Udostępnij
Skomentuj

Stolik z krzesełkami dla dzieci – jaki wybrać? Który będzie najlepszy?

Dzieci często już do drugiego roku życia lubią siedzieć na dostosowanym do swojego wzrostu krzesełku, rysować bądź bawić się.

Kiedy powinniśmy kupić taki mebel? Jak dopasować go do wzrostu dziecka? Jakie dodatkowe elementy sprzyjające zabawie są dostępne na rynku? Jakie są rodzaje stoliczków? Na co jeszcze zwracać uwagę przy wyborze? Podpowiadamy.

Stolik z krzesełkami – jak wybrać odpowiedni rozmiar?

Istotny jest nie tylko design, ale prawidłowe parametry. Ciało dziecka dopiero się rozwija, zatem ważne jest, aby mebelki wspomagały ten rozwój dopasowanymi parametrami. Na co zatem zwracać uwagę przy wyborze? Istotne są:

  • Wysokość stolika,
  • Wysokość krzesełek,
  • Wzrost dziecka.

Jak te parametry powinny ze sobą współgrać? Gdy dziecko siedzi na krzesełku, jego stopy powinny dotykać podłoża. Kolana natomiast powinny być zgięte pod kątem prostym i nie zbliżać się zbyt mocno do klaki piersiowej dziecka. Jeśli chodzi o wysokość stolika, powinien on umożliwić dziecku korzystanie z niego bez konieczności pochylania ciała nad blatem. Łokcie powinny móc swobodnie opierać się o blat. Zachowanie tych relacji między wzrostem dziecka a wysokością mebelków jest ważne dla prawidłowego rozwoju odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Aby prawidłowo dopasować stolik i krzesła, posadźmy po prostu dziecko na kilku wysokościach, sprawdźmy, na jakiej siedzi prawidłowo i zmierzmy, ile ona wynosi.

Uwaga!

Kupując zestaw stoliczkowy, warto zwrócić uwagę na wybór takiego, którego rogi są zaokrąglone – to powinien być standard, dzięki któremu dziecko nie zrobi sobie krzywdy, uderzając w kant.

Tak dokładne dopasowanie wymiarów byłoby jednak możliwe tylko na chwilę – wszak, jak powszechnie wiadomo – dzieci szybko rosną. Dlatego dla zestawu, jakim jest stolik i krzesełka dla dzieci, regulowana wysokość stoliczka i krzeseł jest standardem. Warto zwrócić przy wyborze uwagę, czy nasz model jest zaopatrzony w taką opcję, jeśli nie chcemy za kilka miesięcy wymieniać mebelka.

Warto wiedzieć

Jeśli stoliczek ma służyć dla kilku małych dzieci o różnym wzroście, warto wybrać zestaw z krzesełkami w różnym rozmiarze.

Jakie są rodzaje stolików dla dziecka?

Przed zamówieniem stolika z krzesełkami należy zastanowić się, gdzie chcemy po postawić i do czego głównie będzie służył naszemu maluchowi. Wyłącznie do zabawy, nauki, a może także jedzenia? Czy chcemy go przenosić, przestawiać, wozić ze sobą, czy ma być to rozwiązanie stacjonarne? A może interesuje nas stolik do samochodu lub taki, który można wykorzystać w ogrodzie? Oto przegląd przez najważniejsze dostępne na rynku opcje.

  • Stolik do jedzenia – standardowy stolik z krzesełkiem do jedzenia jest na tyle wysoki, by siedzące w nim dziecko mogło wraz z rodzicami spożywać posiłki przy stole. Taki stolik może być wykorzystywany już przy półrocznym dziecku – wiek uzależniony jest od czasu, w którym dziecko zacznie samodzielnie siadać. Może on służyć oczywiście także do zabawy czy rysowania, choć raczej okazyjnie, bo zwykle blat jest dość niewielki i mieszczą się na nim jedynie talerzyk czy miseczka. Warto pamiętać, że dziecko może jeść dość ekspansywnie, więc dobrze jeśli stoliczek wyposażony jest z dodatkową podstawkę na odpadki umiejscowioną pod blatem.
  • Stolik do zabawy – stolik z krzesełkiem dla dzieci drewniany lub też plastikowy do zabawy może być wyposażony w dodatkowe szafki, szufladki, miejsce na przybory do malowania czy przegródki na zabawki. Może mieć dołączone klocki albo specjalną tablicę do pisania lub malowania. Warto zwrócić uwagę na stoliki edukacyjne lub wielofunkcyjny.
  • Stolik i krzesełka dla dzieci do ogrodu – taki zestaw wykonany jest zazwyczaj z zaimpregnowanego drewna lub plastiku. Także to rozwiązanie często wyposażone jest w inne dodatkowe opcje – na przykład łopatki, grabki, wiaderka czy pojemniki na wodę,
  • Stolik z krzesełkami i parasolem dla dzieci – krzesełka do ogrodu są też często wyposażone w parasolkę, która chroni przed promieniami słonecznymi szczególnie wrażliwą skórę dziecka.
  • Stolik dla dziecka do samochodu – podczas samochodowych podróży, szczególnie tych dłuższych, może być bardzo przydatny. Dziecku trudno utrzymać spokój w samochodzie, stąd stoliczek, na którym może jeść, śledzić trasę podróży albo bawić się może znacznie pomóc jemu i oczywiście rodzicom. Stoliki często mają dodatkowe elementy – istotne są podwyższane boki, których obecność zapobiega wypadaniu przedmiotów ze stolika. Specjalne kieszonki pozwalają na przechowywanie zabawek lub napoju.

Tanie stoliki z krzesełkami dla dzieci

Jeśli potrzeba nam rozwiązania budżetowego, najlepiej zdecydować się na proste stoliki z krzesełkami plastikowe. Czy tanie stoliki do dobre rozwiązanie? Jeśli nie chcemy inwestować w droższe opcje z regulacją wysokości, znacznie ekonomiczniej i wydajniej jest kupić niedrogo mebel z prostego powodu – dziecko stosunkowo szybko z niego wyrośnie, nie będzie zatem służył zbyt długo. Ile to kosztuje? Zestawy z dwoma krzesełkami znajdziemy już za około 100 złotych. Również drewniane, niemalowane mebelki sosnowe nie będą bardzo drogie. Niewielki zestaw kupimy od 150 złotych wzwyż.

 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)