnie, jeśli w domu są dzieci;

Można również wybrać stoły nierozkładane, ale warto postawić na praktyczny aspekt rozwiązania mechanizmu rozkładania stołu. Dodatkowa przestrzeń robocza pomóc może przecież w przyjęciu większej liczby gości lub powiększeniu miejsca na dodatkową pracę.

Rozkładany stół jest więc nieinwazyjnym rozwiązaniem, a raczej możliwością, która na co dzień nie przykuwa naszej uwagi i nie zabiera przestrzeni, a w razie potrzeby może nam znacząco ułatwić życie.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)